POMOĆU UMJETNE INTELIGENICIJE

Postoji aplikacija koja prikazuje kako žene izgledaju bez šminke

18.11.2017 u 19:04

Bionic
Reading

Aplikacija MakeApp koristi umjetnu inteligenciju kako bi s fotografija uklonila šminku i prikazala našminkane osobe u prirodnom izdanju. Naravno, to nije svima dobro sjelo

Ashot Gabrelyanov domislio se nesvakidašnjeg načina kako će promicati svoj startup koji se bavi umjetnom inteligencijom. Taj je stanovnik New Yorka napravio aplikaciju MakeApp koja umjetnu inteligenciju koristi kako bi, navodno, prikazala kako žene doista izgledaju bez šminke. 

Među pokaznim modelima našle su se pjevačice Adele, Kylie Minogue i Victoria Beckham, britanska premijerka Theresa May i, glumica Gwyneth Paltrow, između ostalih.

Ako snimite sebe ili nekog drugog, besplatna inačica aplikacije ponudit će vam dvije mogućnosti: dodajte šminku ili ju uklonite. Kad odaberete jednu filter će obaviti ostatak posla. 

Kritičari aplikaciju optužuju kao suptilan oblik posramljivanja, kao i zbog toga što tamniju boju kože čini svjetlijom.

Gabrelyanov, inače iz Rusije, autor je kontroverznog proruskog medija LifeNews, kojeg je list Moscow Times nazvao 'krajnje servilnim prema službenom Kremlju'. LifeNews je popularan u Rusiji zbog toga što često piše o poznatima i slavnima, ali i zabranjen u Ukrajini zbog ratne promidžbe. 

Adele
  • Gwyneth Paltrow
  • Victoria Beckham
  • Theresa May
Poznate i slavne sa šminkom i bez nje Izvor: MakeApp / Autor: Mihaela Maras

MakeApp nije jedina aplikacija koja koristi umjetnu inteligenciju u ove svrhe.

Sam Gabrelyanov tvrdi kako bi njegova aplikacija mogla spasiti živote ženama žrtvama trgovine ljudima. Prema njegovim riječima, njihova dob ili identitet često se prikriva jakim slojem šminke, što bi MakeApp trebala moći razotkriti. Navodno je već bio u kontaktu s organizacijama koje se bore protiv trgovine ljudima kako bi pomogao u prepoznavanju žrtava.

Gabrelyanov također kaže kako korisnici dosad nisu kritizirali njegovu aplikaciju kao rasističku te kako se njihov set podataka za strojno učenje temelji na licima raznih nacionalnosti i boja kože, piše Business Insider.