Predstavnici islamističkih stranaka, koje su došle na vlast zahvaljujući Arapskom proljeću u Tunisu, Egiptu, Libiji ili Maroku, stigli su u SAD kako bi američku javnost uvjerili da 'nisu nikakva prijetnja već jamstvo demokracije i osobnih sloboda'
SAD gaji nepovjerenje prema islamskom fundamentalizmu, koji vidi kao opasnost za prava žena, manjina i sigurnost Izraela, privilegiranog saveznika Washingtona.
'Ovdje smo da bismo raspravljali, prikazali istinu američkoj javnosti o islamu i islamističkim strankama', kazao je Sahbi Atig, predstavnik Ennahde, islamističke stranke koja ima većinu u nacionalnoj skupštini Tunisa.
'Islamističke stranke nisu nikakva prijetnja. One su jamac demokracije i osobnih sloboda', dodao je Atig uoči konferencije u prestižnom institutu Carnegie Endowment u Washingtonu.
U razgovoru za Washington Post Abdul Mawgud Darderi iz egipatske Muslimanske braće izjavio je da 'zid nepovjerenja treba pasti, ali je to posao za dvoje'.
Glasnogovornik Bijele kuće potvrdio je da se već nekoliko mjeseci vodi dijalog s Muslimanskom braćom, jednima od glavnih aktera u postrevolucionarnom razdoblju u Egiptu.
'Prosuđivat ćemo sve političke aktere u Egiptu prema njihovim djelima i angažmanu na području demokracije i zaštite osobnih sloboda', upozorio je Jay Carney.
Bombardirani pitanjima uoči konferencije u Washingtonu, predstavnici islamističkih stranaka su, govoreći o šerijatskom pravu, objasnili da ono 'nije u suprotnosti sa slobodom, pravdom, demokracijom i pravnom državom'. Također su podsjetili da je u brojnim političkim strankama, kako u Europi tako i u SAD-u, 'vjera upisana u njihove vrijednosti'.