Vojni dron koji se u petak ujutro srušio u Zagrebu otvorio je niz pitanja i u obližnjoj Austriji, jednoj od članica EU-a koja, zbog odluke o neutralnosti nakon Drugog svjetskog rata, nikada nije ušla u NATO. Tamošnji premijer Karl Nehammer u subotu je komentirao kako je ovaj incident dokaz da rat u Ukrajini ima izravne posljedice na druge europske zemlje, a oglasila se i struka
List Kleine Zeitung razgovarao je s brigadirom Gerfriedom Prombergerom, zapovjednik nadzora austrijskog zračnog prostora. On potvrđuje da je austrijska vojska uz pomoć svog radarskog sustava za daljinski nadzor Goldhaube registrirala i ovaj dron. 'Prema našim podacima, Tu-141 letio je brzinom od oko 900 km/h, a najbliža udaljenost austrijskoj granici bila je 83 km. Nije bilo prijetnje suverenitetu naše zemlje, tako da nismo tretirali ovaj incident kao prioritet', rekao je Promberger.
Zapovjednik iz sigurnosnih razloga ne otkriva koje mjere bi poduzeli da je dron krenuo prema Austriji, no ističe da 'postoje aktivne mjere na koje smo spremni u takvoj situaciji', a najizglednija je - presretanje Eurofighterom.
'Da, Eurofighterom možete dobro reagirati na ovakvu prijetnju jer ima aktivan radar za osvjetljavanje ciljeva. Ovdje bi bila učinkovita oba sustava oružja, ugrađeni top i infracrvena vođena raketa (IRIS-T)', potvrđuje Promberger.
Austrijski zapovjednik napominje da je, nakon incidenta u Zagrebu, vrijeme završetka operativne pripravnosti Eurofightera u Austriji pomaknuto s 18 na 20 sati. Ipak, dodaje da bi se dron koji tako nisko leti srušio na prve više planine na rubu Alpa. Također, austrijska vojska koristi program koji je sama razvila, a koji izračunava gdje će dijelovi olupine sletjeti na način da nitko na zemlji ne bude ugrožen.