QUALCOMMOVA TEHNOLOGIJA

Za čitanje otiska prstiju uskoro ćemo koristiti samo zaslon mobitela

29.06.2017 u 07:40

Bionic
Reading

Barem godinu dana da se čitati kako proizvođači žele integrirati klasične čitače otiska prstiju u same zaslone uređaja, kako bi estetski i funkcionalno stvari bile bolje i jednostavnije. Qualcomm sada obećava kako prve takve uređaje valja očekivati u prvom dijelu sljedeće godine

Među prvim velikanima mobilne industrije koji su pokušali integrirati čitač otiska prstiju van posebne 'tipke' (tj. ispod površine zaslona) bili su Apple i Samsung. Ipak, kako je vrijeme prolazilo, obje tvrtke su već na prototipima naletjele na tehničke poteškoće u razvoju. Galaxy S8 i S8+ su tako svjetlo dana ugledali s klasičnim čitačem otiska prstiju smještenim na stražnju stranu kućišta, a neke glasine govore kako bi se Apple mogao odlučiti na sličan potez za iPhone 8, usprkos drugačijim planovima.

U priču je napokon ušao i Qualcomm, poznati proizvođač snažnih mobilnih čipova i senzora. Službeno su otkrili kako će se njihov ultrazvučni čitač otiska prstiju moći smjestiti pod bilo kakvu površinu tipičnog pametnog telefona - pod OLED zaslon, pod metal ili pod staklenu površinu. Qualcomm je otkrio i kako će prvi uređaji koji integriraju novitet stići u prvom dijelu 2018. godine te će biti kompabitilni sa svim Snapdragon čipovima, ali i drugim platformama (izgledno Samsungov Exynos). 

Riječ je o potpuno novoj generaciji čitača otiska prstiju, koja može funkcionirati čak i pod vodom. Trenutno implementirana rješenja mogu skenirati kroz sloj od 400 mikrometara, no Qualcommova tehnologija omogućuje skeniranje kroz slojeve debljine 1200 mikrometara (tj. 800 mikrometara u slučaju metala i stakla). 

Na ovaj način je moguće izvesti čitač otiska prstiju izravno ispod površine OLED zaslona. Proizvođači mobilnih uređaja već sada dobivaju prve primjerke tehnologije, a Qualcomm je uz tvrtku Vivo otkrio i prvi prvi prototipni uređaj koji ju integrira. 

Kako piše Engadget, prototip je uistinu funkcionirao - no stvari su djelovale sporije u radu od uobičajenih rješenja, a Vivo je u prototip ugradio tek minijaturnu površinu koja može čitati otisak prsta iznad zaslona. S tim rečenim, senzor je moguće izvesti preko cijele površine zaslona, no to bi povećalo troškove proizvođača...

Stvari su još u ranoj fazi, no čini se kako postaju zrele za sljedeći korak u dizajnu mobilnih uređaja. Hoće li iPhone 8 možda zbog ovoga stići tek dogodine, ili su razvili vlastiti novi TouchID spreman već za ovu godinu? Još nešto preko mjesec dana i trebalo bi biti jasno. 

S tim rečenim, jasno je kako će brojne mobilne perjanice za sljedeću godinu ići korak dalje u minimalističkom i dizajnerskom pristupu uređajima, koji će omogućiti integriranje i sakrivanje ovakvih senzora pod površinu kućišta.