i tako...

Vučić kaže da iza studentskih prosvjeda stoje svjetski moćnici zbog Rezolucije o Srebrenici

25.12.2024 u 21:41

Bionic
Reading

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras da studentski prosvjedi u Srbiji zapravo nisu studentski i da imaju podršku izvana, a da je jedan od razloga zašto je do njih došlo njegovo suprotstavljanje usvajanju Rezolucije o Srebrenici u UN-u

Srpska napredna stranka održala je večeras u Sava centru u Beogradu tribinu 'Budućnost, a ne prošlost!', koja je najavljena kao 'dio šire inicijative za dijalog s mladima'.

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić na skupu je rekao da postoji mnogo dokaza da posljednji događaji u Srbiji 'imaju ogromnu podršku izvana', referirajući se na prosvjede studenata, piše Klix.ba.

Kazao je da prosvjedi nisu studentski i da je zapravo 'moćnicima iz svijeta' potrebno da se 'sada završi prljav posao u Srbiji', a naveo je tri razloga za to.

'Žele što prije završiti posao oko Kosova, ne mogu podnijeti da Srbija bude vodeća sila u regiji, kao i to što je Srbija pružila otpor pri glasanju za Rezoluciju o Srebrenici u UN-u', navodi Vučić.

Opća skupština UN-a ove godine usvojila je rezoluciju kojom se 11. srpnja proglašava Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici te osuđuje negiranje genocida i veličanje osuđenika za ratne zločine. Osim Srbije, protiv su bile Rusija, Kina i Mađarska, neke afričke i azijske države, Kuba te Nikaragva i Venezuela.

Vučić ni večeras nije odgovorio na pitanje hoće li, i kada će, ispuniti zahtjeve studenata koji već tjednima prosvjeduju diljem zemlje, zahtijevajući odgovornost i pravdu za pad nadstrešnice u Novom Sadu i smrt 15 ljudi.

Nova.rs piše da je večeras studentima opet spomenuo i specijalne jedinice – Kobre - i 'činjenicu' da one 'mogu razbiti studentske blokade u nekoliko sekundi da on to hoće'. Izjava sa sličnim sentimentom, koju su mnogi interpretirali kao prijetnju studentima, mogla se čuti i prije nekoliko dana u jednoj televizijskoj emisiji.

Podsjetimo, u Beogradu, Novom Sadu i Nišu studenti su prije mjesec dana započeli blokadu visokoškolskih ustanova i namjeravaju nastaviti dok vlasti ne ispune njihove zahtjeve.

Uz izvorne zahtjeve prosvjeda - temeljitu i sveobuhvatnu istragu tragedije u Novom Sadu te objavu podataka o tvrtkama koje su radile na obnovi zgrade željezničkog kolodvora - studenti traže podnošenje kaznenih prijava protiv napadača na njih tijekom ulične akcije organizirane tim povodom 22. studenog, među kojima su i, tvrde, političari i lokalni funkcionari iz redova Srpske napredne stranke koje su identificirali.

Pritom inzistiraju na tome da nemaju veze ni s jednom političkom opcijom, a ni Vučićeva oporba - srećom po njih - ne petlja im se previše u akcije.

Studentski prosvjed održan u nedjelju, na beogradskoj Slaviji, vjerojatno je najveće 'događanje naroda' u Srbiji u 21. stoljeću, a prema procjeni organizatora okupio je više od 100.000 ljudi. Srbijanska policija, s druge strane, tvrdi da ih je bilo triput manje.