Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske (SDLSN) ocijenio je u petak kako najavljeno ukidanje dužnosti pomoćnika ministara neće dovesti do toga da će jedno ministarstvo imati samo jednog političara - ministra, jer će u ministarstvima i dalje egzistirati državni tajnici, kao politički imenovane osobe tj. dužnosnici.
Jedno ministarstvo može imati jednog ili više državnih tajnika koje se ne planira ukinuti, a dosad je praksa pokazala da se ministarstva u pravilu odlučuju za više od jednog državnog tajnika, iako bi oni trebali biti supstitut za ukinutu funkciju zamjenika ministra, ističe sindikat.
Zamjena pomoćnika ministara ravnateljima kao službenicima izabranim na javnom natječaju, koji je za najviše rukovodeće službenike podešen tako da je pored stručnih uvjeta dovoljno obaviti razgovor (intervju) u četiri oka s ministrom ili osobom koju on odredi, ne znači da će ravnatelji biti profesionalci i osobe lišene sveza s politikom koja ih je postavila, a kamoli da će kao takvi uživati povjerenje nakon promjene vlasti, navodi sindikat.
Sindikat podsjeća da su funkcije zamjenika i pomoćnika ministra već jednom ukinute i da je to dovelo do inflacije državnih tajnika, kojih je u jednom trenutku bilo 60-tak, a ravnatelji su na krnjim službeničkim natječajima birani po ukusu i mjeri politike.
Naglašava i da je Vlada Zorana Milanovića ponovno 'resetirala' cijeli sustav državne uprave tako što je ukinula državne tajnike, vratila zamjenike i pomoćnike ministara, a ravnatelje ponovno pretvorila u dužnosnike, dok trenutno paralelno egzistiraju i funkcija pomoćnika ministra i državnog tajnika.
Sama ideja depolitizacije i profesionalizacije državne uprave svakako je za pozdraviti, ali o njezinoj provedbi ovisi hoće li predstavljati stvarni i kvalitativni pomak ili tek diseminaciju političkih kadrova, koja će u slučaju promjene vlasti izazvati novu zakonsku intervenciju i zamjenu jednih 'profesionalaca' drugima, upozorava sindikat.