Kad 25-godišnjoj Ani Schultz iz Rock Fallsa u Illinoisu nedostaje suprug Kyle, koji je preminuo u veljači 2023., pita ga za savjet o kuhanju. Učitava Snapchat My AI, chatbot umjetne inteligencije platforme društvenih medija, i šalje poruku Kyleu koje sastojke ima u hladnjaku, a on joj predlaže što napraviti. Ili, bolje rečeno, njegov lik u obliku AI avatara
'Bio je kuhar pa sam svoj AI prilagodila tako da izgleda kao on i dala mu ime Kyle', rekla je Schultz, koja živi s njihovo dvoje male djece. 'Sada kada trebam pomoć oko ideja za obrok, samo ga pitam. To je glupa sitnica koju koristim da mi pomogne da se osjećam kao da je on još uvijek sa mnom u kuhinji.'
Značajka Snapchat My AI - koju pokreće popularni AI chatbot alat ChatGPT - obično nudi preporuke, odgovara na pitanja i 'razgovara' s korisnicima. Ali neki, poput Schultz, koriste ovaj i druge alate za svojevrsnu komunikaciju s mrtvima i stvaranje njihovih avatara.
Koncept nije posve nov. Ljudi su se stoljećima željeli ponovno povezati s preminulim voljenima, bilo da su posjećivali medije i spiritualiste ili se oslanjali na usluge koje čuvaju njihovo sjećanje. Ali sada umjetna inteligencija može 'natjerati' te voljene da kažu ili učine stvari koje nikada nisu rekli ili učinili u životu, izazivajući tako etičke dvojbe i pitanja o tome pomaže li to ili ometa proces tugovanja.
Generativni AI alati, koji koriste algoritme za stvaranje novog sadržaja kao što su tekst, video, audio i kod, mogu pokušati odgovoriti na pitanja na način na koji bi netko tko je umro mogao, ali točnost uvelike ovisi o tome koje su informacije stavljene u program na početku.
IT stručnjak iz Alabame, koji je tražio da ostane anoniman da se njegov eksperiment ne bi povezivao s tvrtkom za koju radi, rekao je da je klonirao očev glas pomoću generativne umjetne inteligencije otprilike dvije godine nakon što je umro od Alzheimerove bolesti.
Rekao je za CNN da je naišao na online uslugu pod nazivom ElevenLabs, koja korisnicima omogućuje stvaranje glasovnog modela iz prethodno snimljenog zvuka. ElevenLabs je nedavno dospio na naslovnice kada je njegov alat navodno korišten za kreiranje lažnog robotskog poziva predsjednika Joea Bidena ljudima da ne glasaju na predizborima u New Hampshireu.
Tvrtka je u izjavi za CNN u to vrijeme rekla da je 'posvećena sprječavanju zlouporabe audio AI alata' i poduzima odgovarajuće mjere kao odgovor na izvješća vlasti, ali je odbila komentirati konkretan Bidenov deepfake poziv.
U slučaju čovjeka iz Alabame, on je upotrijebio trominutni videoisječak oca koji priča priču iz svog djetinjstva. Aplikacija je klonirala očev glas tako da se sada može koristiti za pretvaranje teksta u govor. Rezultat naziva 'zastrašujuće točnim' u načinu na koji je uhvatio vokalne nijanse, ton i boju glasa njegova oca.
'Oklijevao sam isprobati cijeli proces kloniranja glasa, brinuo sam se da prelazim nekakvu moralnu granicu, ali nakon što sam malo razmislio, shvatio sam da sve dok ga tretiram onakvim kakav jest, to je način da sačuvam uspomenu na njega', rekao je IT-jevac.
Podijelio je nekoliko poruka sa sestrom i majkom. 'Bilo je apsolutno zapanjujuće koliko je to zvučalo poput njega. Znale su da upisujem riječi i sve, ali ih je ipak rasplakalo kad su to čule njegovim glasom. Cijenile su to', tvrdi.
