Jeste li spremni za ulazak u svijet mehaničkih tipkovnica? Objasnit ćemo terminologiju, fraze i sve materijale potrebne za što blaži ulazak u taj hobi
Svijet mehaničkih tipkovnica nudi priliku za stvaranje jedinstvenog i personaliziranog iskustva tipkanja. Iako nema jedne 'najbolje' tipkovnice, svaka osoba može pronaći onu koja odgovara njezinim potrebama i estetskim preferencijama. Međutim odabir one prave za vas može biti zahtjevan zbog širokog izbora prekidača, materijala i prilagodbi. Ovaj vodič objašnjava ključne termine i opcije kako biste lakše zakoračili u svijet mehaničkih tipkovnica.
Što su to prekidači?
Prekidači su srce svake mehaničke tipkovnice. Nalaze se ispod tipki te određuju osjećaj i zvuk tipkanja. Svaki od njih ima klizač na opruzi koji pruža otpor te zatvara električni krug prilikom pritiska. Tri su osnovne vrste prekidača: linearni prekidači su glatki i nemaju taktilni odaziv, što znači da su idealni za brzo tipkanje i gejming, taktilni prekidači imaju 'grbu' koja pruža povratni otpor kad je tipka pritisnuta, što služi za preciznije tipkanje, a treća vrsta su klikajući prekidači koji, kao taktilni, zahvaljujući grbi stvaraju mali otpor, no proizvode dodatni klik tijekom aktivacije.
Ako tražite poznate brendove prekidača, to su Cherry, Gateron, JWK, Durock, Gazzew i Akko. Cherry je 'klasični' proizvođač s dugom tradicijom i omiljen među entuzijastima. Gateron je poznat po povoljnim i glatkim prekidačima poput Inka i Ink Oil Kinga. JWK je inovativan u svom pristupu, a najviše je znan po prilagođenim varijantama prekidača poput Tangerinea. Durock se specijalizirao za taktilne prekidače s naglašenim odazivom, Gazzew je poznat zbog tihih prekidača s dubokim zvukom, poput Boba U4T, dok je Akko popularan zbog pristupačnih prekidača prilagođenim početnicima.
Što je to hot-swappable i koji materijal tipki izabrati?
Tipkovnice s opcijom hot-swap omogućuju jednostavno zamjenjivanje prekidača bez lemljenja, što je savršeno za eksperimentiranje, no zahtijeva pažljivo rukovanje kako ne bi došlo do oštećenja spojeva ili prekidača. Kad smo već kod toga, ne bi bilo loše spomenuti i važnost materijala samih tipki jer igraju ključnu ulogu u njihovoj trajnosti i osjećaju pri tipkanju, piše Wired.
Ako se odlučite za ABS (akrilonitril butadien stiren), dobit ćete tipke od čistog i jeftinog materijala, ali je on, nažalost, sklon pucanju i gubitku boje. PBT (polibutilen tereftalat) tipke su izdržljivije i u pravilu imaju niži ton pri tipkanju, a PBT kapice su često deblje i trajnije od ABS-a. Premijski ABS omogućava svjetlije boje i trajnost, no kao i njegov jeftiniji 'rođak', s vremenom postane sjajan, kao da je premazan tankim slojem ulja. Ako vam nijedna od ovih solucija ne zvuči kao nešto što vam odgovara, ne brinite se - proizvođači su se okušali i u nekim neortodoksnijim opcijama koje, naravno, dolaze s višom cijenom. Metalne tipke dodaju težinu, što može utjecati na osjetljivost prekidača, a one keramičke pružaju stvarno jedinstven osjećaj tipkanja, ali su osjetljive na lomove.
Kako birati raspored tipki?
Kad kupujete novu tipkovnicu, postavit će se pitanje koliko vam tipki zapravo treba. Na tržištu se trenutno nudi sve od onih na kakve smo navikli do opcija koje ne zauzimaju puno mjesta na stolu, a to postižu micanjem tipki koje se često ne koriste, nadomještajući ih dodatnim kombinacijama pritiska dviju ili više tipki.
Cijela veličina, ili Full-Size, dolazi s kompletnim setom tipki, uključujući one funkcijske i numeričke te strelice. Ona je najbolja za korisnike s puno prostora na stolu te koji preferiraju klasični izgled i raspored.
Tipkovnice s 96-postotnim rasporedom, također poznatim kao 1800, kompaktna su verzija Full-Sizea, samo što imaju manji otisak, što znači da zauzimaju manje mjesta na stolu. Najbolje su za one koji trebaju numeričke tipke, ali žele malo uštedjeti na prostoru.
Popularni TKL (Tenkeyless) uklanja numeričke tipke kako bi postigao manji oblik, a popularan je kod korisnika koji ih ne trebaju.
Kompaktnija od TKL-a je 75-postotna tipkovnica koja premješta strelice i dodatne tipke za manju širinu. Najbolja je za korisnike kojima treba kompaktni dizajn bez odustajanja od tipki F i ostalih osnovnih funkcija.
