Informacije o dijeljenju tableta kalijevog jodida u područjima oko nuklearne elektrane Krško u susjednoj Sloveniji u hrvatskim su medijima posljednjih dana predstavljene senzacionalistički i s nepotrebnom dozom panike, tvrdi stručnjak u Hrvatskom nuklearnom društvu (HND)
Prema tekstu koji je u srijedu objavljen na stranicama društva nema nikakvog razloga za strah niti neke nove opasnosti od curenja radioaktivnih materijala već je riječ o redovnim mjerama koje se u susjednoj državi provode u skladu s propisima Svjetske zdravstvene organizacije i standardima Međunarodne atomske agencije (IAEA) u krugu od 10 km oko nuklearke. Za takvim mjerama, ističe se u priopćenju, u hrvatskim naseljima koja su izvan tog kruga ne postoji potreba. U međuvremenu je Ministarstvo zdravlja ipak najavilo da će razmotriti poduzimanje određenih mjera prevencije u nekim krajevima uz granicu sa Slovenijom.
'Sinoć su se pojavile više-manje senzacionalističke vijesti u medijima (često pod znakom upitnika "Preventivna mjera?") jer su se stanovnicima koji žive u krugu od deset kilometara od nuklearne elektrane Krško počela dijeliti uputstva za uporabu tableta kalijevog jodida, a osobama do 40. godina i kuponi s kojima će tablete besplatno podići u nekoj od ljekarni u Krškom ili Brežicama', stoji u priopćenju čiji je autor konzultant za sigurnost nuklearki Ivica Bašić iz HND-a.
'Tablete će dijeliti i u vrtićima, školama i drugim organizacijama u blizini elektrane, javio je slovenski Dnevnik. Tablete kalijevog jodida štite od kontaminacije radioaktivnim jodom, koja se lako može dogoditi u slučaju nesreće u elektrani. Nataložio bi se u štitnjači i povećao mogućnost oboljenja od raka. Kupnju tableta je financirala Nuklearna elektrana Krško koja je za njih izdvojila 60 tisuća eura. "Za lokalno stanovništvo kod težeg incidenta u nuklearnoj elektrani, kada postoji mogućnost curenja radioaktivnog materijala, postoje tri faze: zatvaranje u zatvorene prostore, uzimanje tableta kalijevog jodida i evakuacija", objasnio je direktor slovenske Uprave za nuklearnu sigurnost Andrej Stritar.
Znači radi se o redovnoj mjeri, uobičajeno bi tablete kalijevog jodida dijelile službe Civilne Zaštite u slučaju nesreće, pri čemu se sada slovenska država odlučila da pojedinci imaju ta sredstva u svojim kućama. Ne radi se o nikakvom ispuštanju radioaktivnih materijala iz NE Krško već samo o normalnoj preventivnoj mjeri. Također smo jučer čuli više pitanja u televizijskim emisijama glede sličnih mjera za stanovnike većih naselja u Republici Hrvatskoj (Samobor, Zagreb,...). Treba reći da je po trenutnom slovenskom nacionalnom planu zaštite takozvani "Urgent protective action planning zone (UPZ) radius" 10km te se u njemu ne nalaze spomenuta naselja u Republici Hrvatskoj.
Tih 10km je skladu sa Tablicom 8 iz dokumenta međunarodne atomske agencije (IAEA) GS-G-2.1 koji govori o zahtjevanim hitnim mjerama u slučaju zaštite stanovništva (Arrangements for Preparedness for a Nuclear or Radiological Emergency, www-pub.iaea.org/mtcd/publications/pdf/pub1265_web.pdf). UPZ za energetske reaktore iznad 1000 MWth (NE Krško je 2000 MWt) predviđen je između 5 i 30km na osnovu ukupne dopuštene inhalacijske doze (znači recimo udisanjem radioaktivnog joda) te zračenjem samog potencijalnog oblaka tijekom 48 sati i određuje se na osnovi specifičnih analiza za lokaciju i snagu svake pojedine elektrane. Naravno da bi se mjere prema potrebi primijenile i za veće udaljenosti od NE Krško ako bi se za to ukazala potreba o čemu se u Republici Hrvatskoj brine Državni Zavod za Nuklearnu i Radiološku Sigurnost (DZNRS) na čijoj web stranici možete pratiti stanje trenutnog mjerenja radioaktivnosti u okolišu na više lokacija.
Znači senzacionalizmu i panici nema mjesta a pogotovo ne o možebitnom sadašnjem ispuštanju radioaktivnosti', zaključuje u priopćenju Bašić.