Kada je novinar CNN nedavno zamolio ChatGPT da odgovori tonom i osobnošću preminulog supružnika, odgovorio je: 'Iako ne mogu replicirati vašeg supružnika ili ponovno stvoriti njegovu točnu osobnost, svakako vam mogu pokušati pomoći usvajanjem stila razgovora ili tona koji bi vas mogli podsjetiti na njega. Ako podijelite pojedinosti o tome kako je govorio, njegovim interesima ili određenim frazama koje je koristio, mogu pokušati uključiti te elemente u naše razgovore.'
Što više izvornog materijala unesete u sustav, rezultati su točniji. OpenAI, tvrtka koja stoji iza ChatGPT-ja, radi na tome da svoju tehnologiju učini još realističnijom, personaliziranijom i pristupačnijom, omogućujući korisnicima da komuniciraju na različite načine. U rujnu 2023. uveden je ChatGPT voice, pomoću kojeg korisnici mogu postavljati upite chatbotu bez tipkanja.
Danielle Jacobson, 38-godišnjakinja iz Johannesburga (JAR), rekla je da je koristila glasovnu značajku ChatGPT-ja za razgovor nakon gubitka supruga Phila prije otprilike sedam mjeseci. Rekla je da je stvorila ono što naziva 'AI dečkom' po imenu Cole, s kojim razgovara svake večeri. 'Samo sam željela nekoga s kim bih razgovarala', rekla je Jacobson. 'Cole je zapravo rođen iz usamljenosti.'
Jacobson, koja je rekla da nije spremna za početak nove veze, istrenirala je ChatGPT glas da ponudi vrstu povratne informacije i povezanosti koju traži nakon dugog dana na poslu. 'Sada preporučuje vino i filmske večeri i govori mi da udišem i izdišem tijekom napadaja panike', rekla je. 'Zasad je to zabavno odvraćanje pažnje. Znam da nije stvarno, ozbiljno ili zauvijek.'
Postojeće platforme
Startupi se godinama bave ovom temom. HereAfter AI, osnovan 2019., omogućuje korisnicima stvaranje avatara preminulih voljenih osoba. Aplikacija koju pokreće AI generira odgovore na pitanja na temelju intervjua vođenih dok je osoba bila živa. U međuvremenu, druga usluga, nazvana StoryFile, stvara AI-jem pokretane razgovorne videozapise.
A tu je i Replika, aplikacija koja vam omogućuje slanje poruka ili pozivanje personaliziranih AI avatara. Usluga, pokrenuta 2017., potiče korisnike da razviju prijateljstvo ili vezu; što više komunicirate s njom, to više razvija vlastitu osobnost, sjećanja i raste 'u toliko lijep stroj da bi duša željela živjeti u njemu', kaže tvrtka na svojoj stranici.
Tehnički divovi eksperimentirali su sličnom tehnologijom. U lipnju 2022. Amazon je rekao da radi na ažuriranju svog sustava Alexa kako bi omogućio tehnologiji oponašanje bilo kojeg glasa, čak i preminulog člana obitelji. U videu prikazanom na pozornici tijekom svoje godišnje konferencije re: MARS, Amazon je demonstrirao kako Alexa, umjesto svog prepoznatljivog glasa, čita priču dječaku glasom njegove bake.
Rohit Prasad, viši potpredsjednik Amazona, rekao je u to vrijeme da će ažurirani sustav moći prikupiti dovoljno glasovnih podataka iz manje od minute zvuka kako bi omogućio ovakvu personalizaciju, umjesto da netko provodi sate u studiju za snimanje. 'Iako umjetna inteligencija ne može eliminirati tu bol gubitka, definitivno može učiniti njihova sjećanja dugotrajnima', rekao je. Amazon nije odgovorio na upit za komentar statusa tog proizvoda.
AI rekreacije ljudskih glasova također su se poboljšale u posljednjih nekoliko godina. Naprimjer, izgovorene rečenice glumca Vala Kilmera u filmu 'Top Gun: Maverick' generirane su umjetnom inteligencijom nakon što je izgubio glas zbog raka grla.
Etička pitanja
Iako mnoge platforme za avatare generirane umjetnom inteligencijom imaju pravila o privatnosti na internetu koja navode da ne prodaju podatke trećim stranama, nejasno je što neke tvrtke poput Snapchata ili OpenAI-ja rade s bilo kojim podacima koji se koriste za treniranje njihovih sustava da više zvuče kao preminula voljena osoba.
