Oružana pobuna koju je pokrenuo šef plaćeničke paravojske Wagner Jevgenij Prigožin nije imala nikakvog utjecaja na 16-mjesečnu "specijalnu vojnu operaciju" Moskve u Ukrajini, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Peskov je također rekao da nema saznanja o bilo kakvim promjenama u stavu predsjednika Rusije Vladimira Putina prema njegovom ministru obrane Sergeju Šojguu.
Prigožin, oligarh koji je postao ratni vođa i vodi privatnu Wagnerovu vojsku, tjednima je javno osuđivao Šojgua i ruskog vrhovnog generala Valerija Gerasimova.
U žestokim napadima na društvenim mrežama, optužio ih je za nesposobnost i okrivio ih za mnoštvo neuspjeha na bojnom polju koje su ruske snage pretrpjele u Ukrajini. Wagnerove snage odigrale su ključnu ulogu u Ukrajini, uključujući zauzimanje istočnog grada Bahmuta.
Dugotrajna borba za vlast između Prigožina i ruskog vojnog vrha iznenada je u petak eskalirala u sveobuhvatnu pobunu, kada je šef Wagnera najavio "marš pravde" na Moskvu.
Pobuna je završila u subotu navečer kada je postignut dogovor o smirivanju krize koja je prijetila Putinovom vodstvu. Prema dogovoru koji je postignut uz posredovanje Bjelorusije, Prigožin neće biti procesuiran za pobunu i preselit će se u Bjelorusiju.
Wagnerove trupe viđene su kako napuštaju Rostov na Donu i vraćaju se u svoje terenske logore izvan grada. Regionalni guverner Vasilij Golubev rekao je ruskoj državnoj agenciji TASS da su snage otišle rano u nedjelju.
Dugogodišnji bjeloruski vladar Aleksandar Lukašenko Prigožina osobno poznaje 20 godina.
Peskov je rekao da je Putin u telefonskom razgovoru s Lukašenkom izrazio zahvalnost što je Prigožinu ponuđen azil u Bjelorusiji, rekavši da je taj potez spriječio krvoproliće.