Ako ste spremni žrtvovati nekoliko funkcija za još kompaktniji format, tu je 65-postotni raspored koji uklanja funkcijski red tipki u zamjenu za sloj funkcija na glavnim brojčanim tipkama. Radi se o formatu koji je jako popularan kod gejmera te onih kojima trebaju strelice i prijenosni dizajn tipkovnice.
Još dalje ide 60-postotni raspored - uklanja strelice, funkcijski red i druge kontrole kako bi se postigao iznimno kompaktan oblik. Najbolji je za napredne korisnike spremne učiti funkcijske slojeve koji se programiraju.
Potom, 40-postotni raspored uklanja brojčane tipke i većinu modifikatora, oslanjajući se na više funkcijskih slojeva. Takve su tipkovnice prilično izazovne za naše područje jer nemaju dijakritike, što zahtijeva više napora pri programiranju. S druge strane, manjak potrebe za micanjem ruku tijekom tipkanja mnogima je, kako kažu, vrijedan dodatnog truda.
Zvuk tipkovnice
Za mnoge je ljude zvuk tipkovnice jedna od najvažnijih stvari pri kupnji. One se prema tome u pravilu dijele na dva tabora: tokaste (thocky) i klikaste (clicky). Riječ je o terminima koji se obično koriste kako bi se objasnilo da tipkovnica zvuči dobro na dva specifična i, budimo iskreni, suprotna načina. Vrlo važan faktor koji utječe na zvuk je ploča koja drži tipke na mjestu i smještena je iznad ploče s kontaktima (PCB). Tokasti zvuk je dublji i zaobljeniji, a postiže se korištenjem ploče od fiberglasa ili polikarbonata u kombinaciji s PBT tipkama, a klikaste tipkovnice obično imaju oštriji zvuk, kakav se postiže korištenjem ploče od aluminija, mjedi ili ugljikovih vlakana u kombinaciji s ABS tipkama.
Najčešći materijali za ploču su FR4 i polikarbonati. Obje su varijante dostupne u novim tipkovnicama s gumenom brtvom (gasket mount), ne koštaju puno kao metalne ploče te stvaraju dublji zvuk i fleksibilan osjećaj tipkanja.
Aluminijske ploče također spadaju pod 'osnovna rješenja' za većinu tipkovnica te proizvode puno oštriji zvuk tipkanja i u pravilu su manje fleksibilne od plastičnih. Čelične ploče, koje su puno rjeđe od aluminijskih, dolaze u velikom broju prethodno sastavljenih tipkovnica, uključujući velik broj onih gejmerskih. Čelik zvuči slično kao aluminij, ali je manje fleksibilan.
Metode montaže
Metoda montiranja tipkovnice je u biti način na koji se ploča i PCB drže na mjestu. Često to zna biti komplicirano, ali poznavanje osnovnih metoda montiranja odlična je početna točka.
Montaža gumenom brtvom (gasket mount) jedna je od inovacija koje su lansirale prilagođene tipkovnice u mainstream. U osnovi, montaža brtvom je kada se ploča tipkovnice drži u kućištu oko njezinih rubova, koristeći trake pjene s obje strane da bi se ploča izolirala od glavnog kućišta. Budući da nije pričvršćena nikakvim vijcima, to omogućuje da ploča/PCB malo poskakuje i izolira zvuk tipkovnice od ploče, što rezultira tišim i dosljednijim zvukom tipkanja.
Gornje pričvršćivanje (top mounting) najtradicionalniji je način montaže za vrhunske prilagođene tipkovnice. Ploča je pričvršćena izravno na gornju polovicu kućišta pomoću vijaka, što stvara osjećaj krutog tipkanja i obično će kreirati viši ton koji odzvanja cijelim kućištem. Danas se proizvodi samo nekoliko tipkovnica s gornjom montažom, makar je taj način nekada bio uobičajen.
Montaža na ležištu (tray mount) jednostavna je metoda koja se koristi u većini prethodno sastavljenih 60-postotnih tipkovnica. PCB i ploča vijcima su učvršćeni u kućište, što rezultira nedosljednim osjećajem tipkanja zbog postavljanja vijaka izravno na određene točke. Starije tipkovnice, kao što su Tofu60 i POK3R, kao i moderne ploče poput Wootinga 60HE, koriste ovu metodu montiranja.
Montaža O-prstenom (O-ring) je modernija verzija tradicionalne montaže na ležištu te omogućuje dosljednost u tipkanju i zvučnu izolaciju. Umjesto pričvršćivanja PCB-a i ploče na kućište korištenjem montažnih točaka, ova metoda rasteže veliki O-prsten oko vanjskog perimetra ovih komponenti i utiskuje ga u kućište, čime se stvara lakše, 'skakutavije' i dosljednije iskustvo tipkanja. Tipkovnice u više cjenovnih razreda, uključujući Bakeneko60, Parallel Sequence, pa čak i Singa Unicorn, koriste ovu metodu montiranja. Mnoge od njih montiranih na ležište također se mogu pretvoriti u one s nosačem O-prstena njegovim rastezanjem oko sklopa PCB/ploča.
