Dijagnosticiranje raka uskoro će postati jednostavno poput testiranja trudnoće. Moći ćemo u ljekarni kupiti test, pomokriti se na nj i vidjeti pokazuje li crtu
Da taj dan nije daleko, pokazuje novo istraživanje u kojem su stručnjaci s Massachusetts Institute of Technology (MIT) razvili test za rak crijeva i bolesti srca koji funkcionira upravo na takav jednostavan način.
'Mislim da je raširenost raka i kardiovaskularnih bolesti u razvijenim zemljama i zemljama u razvoju šokantna', rekao je Andrew Waren iz MIT-a i dodao da je pristupačnija dijagnostika važan način da se pomogne ljudima.
Kako test funkcionira?
Za razliku od infekcija poput HIV-a i tuberkuloze, signale tumorskih proteina nije lako otkriti. Kako bi riješio ovaj problem, američki je tim stvorio biomarkere na nano razini koji se mogu ubrizgati u krvotok. Svaki marker dizajniran je tako da reagira sa specifičnim proteinima koje stvaraju stanice raka. Kada se sretnu, proteini otkidaju djeliće markera koji konačno završavaju u urinu.
Test funkcionira poput testa za trudnoću. Osoba se pomokri na papirnatu trakicu presvučenu antitijelima koja otkrivaju djeliće markera. Ako su oni prisutni, na papiriću se pokazuje crta koja potvrđuje postojanje stanica raka u tijelu. Za cijeli test potrebno je samo sat vremena.
Istraživanje, predstavljeno u novom broju časopisa Proceedings of the National Academy of Sciences PNAS pokazuje da je test uspio kod miševa otkriti rak crijeva te ugruške krvi koji mogu biti znak kardiovaskularnih problema. Warren kaže da njegov tim planira razviti više biomarkera za druge vrsta tumora. Također namjeravaju osnovati kompaniju koja bi proizvodila komercijalne testove za ljude.
Dijagnostiku treba slijediti dostupno liječenje!
Jeftini, brzi i jednostavni testovi bili bi korisni za cijelo čovječanstvo, no posebno za siromašne narode. No stručnjaci upozoravaju da bi dostupnu dijagnostiku trebalo pratiti i dostupno liječenje.
'Postoji nešto jako nepravedno i uznemirujuće kada ljudima možemo reći da možda imaju ozbiljnu bolest, a ne možemo ništa učiniti da je izliječimo', rekla je Lina Nilsson, sa Sveučilišta u Kaliforniji u Berkeleyju.
'Ako nudimo dijagnostiku, onda na istim mjestima moramo biti sposobni ponuditi i liječenje', dodala je.