Dok Zemlja polako dolazi u trag kometu Swift-Tuttle, astronomi i zaljubljenici u nebeska događanja spremaju se za kišu meteorita koja će malo koga ostaviti ravnodušnim
Ljubitelji astronomije i romantičnih kozmičkih prizora moći će ove godine promatrati Suze svetog Lovre, ako ih posluže vremenski uvjeti i epidemiološko stanje u zemlji, diljem Hrvatske. U uvjetima bez svjetlosnog zagađenja i mjesečine nebom obično prođe između 50 i 100 meteora na sat.
Premda nebeski spektakl stoljećima privlači pažnju ljudi, samo dio promatrača zna za njihov izvor. Meteoriti potječu iz periodičkog kometa pod imenom Swift-Tuttle, a koji tijekom 133-godišnje putanje oko Sunca za sobom ostavlja dug trag prašine. Ove godine najintenzivniju nebesku aktivnost imat ćemo idućeg mjeseca, odnosno oko 12. kolovoza, kad će u tom prizoru moći uživati znatiželjnici i astronomska društva diljem svijeta.
Kakve veze Perzeidi imaju sa Suzama svetog Lovre? Naziv Perzeidi odnosi se na prividan izvor meteorita koji je, u ovom slučaju, zviježđe Perzej. Što se pozicije meteorita tiče, oni se mogu pojaviti bilo gdje na nebu, a svi potječu iz jedne točke - radijanta.
Ime Suze svetog Lovre zapravo dolazi iz puka te je popularizirano u posljednjih pedesetak godina - i to prije svega u Dalmaciji u kojoj su naziv za nebesku pojavu posudili od Italije. Sveti Lovro je kršćanski mučenik kojeg su 10. kolovoza 258. godine, po legendi, spržili na rešetki, a svojim je mučiteljima tom prilikom hrabro rekao: 'Gotov sam s ove strane, okrenite me na drugu!'
U starohrvatskoj astrognoziji meteori su pak poznati kao zvijezde padalice, svitci, proletuše, kresnice i feralići.
Što se ovogodišnjeg spektakla tiče, promatrači diljem zemlje morat će se nadati manjku mjesečine i oblaka koji će, ako budu prisutni, na velikom broju mjesta otežati savršeno promatranje neba.
Kao i 2020., pretpostavlja se da će najposjećenija mjesta i u 2021. biti ona izvan gradova, premda će se pokoju zvijezdu padalicu moći vidjeti i u tamnijim gradskim dijelovima.