Zgrade u Hrvatskoj uskoro bi mogle ući u novo razdoblje kada je riječ o komunalnom redu i međuljudskim odnosima među susjedima. Prema novom prijedlogu pravilnika koji je Ministarstvo prostornog uređenja stavilo u javno savjetovanje, građani će se morati pridržavati znatno strožih pravila ponašanja u zajedničkim prostorima, a dokument bi trebao stupiti na snagu u svibnju ove godine
Prema predloženim pravilima, stanari će moći organizirati zabave u svojim stanovima samo jednom godišnje, uz prethodnu najavu susjedima barem 48 sati unaprijed.
Također, uvedene su preciznije odredbe koje se tiču odlaganja predmeta na stubištima, držanja bicikala, ostavljanja kućanskih aparata u zajedničkim prostorima, ali i onoga što imamo na balkonima – od obveznog osiguranja posuda za cvijeće do zabrane bacanja opušaka i pražnjenja tepiha preko ograde.
No postavlja se ključno pitanje – tko će i kako provoditi mjere u slučaju kršenja novog kućnog reda?
Odgovor na njega dao je Tin Bašić, suosnivač portala ZGRADOnačelnik.hr, s kojim je novinarka RTL-a razgovarala o praktičnoj primjeni novih pravila u svakodnevnom životu stanara u zgradama.
Sve ovisi o volji suvlasnika
Na upit koliko će biti izazovno uvesti ove promjene u praksi, Bašić pojašnjava da će to u velikoj mjeri ovisiti o samim suvlasnicima zgrada. 'Zakonodavac je donio zakon o upravljanju i održavanju zgrada. Na javnom savjetovanju smo dobili i taj pravilnik o kućnom redu u zgradama. Situacija je jednostavna i sve ovisi o tome koliko će suvlasnici imati snage i volje sve to što je napisano primijeniti u svojim zgradama.'
Kada je riječ o konkretnim odredbama – poput zabrane bacanja opušaka ili organiziranja bučnih proslava, Bašić ističe da se tu zapravo ne radi o nečemu novom, već o osnovnoj kulturi stanovanja. 'Ako govorimo o opušcima i zabavama, govorimo o općoj kulturi, ne govorimo o nekim pravilima koja su novoizmišljena. Govorimo o kulturi stanara. Često dobivamo mailove i fotografije o tome kako ljudi bacaju otpatke hrane s tanjura i iz lonaca kroz prozor na javnu površinu', rekao je Bašić.
Kazne su učinkovite
Na pitanje može li se očekivati da će novčane kazne imati efekta na one koji krše kućni red, Bašić je uvjeren da hoće. 'Kazne su uvijek učinkovite. Mrkva i batina je nekakav naš balkanski mentalitet, naš hrvatski mentalitet. Ako do sada nismo sami sebi uspjeli stvoriti pravila da nam bude dobro i ugodno... vjerujem da će kažnjavanje, odnosno plaćanje naknade za povredu kućnog reda biti učinkovito. Kad netko dobije kaznu od 500 eura jer je preglasno puštao glazbu, mislim da će se opametiti nakon toga. Ako dva puta plati kaznu od 500 eura - to je 1000 eura...', rekao je Bašić.
Govoreći o samom pravilniku koji je trenutno u javnoj raspravi, Bašić otkriva da za sada nemaju ozbiljnih zamjerki. 'Pa načelno nemamo primjedbi. Doista smo detaljno iščitali taj pravilnik i za sada je situacija vrlo čista i jasna. Ući ćemo malo više u dubinu u sljedećim danima... vidjet ćemo i, ako bude potrebno, dati nekakvu konstruktivnu primjedbu.'
Na dodatni upit o tome koja su pravila bila najnužnija, Bašić je vrlo direktan. 'Sva su bila nužna. Dakle, ako smo u situaciji da moramo propisati da s balkona ne bacate čikove i hranu, onda znamo gdje se nalazimo i u kakvom smo stanju kao nacija', kazao je Bašić.
Ekstremni slučajevi: Perilica stoji na hodniku dvije godine
Upozorio je i na ekstremne slučajeve, poput napuštenih kućanskih aparata u hodnicima: 'Mora se jasno znati da ne smijemo ostavljati perilicu rublja na hodniku zgrade... da takva perilica stoji dvije godine - to je stvarno neprihvatljivo', kaže.
Zanimljivo je bilo i pitanje hoće li nova pravila narušiti odnose među susjedima. Bašić podsjeća na rezultate velike ankete provedene na portalu ZGRADOnačelnik, a ona je pokazala da su međuljudski odnosi u zgradama često ili najveća prednost – ili najveći izvor problema. 'Kad su međuljudski odnosi dobri, odlični i sjajni, onda zgrada cvate, ona je održavana i sve funkcionira. Kada međuljudski odnosi ne valjaju, ne valja ni zgrada, ne valja ni održavanje', navodi.
Zaključno, Bašić izražava nadu da će sve novine donesene od početka godine – i koje će još uslijediti – rezultirati čišćim, sigurnijim i ugodnijim stambenim okruženjem. 'Vjerujem da će se zgrade dovesti u red... Svaka pravila koja omoguće da te zgrade budu bolje održavane - čim prije, tim bolje.'