Kina ostaje ključna za Appleove prihode, no analitičari mu predviđaju pad prodaje od 2,6 posto u toj zemlji. Najveća svjetska kompanija suočava se sa žestokom konkurencijom domaćih proizvođača telefona, posebno Huaweija
Apple će objaviti rezultate za treći kvartal fiskalne godine nakon zatvaranja američkih tržišta 1. kolovoza.
Tehnološki div ponovno je zauzeo poziciju najveće svjetske kompanije ispred Microsofta i Nvidije, s tržišnom kapitalizacijom od 3,36 trilijuna dolara (3,09 trilijuna eura) na dan 30. srpnja. Appleove dionice porasle su za 17 posto od početka godine i otprilike 26 posto od objave rezultata za ožujak, zahvaljujući najavi najvećeg otkupa dionica u povijesti od 110 milijardi dolara (191,6 milijardi eura), piše Euronews.
U nadolazećem izvješću o zaradi investitori će se usredotočiti na dva ključna pokazatelja: prihod od prodaje u Kini i razvoj Apple Intelligencea.
Što slijedi?
Prema nekoliko izvora, prosječna prognoza prihoda Applea za treći kvartal iznosi 84,21 milijardu dolara (77,52 milijarde eura), što je povećanje od tri posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Očekuje se da će zarada po dionici biti 1,34 dolara (1,23 eura), što predstavlja povećanje od 6,3 posto u odnosu na prošlu godinu.
Procijenjeni podaci sugeriraju da će se Apple vratiti na put rasta nakon pada prodaje u prethodnom kvartalu.
Pad prodaje u Kini mogao bi se nastaviti
Kina ostaje ključni pokazatelj za Appleove prihode, a analitičari predviđaju pad prodaje od 2,6 posto u toj zemlji. Prema istraživačkoj tvrtki International Data Corp (IDC), isporuke iPhonea u Kini pale su za 3,1 posto na godišnjoj razini u drugom kvartalu, a prodaja telefona s Androidom porasla je za 11,1 posto.
Apple se suočava sa žestokom konkurencijom kineskih proizvođača telefona, posebno Huaweija, vodećeg u toj zemlji. Prvi put Apple je ispao iz prvih pet prodavača pametnih telefona u Kini, a lokalni konkurenti Vivo i Xiaomi zabilježili su dvoznamenkasti rast u drugom kvartalu. Appleov tržišni udio u Kini smanjio se na 14 posto u drugom kvartalu, što je pad od dva posto u odnosu na prošlu godinu.
Globalno gledano, Apple također gubi tržišni udio od svojih kineskih rivala, pri čemu IDC-ovi podaci pokazuju da je njegov tržišni udio pao na 15,8 posto u lipanjskom kvartalu sa 16,6 posto godinu ranije.
Apple Intelligence u središtu pozornosti
Apple je predstavio svoje planove za umjetnu inteligenciju na Svjetskoj konferenciji za razvojne programere (WWDC24) u lipnju, što je potaknulo rast njegovih dionica i ponovno ga postavilo kao najveću svjetsku kompaniju. Najavio je svoje partnerstvo s OpenAI-jem i najavio AI usluge Apple Intelligence, koje donose generativnu AI tehnologiju na iPhone, iPad i Mac. Investitori su željni vidjeti daljnji razvoj AI tehnologije u nadolazećem izvješću o zaradi.
U ponedjeljak je Apple izdao prvu verziju Apple Intelligence s iOS 18.1, omogućujući developerima testiranje novih značajki. Očekuje se da će AI asistent poboljšati Siri, omogućujući chatbotu generiranje e-mailova i slika. Ova napredna tehnologija bit će dostupna samo na novijim uređajima, počevši od iPhonea 15 Pro, što bi moglo potaknuti značajan val nadogradnje uređaja. Međutim period testiranja mogao bi biti dug jer Apple može imati zabrinutosti oko stabilnosti Apple Intelligencea.
U ožujskom kvartalu najbrže rastući segment, prihod od usluga, dosegao je 23,9 milijardi dolara (22,1 milijardu eura), donoseći 26 posto ukupnog prihoda i znatno nadmašujući procijenjenih 23,27 milijardi dolara (21,5 milijardi eura).
Appleove usluge, koje uključuju Apple Store, Apple Pay, Apple TV+, Apple Music, Apple Arcade i iCloud, pokazale su se kao izuzetno uspješne za kompaniju. U ožujskom kvartalu bruto marža segmenta usluga porasla je na 75 posto, podižući Appleovu ukupnu bruto maržu na rekordnih 47 posto. Wall Street očekuje da će Appleova bruto marža biti nešto iznad 46 posto u lipanjskom kvartalu.
Kompanija očekuje da će ukupna prodaja ponovno ostvariti niski jednocifreni rast dok će prodaja usluga zadržati stabilan tempo dvoznamenkastog rasta u lipanjskom kvartalu.