DAN SJEĆANJA

Prošla je 21 godina od stradanja Vukovara i Škabrnje

18.11.2012 u 11:20

Bionic
Reading

'Vukovaru – ime sveto' moto je ovogodišnjeg obilježavanja dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine. Vukovar je prije 21. godinu dao najveću žrtvu u stvaranju slobodne i neovisne Hrvatske. U povodu još jedne tužne obljetnice u Vukovaru će se okupiti najviši državni dužnosnici, kao i brojni građani. Prema protokolu, predsjednik Ivo Josipović, premijer Zoran Milanović i ostali članovi Vlade te predsjednik Sabora Josip Leko nazočit će programu u Općoj bolnici Vukovar

Središnji dio obilježavanja je Kolona sjećanja, koja će iz dvorišta vukovarske bolnice, krenuti put memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata.

U Koloni sjećanja, duljine nešto više od četiri kilometra, sudjeluju deseci tisuća građana, koji se na ovaj dan, iz cijele Hrvatske pa i iz inozemstva, dolaze pokloniti žrtvi jednog cijelog grada.

Ovogodišnje obilježavanje dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. protječe u pozitivnom ozračju oslobađajuće presude hrvatskim generalima.

U Vukovar je stigao i hrvatski predsjednik Ivo Josipović. Jučer je na Ovčari položio vijenac i zapalio svijeću.

Svoj doprinos obrani grada dala je u ratu vukovarska bolnica. Rad u bolnici održavao se redovno pod svim mogućim uvjetima i paljbom više od 700 granata na dan. Bilo je teško, ali 4000 ranjenih, većinom civila, dobilo je skrb. U prosjeku ih je stizalo tridesetak na dan. Najmlađem pacijentu bilo je tek šest mjeseci, a ranjene djece bilo je 86. U jednoj maloj operacijskoj dvorani liječnici su izveli tisuću operacija.

Ravnateljica bolnice dr. Vesna Bosanac i danas se živo sjeća svega.

'Sjećam se, naravno, svakog dana: 16. studeni 1991. godine je bila subota, intenzivno su se završavali pregovori o neutralizaciji i evakuaciji vukovarske bolnice. Danonoćno smo radili na tome kako, kojim putem, na koji način će doći Međunarodni crveni križ i europski promatrači u vukovarsku bolnicu, kako ćemo pripremiti ranjenike i bolesnike za transport, davali upute osoblju, pripremali se za evakuaciju koja je trebala biti 18. studenog ujutro u 8 sati. Tako da sjećam se, naravno, svih tih dana, svih tih sati koji su se događali, bez obzira na to što je prošla 21 godina, da su sjećanja tako duboka u nama da se ne mogu nikad zaboraviti. Mogu neki dijelovi možda izblijedjeti, ali kad dođu ti dani, opet se svega sjećaš. Kakav je bio dan, kako smo radili, što smo radili, svega se toga dobro sjećam', rekla je Bosanac.

Znatno brojnija i nadmoćnija jugo-vojska i ostale paravojne srpske postrojbe slomile su herojski otpor malobrojnih, opkoljenih branitelja i do ponedjeljka, 18. studenoga, 1991. okupirale najveći dio Vukovara. Idućeg dana okupirano je i Borovo Naselje. S okupacijom grada uslijedila su masovna smaknuća hrvatskih branitelja i civila te pljačka i progon civilnog stanovništva.

Stradanje Vukovara u brojkama:

- 25. kolovoza 1991. godine započelo je neprekidno (tromjesečno) granatiranje grada
- 1,624 osobe ubijene su u srpskoj agresiji na Vukovar 1991. godine (među njima je bilo 12 djece), podaci su vukovarske Opće bolnice
- više od 2,500 ljudi je ranjeno
- 19,100 civila bilo je na području Vukovara 19. studenog 1991. godine, prema podacima Ministarstva zdravstva
- 420 ranjenika i bolesnika bilo je na dan okupacije u vukovarskoj bolnici
- broj branitelja grada ni u jednom trenutku nije bio veći od 2,000
- 200 osoba (u dobi 16-72 godine) ubijeno je na Ovčari 20. studenoga 1991.
- 91% ukupnog broja stanova na području grada uništeno je ili oštećeno


Prošla je 21 godina od stradanja Škabrnje

Kolonom sjećanja jučer je počelo obilježavanje 21. godišnjice stradanja Škabrnje. Danas će se na sam dan stradanja tog mjesta na glavnom trgu u Škabrnji održati središnja komemoracija.

Tog kobnog jutra, 18. studenoga 1991. godine, pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba, potpomognuti pješaštvom tzv. kninskoga korpusa na čelu s Ratkom Mladićem, slomili su otpor hrvatskih branitelja.

Samo tog dana ubijeno je 48 civila i 15 branitelja, a sve do oslobođenja u Oluji '95. broj škabrnjskih žrtava povećao se na 86, tako da u tom mjestu gotovo nema obitelji kojoj netko od najbližih članova nije stradao u Domovinskom ratu.

U spomen na žrtve brojna će izaslanstva danas položiti vijence na spomen-obilježje masovne grobnice, a misu će u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije prevoditi zadarski nadbiskup Želimir Puljić. Program obilježavanja završava sutra, mimohodom Benkovac-Nadin-Škabrnja.