U Mjesec se 24. veljače u 12:15 zabila svemirska stijena koja je na površini našeg prirodnog satelita uzrokovala bljesak, a sve je snimio Daichi Fujii, kustos Gradskog muzeja Hiratsuka u Japanu
Astronom Daichi Fujii, kustos Gradskog muzeja Hiratsuka, uspio je uloviti bljesak udara meteorita u Mjesec. Ovaj svemirski događaj dogodio se 23. veljače u 20:14 sati po japanskom vremenu u blizini kratera Ideler L, sjeverozapadno od kratera Pitiscus.
SVEMIR OKO NAS
[FOTO] Neiscrpan šarm našeg najbližeg susjeda - jeste li znali za ove stvari o Mjesecu?
Meteori svemirom putuju prosječnom brzinom od 48.280 km/h, a prilikom udara se zbog velikih brzina stvara intenzivna toplina te nastaje krater. Takvi se događaji, ako su dovoljno veliki i ako se dogode tijekom lunarne noći na strani Mjeseca okrenutoj prema nama, mogu vidjeti sa Zemlje.
'Novonastali krater ima promjer od oko deset metara, što znači da ga mogu snimiti NASA-in Lunar Reconnaissance Orbiter ili indijski Chandrayaan 2', komentirao je Fuji.
Space navodi da meteori svakodnevno ulaze u našu atmosferu, no da velika većina izgori prilikom ulaska. Mjesec ima jako rijetku egzosferu pa meteori koji ne dođu do Zemljine površine obično uspiju udariti u površinu i dodati nov element tapiseriji kraterskih formacija koje možemo vidjeti sa Zemlje.