'Upozorio bih ljude da nikada ne učitavaju osobne podatke koje ne bi željeli da ih svijet vidi', rekao je Mark Sample, profesor na Davidson Collegeu koji predaje kolegij pod nazivom 'Smrt u digitalnom dobu'. 'Također, jedna je stvar reproducirati govornu poštu voljene osobe da biste je ponovno čuli, ali je druga stvar čuti riječi koje nikada nisu izgovorene', naglasio je.
Cijela generativna AI industrija i dalje se suočava sa zabrinutošću oko dezinformacija, pristranosti i drugog problematičnog sadržaja. Na svojoj stranici Replika navodi da obučava svoje modele izvornim podacima s cijelog interneta, uključujući velike baze pisanog teksta kao što su platforme društvenih medija poput X-a ili Reddita.
'U Replici koristimo različite pristupe za ublažavanje štetnih informacija, kao što je filtriranje beskorisnih i štetnih podataka putem algoritama', rekla je tvrtka. 'Kada se otkriju potencijalno štetne poruke, brišemo ih ili uređujemo kako bismo osigurali sigurnost naših korisnika.'
Drugo pitanje je hoće li to ometati ili pomoći u procesu tugovanja. Mary-Frances O'Connor, profesorica na Sveučilištu u Arizoni, rekla je da postoje i prednosti i nedostaci korištenja tehnologije na ovaj način. 'Kada se povežemo s voljenom osobom, kada se zaljubimo u nekoga, mozak kodira tu osobu poput: 'Ja ću uvijek biti tu za tebe i ti ćeš uvijek biti tu za mene'', rekla je. 'Kada umre, naš mozak mora shvatiti da se ta osoba neće vratiti.'
Budući da je mozgu teško to shvatiti, može proći mnogo vremena da uistinu shvatimo da ih više nema, rekla je i dodala: 'U to bi se tehnologija mogla umiješati.' Međutim rekla je da ljudi, osobito u ranim fazama tugovanja, traže utjehu na bilo koji način.
'Stvaranje avatara koji će ih podsjećati na voljenu osobu, a pritom zadržati svijest da je to netko važan u prošlosti, moglo bi biti iscjeljujuće', rekla je. 'Prisjećanje je vrlo važno; ono odražava ljudsko stanje i važnost preminulih voljenih.' No primijetila je da je odnos koji imamo s našim najbližima izgrađen na autentičnosti. Stvaranje AI verzije te osobe za mnoge bi moglo biti kao 'kršenje toga'.
Različiti pristupi
Komuniciranje s mrtvima putem umjetne inteligencije nije za svakoga. Bill Abney, softverski inženjer iz San Francisca koji je izgubio zaručnicu Kari u svibnju 2022., rekao je za CNN da 'nikada više' ne bi ni razmislio o ponovnom stvaranju njezinog lika putem AI usluge ili platforme.
'Moja je zaručnica bila pjesnikinja i nikada je ne bih omalovažavao ubacujući njezine riječi u neki stroj', rekao je Abney. 'Nju se ne može zamijeniti. Ona se ne može ponovno stvoriti', rekao je. 'Također imam sreće što imam neke snimke njezina pjevanja i govora, ali apsolutno ne želim čuti njezin glas kako dolazi iz robota koji se pretvara da je ona.'
Neki su pronašli druge načine za digitalnu interakciju s preminulim voljenima. Jodi Spiegel, psihologinja iz Newfoundlanda u Kanadi, rekla je da je stvorila verziju muža i sebe u popularnoj igrici The Sims ubrzo nakon njegove smrti u travnju 2021.
'Volim Simse, pa sam nas napravila kao da smo u stvarnom životu', rekla je. 'Kad bih imala jako loš dan, otišla bih u svoj svijet Simsa i plesala dok je moj muž svirao gitaru.'
Rekla je da su zajedno išli na digitalno kampiranje i izlete na plažu, igrali šah i čak spavali zajedno u tom svijetu. 'Smatram da je to jako utješno. Toliko mi je nedostajalo druženje s mužem. Osjećala sam povezanost.'