Dok se društveni život s nelagodom oporavlja od šokova iz razdoblja pandemije, generacija Z se i dalje osjeća usamljeno
Istraživanje Pew Research Centra na 6204 odrasla Amerikanca, provedeno od 3. do 15. rujna 2024., ispitivalo je koliko se optimistično i usamljeno osjećaju različite dobne skupine. Općenito, 16 posto svih odraslih Amerikanaca kaže da se cijelo ili većinu vremena osjećaju usamljeno ili izolirano, piše Business Insider.
Ali usamljenost uvelike varira u odnosu na dob. Gotovo četvrtina Amerikanaca od 18 do 29 godina rekla je da se osjeća usamljeno u usporedbi sa samo šest posto onih s 65 i više godina. U isto vrijeme oni su većinom rekli da su optimistični u pogledu svog života cijelo ili većinu vremena dok je nešto manje od polovice ispitanika u dobi od 18 do 29 godina reklo da se osjeća isto.
Starije osobe osjećaju se optimističnije od mlađih
'Stariji ljudi su gotovo uvijek najsretnija dobna skupina', rekla je Kim Parker, Pewova direktorica istraživanja društvenih trendova. Međutim ipak je bila iznenađena negativnijim mišljenjem mlađe skupine.
'Zanimljivo je vidjeti da dvije trećine odraslih osoba od 65 i više godina kaže da se osjeća optimistično u vezi sa svojim životom cijelo ili većinu vremena dok to čini samo 48 posto osoba u dobi od 18 do 29 godina, onih koji imaju toliko vremena pred sobom. Ali može biti da u toj životnoj fazi ima toliko više nepoznatog da je teže osjećati se optimistično', rekla je Parker.
Muke generacije Z zbog usamljenosti mogle bi imati veze sa slabljenjem društvenih veza. Ova generacija se suočava s krizom zbog prijateljstava: nedostaju im šire veze i društvene mreže koje su bile lakše dostupne prijašnjim generacijama. U isto vrijeme nestaju grupe za izgradnju zajednice, poput sindikata i vjerskih institucija, kao i mjesta koja nisu posao ili dom, već su usmjerena na okupljanje i druženje.
Mladi sve više vremena provode sami
Dio uzroka povećanja usamljenosti i pada optimizma možda ima veze s time koliko se druži generacija Z. Mlađi Amerikanci provode više vremena sami. Godine 2010. oni između 20 i 24 godine bili su oko četiri sata dnevno sami, a brojka je u međuvremenu porasla, dosegnuvši vrhunac s prosječnih šest, sedam sati dnevno provedenih tako 2021. — što je vjerojatno rezultat pandemije. Naime podaci o korištenju slobodnog vremena nisu dostupni za 2020. jer je Zavod za statistiku rada naišao na probleme tijekom provođenja svoje ankete u periodu ranog širenja covida.
Naravno, nije svaki bumer i svaki stariji Amerikanac optimističan i uvijek okružen ljudima. Stariji Amerikanci koji se gotovo u potpunosti oslanjaju na socijalno osiguranje rekli su da se osjećaju izolirano i da si ne mogu priuštiti društvene aktivnosti koje bi im inače mogle spriječiti usamljenost.
Još jedan faktor koji pridonosi usamljenosti generacije Z mogao bi se pripisati većim društvenim i demografskim trendovima. Osam posto oženjenih Amerikanaca reklo je da se cijelo vrijeme osjećaju usamljeno ili izolirano u usporedbi s 24 posto onih koji nemaju partnera.
Odrasli u braku sretniji od odraslih bez partnera
S obzirom na to da 86 posto osoba u dobi od 18 do 24 godine nije imalo partnera od 2023., status generacije Z u pogledu veze također bi ih mogao opterećivati, pogotovo jer izlasci postaju skuplji, a Amerikanci sve češće stupaju u brak kasnije u životu.
'Uvijek vidimo da su odrasli u braku sretniji od odraslih bez partnera. Ne sluti to na dobro za populaciju za koju je sve vjerojatnije da neće biti u braku i ne znamo kako bi se mogli osjećati u vezi s optimizmom i svojim životom te što bismo mogli vidjeti u budućnosti u smislu tog trenda. Ali nećemo znati dok ne stignemo do toga', rekla je Parker.