Montaža oprugom (spring mount) novija je metoda koju koristi velik broj tipkovnica više klase za stvaranje sličnog osjećaja 'poskakivanja' kao nakon montaže brtvom. Više tipkovnica, uključujući Owlab Spring, Ginkgo65 Pro i WilbaTech Salvation, koristi ovu metodu za stvaranje čvršće verzije tradicionalne montaže gumenom brtvom.
Kako izabrati kućište?
Kućište je najvidljiviji dio tipkovnice i ima velik utjecaj na njezin zvuk, uz metodu montaže, pjenu, materijal ploče i ostale modifikacije.
Plastična kućišta (ABS i AES) su lagana i prenosiva te su u pravilu manje osjetljiva na oštećenja. Zvuk varira od visokog i šupljeg do dubokog i punog, ovisno o modifikacijama. Najbolja su ako, realno, želite uštedjeti ili ste početnik u tom hobiju.
Polikarbonat (PC) je proziran i krut materijal koji omogućuje RGB osvjetljenje. Zvuk je dublji, ali materijal se lakše ogrebe ili pukne u usporedbi s aluminijem. Cijena mu je slična onoj aluminijskog kućišta zbog složene obrade CNC procesom.
Aluminijska kućišta su izdržljiva, teža i daju osjećaj premijske kvalitete. Omogućuju konzistentan zvuk, ovisno o montaži i modifikacijama, a najbolja su za modificirane tipkovnice i korisnike koji traže vrhunsku kvalitetu.
Modifikacije zvuka i osjećaja pri tipkanju
Kad govorimo o metodama modifikacije tipkovnica, na forumima često nailazimo na niz vrlo dosljednih i učinkovitih metoda. Ako ste ikad pretraživali 'kako modificirati tipkovnicu', vjerojatno ste naišli na priču o pjeni za prigušivanje zvuka. Pjena za okvir smanjuje šuplji zvuk, ali može utjecati na fleksibilnost PCB-a. Pjena za ploču pak prigušuje zvuk bez utjecaja na fleksibilnost tipkovnice, a specijalna pjena za razmaknicu obično se koristi za prigušivanje zvuka najveće tipke. Modifikacija samoljepljivom trakom ili tape mod izvodi se tako da se donji dio PCB-a prekrije slikarskom trakom kako bi se spriječio rezoniranje zvuka kućišta. Koristi se za stvaranje višeg i dosljednijeg zvuka tipkanja.
Modifikacija PE pjenom zahtijeva sloj koji se montira između prekidača i PCB-a za 'mramorni' zvuk tipkanja. Ova se metoda izvodi na hot-swap tipkovnicama zbog opasnosti koju predstavlja topljenje pjene tijekom lemljenja kontakata prekidača na standardnom PCB-u.
Kako modificirati prekidače?
Svijet modifikacije prekidača ide daleko i duboko te, u pravilu, zahtijeva više vremena nego vještine. Naravno, postoje složenije i jednostavnije modifikacije, a takozvani frankenswitches spadaju među egzotičnije. Ova modifikacija kombinira dijelove različitih MX prekidača za stvaranje nove, prilagođene verzije. Primjeri uključuju (na sreću) prethodno složene kombinacije poput Holy Pande, nastale od kućišta Invyr Panda, i Halo True stabljike za savršen taktilni osjećaj. Black Cherry Pie, s druge strane, kombinira Cherry MX Black vrhove, Novelkeys Cream stabljike i JWICK donja kućišta za linearan osjećaj pri tipkanju.
Podmazivanje (lubing) se primjenjuje na dijelove koji se trljaju, poput stranica i nogu stabljike te unutarnjeg dijela kućišta, smanjujući zvuk škripanja i buke pri tipkanju. Prilikom podmazivanja je jako važno paziti na pritisak zato što previše maziva može uzrokovati 'spužvast' osjećaj i ljepljivost prekidača. Druga modifikacija je stavljanje tanke folije (switch filming) između gornjeg i donjeg dijela kućišta prekidača za čvršći spoj i smanjenje šumova.
Treće, što često ide s podmazivanjem, mijenjanje je opruga za prilagodbu težine ili uklanjanja 'ping' zvuka. Pri modifikaciji se preporučuje korištenje specijalnog maziva za podmazivanje krajeva opruge ili nanošenje posebnog ulja na cijelu površinu opruge. Podmazivanje cijele opruge najlakše je izvesti kapanjem nekoliko kapljica ulja u vrećicu sa svim oprugama koje želite modificirati.
Prije nego što krenete, pročitajte jamstvo
Jedna stvar na koju se itekako isplati obratiti pozornost su jamstva i druga odricanja od odgovornosti tvrtke od koje kupujete. Naprimjer, najnovija Razerova tipkovnica s mogućnošću hot-swapa ima jamstvo koje se neće poništiti zamjenom tipki ili prekidača, ali će biti poništeno ako otvorite kućište da napravite bilo kakve druge izmjene na njoj. Mnogi prilagođeni setovi izričito će vam savjetovati da koristite pincete za testiranje kontakata PCB-a i ploče prije sastavljanja tipkovnice jer vam neće moći ponuditi zamjenu ako ste je već sastavili.