bijes mase

Izvanredno stanje u Južnoj Koreji: Bijesni građani upali u parlament, izglasana nova rezolucija

03.12.2024 u 17:30

Bionic
Reading

Predsjednik Južne Koreje Yoon Suk-yeol proglasio je izvanredno stanje te uveo vojnu upravu kako bi obranio ustavni poredak zemlje

'Proglašavam izvanredno stanje kako bih zaštitio slobodnu Republiku Koreju od prijetnje sjevernokorejskih komunističkih snaga, kako bih iskorijenio prezira vrijedne prosjevernokorejske protudržavne snage koje otimaju slobodu i sreću našeg naroda, i kako bih zaštitio ustavni poredak', rekao je Yoon, a prenosi Sky News.

No, to je izazvalo bijes građana Seoula koji su ubrzo okružili zgradu Parlamenta. Neki od njih su, kako javlja BBC prenoseći navode južnokorejskih agencija, upali u zgradu. Brojne policijske, ali i vojne snage ušle su u sukob s građanima koji izvikuju parole poput: 'Ne izvanrednom stanju' i 'Otvorite vrata'.

Politički motivi

U međuvremenu je predsjednik Nacionalne skupštine Woo Won-Sik podnio je rezoluciju kojom se traži ukidanje izvanrednog stanja. Rezoluciju je izglasalo 190 od 300 zastupnika vladajućih i oporbenih stranaka.

Građani su se okupili na poziv južnokorejskog oporbenog čelnika Lee Jae-myung, koji je izvanredno stanje nazvao ilegalnim. Zanimljivo, Lee je na izborima 2022. godine izgubio upravood Yoona i to za 0,7 posto glasova.

Ipak, čini se da su 'sjevernokorejski elementi' samo krinka Yoonu da zadrži kontrlu vlasti. Naime, on se cijelo vrijeme muči s provođenjem svojih planova, jer je parlament pod kontrolom opozicije. Dosad je ulagao veto na sve oporbene prijedloge zakona. No, oporba je ovog tjedna odbacila prijedloge vladajućih o proračunima te zatražila ostavku vlade, jer nije istražila navodnu manipulaciju dionicama i prihvaćanje luksuznih darove prve dame Kim Keon-hee.

Yoon se tad ispričao i rekao da se njegova žena trebala bolje ponašati. O izvanrednom stanju će konačnu odluku donijeti južnokorejski predsjednik, piše Sky News. Inače, Ustavom Južne Koreje je predviđeno da predsjednik mora sam donijeti odluku o ukidanju izvanrednog stanja, ako ju je parlament izglasao, što je sad slučaj.

Zabrinutost Amerike

Kako se doznaje, vojska i policija napuštaju parlament nakon što je izglasana rezolucija protiv uvođenja izvanrednog stanja, iako su iz Ministarstva obrane poručili da izvanredno stanje ostaje na snazi dok ga predsjednik ne povuče.

Kurt Cambell, zamjenik američkog šefa diplomacije Antonyja Blinkena poručio je da 's velikom zabrinutošću' promatraju stanje u Južnoj Koreji. Dodao je da je suradnja dvije zemlje 'čvrsta kao čelik'.

'Nadamo se i očekujemo da će se svi politički sporovi u Južnoj Koreji riješiti mirno i u skladu s vladavinom prava', zaključio je Campbell. Slične reakcije stižu iz UN-a, ali i Kremlja.