Raketa Falcon 9 američke svemirske kompanije SpaceX smije nastaviti letjeti dok i dalje traje sveobuhvatna istraga o nepravilnostima tijekom nedavne misije postavljanja satelita Starlink, rekla je američka Savezna uprava za zrakoplovstvo (FAA) u petak
SpaceX je u četvrtak zatražio da se raketa vrati u upotrebu, što je FAA odobrio u petak. Agencija je rekla da raketa može nastaviti letjeti 'ako su zadovoljeni svi ostali uvjeti za licencu'.
FAA je u srijedu prizemljio Falcon 9 nakon neuspješnog slijetanja na Zemlju tijekom rutinske misije postavljanja satelita Starlink, što je druga takva odredba za tvrtku ove godine.
Raketa je iz američke savezne države Floride rano prošle srijede uspješno lansirala niz internetskih satelita Starlink u orbitu. Višekratna raketa vratila se prema Zemlji i pokušala uobičajenim postupkom sletjeti na platformu na moru, no zbog nespretnog prilaska prevrnula se u ocean.
Suspendiranje upotrebe rakete Falcon 9, na koju se veći dio zapadnog svijeta oslanja za slanje satelita i ljudi u svemir, nije čest slučaj. Posljednji put to se dogodilo u srpnju, prvi put od 2016., nakon kvara u svemiru, čime je skupina satelita Starlink postala neupotrebljiva.
Nakon prizemljenja u srpnju, SpaceX je vratio Falcon 9 u upotrebu 15 dana kasnije, nakon što je FAA odobrio žurni zahtjev tvrtke.
Dvoje zaglavljenih astronauta
Falcon 9 će također lansirati dvoje astronauta NASA-e krajem rujna u svemirskoj letjelici Crew Dragon koja će iduće godine kući dovesti dvoje astronauta zaglavljenih na Međunarodnoj svemirskoj postaji kamo su došli problematičnom letjelicom Starliner tvrtke Boeing.
SpaceX je također izgradio veliku flotu višekratnih raketa Falcon otkako je raketa prvi put lansirana 2010., što je kompaniji omogućilo da daleko prestigne konkurenciju kada je riječ o učestalosti lansiranja.
Druga misija Starlink trebala je biti lansirana nedugo nakon leta u srijedu s lansirne rampe SpaceX-a na jugu Kalifornije, no tvrtka je misiju otkazala nakon neuspješnog slijetanja.