INTERNETSKA CENZURA

Kinez dobio pet i pol godina zatvora za preskakanje 'Velikog vatrozida'

22.12.2017 u 18:08

Bionic
Reading

U sklopu velike akcije 'čišćenja interneta' i nametanja stroge cenzure, kineske su vlasti zbog pokretanja vlastite virtualne privatne mreže (VPN) osudile Wu Xiangyanga na pet i pol godina zatvora i novčanu kaznu u iznosu od 500.000 juana (oko 480.000 kuna)

Kako piše britanski The Guardian, Wu je osuđen na zatvorsku i novčanu kaznu nakon što su vlasti otkrile kako je prodavao softver koji 'probija' državnu cenzuru na globalnoj mreži.

Prema navodima državnog tužitelja, Wu je zaradio novčanu kaznu u iznosu identičnom njegovoj zaradi na prodanom softveru, dok mu je zatvorska kazna određena zbog prodavanja softvera koji omogućuje nesmetan pristup stranicama i društvenim mrežama koje su zabranjene u Kini.

Tijekom suđenja tužitelji su teretili kineskog informatičara da je prodajom softvera omogućio pristup zabranjenim internetskim stranicama desecima tisućama stranaca i za isto toliko privatnih tvrtki registriranih u najmnogoljudnijoj zemlji.

Uglavnom se radi o društvenim mrežama poput Facebooka, Twittera, Instagrama, YouTubea, ali i poslužiteljima kao što su Google te digitalnim izdanjima novina poput The New York Timesa i The Wall Street Journala. Pristup tim stranicama u Kini je nemoguć, a državna cenzura mreže odvija se u sklopu 'Velikog vatrozida' koji surferima blokira pristup željenim stranicama, pa su korisnici interneta primorani izbjegavati ograničenja koristeći privatne mreže ili VPN.

Koristite složene lozinke
  • Koristite provjeru u dva faktora
  • Dobro pripazite na kakve linkove klikate
  • Ne ostavljajte kvačicu na 'zapamti me'
  • Pazite koje aplikacije povezujete s društvenim mrežama
Želite li povećati svoju sigurnost na internetu? Slijedite ove jednostavne savjete Izvor: Profimedia / Autor: NN

'Dugotrajna kazna zatvora za omogućavanje pristupa određenim stranicama pokazatelj je toga u kojoj je mjeri kineska vlada odlučna kazniti svakoga tko pokušava zaobići ili preskočiti Veliki vatrozid i pristupiti informacijama', kazao je William Nee iz hongkonškog Amnesty Internationala.  

Kina, inače, u sklopu akcije čišćenja interneta planira zabraniti sve otprije registrirane privatne mreže ili VPN-ove već početkom iduće godine, a pojedine tvrtke, poput Applea, već su povukle VPN softvere iz svojih trgovina u najmnogoljudnijoj zemlji na zahtjev njene vlade.