Ako vam zdravstveno stanje to dopušta i imate pristup internetu, dani provedeni u (samo)izolaciji mogu biti produktivni, zanimljivi i zabavni. Evo vodiča koji će vam pomoći u boljem snalaženju
Donosimo pregled preporuka i savjeta kako što bolje iskoristiti dostupna vam tehnološka rješenja dok ste u izolaciji zbog pandemije koronavirusa. Podijelili smo ih u tri kategorije: posao, obrazovanje i zabava.
Posao
Bavite li se uredskim i sličnim poslovima na raspolaganju su praktično svi osnovni alati koji vam mogu zatrebati, poput aplikacija za obradu teksta te izradu tablica, prezentacija, predložaka za upitnike...
Najpoznatiji među besplatnim servisima koji nude pristup takvim alatima svakako je Google Suite, koji se sastoji od Gmaila, aplikacije za razgovore Hangouts, Calendara, Drivea (za pohranu) te servisa Docs, Sheets, Slides, Keep, Forms i Sites.
Ali, nije jedini - postoje alternative kao što su Polaris Office, Zoho Workplace, LibreOffice i Microsoft Office Online (Office 365). Potonji nudi softverski paket za urede te tvrtke u smanjenom izdanju besplatno.
Zatrebate li jednostavne alate za obradu fotografija možete posegnuti za besplatnim servisima kao što su Pixlr X, GIMP, Photoscape X i PicMonkey. Za osnovnu obradu videa možete se preuzeti aplikacije kao što su Shotcut ili koristiti Movie Maker Online.
Ne morate ni ostati posve izolirani od kolegica i kolega na poslu (osim, naravno, ako baš to želite). Hrpu besplatnih aplikacija za brbljanje i konferencijske pozive predvode veterani poput Skypea i već spomenutog Google Hangouts (ili Google Duo za one koji nemaju korisnički račun pri Googleu), ali u istu svrhu poslužit će Facebook Messenger, WhatsApp, Appleov FaceTime ili alati kao što je Appear.in.
Šaljete i primate nešto povjerljivo? Ako vam poslodavac nije osigurao virtualnu privatnu mrežu možete preuzeti i upogoniti, primjerice, Hotspot Shield Free VPN ili Windscribe.
Naravno, ne morate se baviti samo poslom. Višak vremena može biti iskorišten za sređivanje digitalne arhive, izradu sigurnosnih kopija (backupova) važnih dokumenata i drugih podataka, ponovnu instalaciju operativnog sustava koju već dulje vrijeme odgađate...
Obrazovanje
Nikad u povijesti ljudskog roda nije toliko znanja bilo dostupno tolikom broju ljudi besplatno pa zašto dane koje morate provesti u svoja četiri zida ne bi iskoristili kako bi naučili nešto novo, odnosno proširili i usavršili ono što već znate?
Coursera vam je vjerojatno već dobro poznata, kao i Khan Academy te Udemy. Ali, jeste li upoznati i s, primjerice, ovim servisima?
Servis edX nudi 2000 tečajeva iz 140 obrazovnih institucija diljem svijeta, među kojima su američki MIT, sveučilišta Harvard i Berkeley... iTunesU Free Courses pogodan je za vlasnike Appleovih uređaja. Sadržaj je pretraživ po kategorijama, temama i žanrovima, između ostalog.
Alison će vam uz besplatno obrazovanje ponuditi i certifikat u određenim područjima. Pokriva uglavnom tečajeve vezane uz poslovanje, tehnologiju i zdravstvo, uz pokoji jezik.
Pročešljajte što nude projekti poput Open Culture. Pogledajte izbor muzeja koje možete obići virtualno. Nemojte zaboraviti besplatne knjižnice kao što su Open Library, Project Gutenberg i Google Books. A u obrazovne svrhe može poslužiti i Google Earth.
Naravno, možete i pretraživati YouTube u potrazi za znanjem (pogledajte što, recimo, nudi matematičar Toni Milun na svom kanalu), kao i okrenuti se specijaliziranim web odredištima poput Coolinarike (ako ponestane ideja kako potrošiti zalihe hrane koje ste nakupovali).
Imajte na umu kako Iskon omogućuje pristup programima nastave na daljinu besplatno putem mobitela.
Zabava
Na webu ne nedostaje besplatnih i inih načina kako ubiti dosadu. Već spomenuti YouTube i servisi poput Vimea nude više sadržaja nego što možete pogledati do kraja života, kamoli tijekom dvotjedne karantene.
Sad je i dobro vrijeme za aktivaciju besplatnih promo razdoblja korištenja na servisima kao što su Netflix, Amazon Prime i Hulu.
Pojedini servisi su na pojedinim područjima korisnicima besplatni na određeno vrijeme. Primjerice, sve serije, filmovi i dokumentarne emisije u sklopu usluge Pickbox Now dostupni su neograničeno u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Makedoniji i Crnoj Gori. Za pristup svim sadržajima iz naše ponude dovoljna je registracija na www.pickbox.tv ili aplikaciji Pickbox Now.
Uz promo kod KARANTENA ljubitelji filma na web stranici www.kinomediteran.hr/vod mogu odabrati naslov koji žele i pogledati ga besplatno. Ponuđeni su filmovi iz distribucije Kino Mediteran i oni koji su prikazani na Festivalu mediteranskog filma Split. Broj kodova je neograničen.
Korisnici MaxTV-a mogu taj servis koristiti bez dodatne naknade do 1. travnja. U sklopu te platforme HT nudi i uslugu Instrukcije.tv koja učenicima putem video instrukcija pomaže u savladavanju gradiva iz matematike za osnovnu i srednju školu.
DIGITALNA ZABAVA
Ovo su najiščekivanije videoigre koje ćemo zaigrati u prvoj polovici 2020.
Možete zaviriti u arhive kao što je British Pathé, ali i pogledati što nude servisi kao što su Crackle, Popcornflix ili Classic Cinema Online.
Poželite se igrati, mimo standardnih platformi poput Steama i onog što već imate na računalu i mobitelu možete pročešljati i razmjerno manje poznate kao što su Kongregate, Armor Games, Miniclip, pa čak i dobri stari Yahoo Games.
Dostupan je ogroman broj igara za više igrača, s poznatim naslovima kao što su World of Tanks, PUBG Mobile, Fortnite, Apex Legends, League of Legends, Call of Duty: Mobile, Team Fortress 2, Dota 2, Star Wars: The Old Republic...
Možete također isprobati igre kao što su Darwin Project, Let It Die, The Awesome Adventures of Captain Spirit, Fallen London, Hearthstone (ili domaću inačicu Phageborn), Fallout Shelter Mobile...
Nostalgični ste za desetljećima starim igrama? Pogledajte što možete naći u arhivu poput ovog.
Što god radili, nemojte paničariti. Vijesti o koronavirusu koje nisu iz službenih izvora uzmite sa zdravom dozom skepse i provjerite prije nego što ih podijelite.
Na kraju, ali ne najmanje važno: ostanite u kontaktu s dragim vam ljudima. Nazovite ih, provjerite je li sve u redu. Napravite grupe u aplikacijama kao što su WhatsApp kako bi mogli jedni drugima priskočiti u pomoć ukaže li se za time potreba. Provjerite također brine li netko za starije i nemoćne susjede.