NOVI SMJER

Što izbor Donalda Trumpa znači za velike tehnološke tvrtke, a što za Europu

11.11.2024 u 13:16

Bionic
Reading

Očekuje se da će nova vlast u Bijeloj kući imati značajan utjecaj na društvene medije, europsku tehnologiju i kriptovalute

Budući predsjednik Sjedinjenih Država Donald Trump vjerojatno će imati priličnog utjecaja na regulaciju tehnološke industrije.

Iako je još nejasno kako će se točno promijeniti regulatorni pritisak na tvrtke, stručnjaci očekuju da će Trumpova druga administracija utjecati na društvene medije, europsku tehnologiju i kriptovalute.

Evo što bi se moglo dogoditi u naredne četiri godine.

Bonaca za Elona Muska

Šef SpaceX-a, Tesle i X-a Elon Musk bio je najglasniji Trumpov pristaša među tehnološkim teškašima i prije objave rezultata izbora. U kolovozu je Trump rekao da bi sigurno imenovao Muska u kabinet ili na savjetničku ulogu ako bude izabran, dodajući da je milijarder 'briljantan tip'.

Nejasno je hoće li se to dogoditi jer bi se mogle pojaviti pravne zapreke, ali Musk će vjerojatno poslušati novoizabranog predsjednika.

Kad je riječ o drugim velikim tehnološkim tvrtkama, pod Trumpom je moguće očekivati vrlo selektivan pristup u odnosima, piše Euro News.

Google, Meta i druge tvrtke koje se smatra liberalnima vjerojatno će se nastaviti suočavati s regulatornim pritiskom, a one eksplicitno povezane s administracijom ili je barem prešutno podržavaju - posebice Muskov X i u manjoj mjeri Amazon Jeffa Bezosa - mogle bi ga izbjeći u određenoj mjeri.

Također, Trump će vjerojatno nastaviti prikazivati velike tehnološke tvrtke kao američke 'nacionalne prvake' kojima je potrebna zaštita vlade.

Nastavak rata protiv monopola

Predsjednik Joe Biden pokušao je slomiti velike tehnološke tvrtke. Američko ministarstvo pravosuđa pokrenulo je antimonopolske istrage protiv Amazona, Applea, Mete i Microsofta za njegova mandata, a i Google vuče antimonopolski slučaj iz prethodne Trumpove administracije.

S obzirom na to da se američka krajnja desnica i ljevica slažu oko potrebe za razbijanjem monopola velikih tehnoloških tvrtki, moguće je da će kazneni progoni Googlea, Mete i Amazona biti nastavljeni. Najavljene su velike promjene za ključno regulatorno tijelo Federal Trade Commission, a očekuje se i povećanje broja spajanja i preuzimanja.

Osim podršku Musku osobno, Trump će vjerojatno podržati njegova nastojanja na X-u, kao i svoja na Truth Socialu kako bi platforme društvenih medija bile manje regulirane i s malo odgovornosti za njihove operatere sa stajališta sadržaja.

Trump će vjerojatno zadržati prijedlog zakona koji kaže da internetske platforme koje udomljavaju sadržaj trećih strana nisu odgovorne za ono što objavljuju te treće strane.

Američki Zakon o pravima na privatnost (APRA) i Zakon o sigurnosti djece na internetu (KOSA) prijedlozi su zakona koji imaju snažnu podršku i republikanaca i demokrata u Kongresu, pa bi mogli postati kruna postignuća nove Trumpove administracije.

Europa se mora osloniti na vlastite snage

Novi stari predsjednik također će nastaviti s politikom u kojoj je Amerika na prvom mjestu, što može značiti povlačenje SAD-a iz međunarodnih ugovora i organizacija. Moguće je da će Europska unija biti prisiljena primijeniti financijska, ekonomska i regulatorna sredstva koja si do danas nije dopuštala.

Primarno se to odnosi na masovno financiranje disruptivnih tehnologija (umjetna inteligencija, kvantne tehnologije), ali i preferencije u javnoj nabavi i strateškim područjima kao što su inovacije.

Nova administracija vjerojatno će biti vrlo neprijateljski raspoložena prema aktualnim naporima Europe u zauzdavanju velikih tehnoloških monopola.

  • +3
Donald Trump Izvor: EPA / Autor: SHAWN THEW

Trump je već bio zaprijetio osvetom zbog toga što je Apple bio prisiljen vratiti milijarde eura nezakonitih poreznih povlastica. Vjerojatno će odgovoriti i na druge mjere usmjerene na velike tehnološke tvrtke.

Također bi mogao pokušati iskoristiti europsku ovisnost o američkim tehnološkim divovima kako bi dobio geopolitičku moć, bilo u trgovinskim pregovorima, bilo sigurnosnim pitanjima. Želi li biti autonomna, Unija će morati uložiti znatno više u vlastite tehnologije.

Renesansa za kriptovalute

Iako je još 2016. tvrdio da su kriptovalute prijevara i katastrofa za koju je pitanje vremena kad će se dogoditi, Trump je napravio zaokret, a Republikanska stranka usvojila je platformu koja podržava kripto inovacije.

Suprotstavit će se stvaranju digitalne valute središnje banke te je moguće da će kriptoimovina biti tretirana kao roba, što znači da će je nadgledati Commodity Futures Trading Commission, umjesto Securities and Exchange Commission, čija su pravila stroža.