Unatoč napretku, žene u Europskoj uniji i dalje zarađuju 12 posto manje od muškaraca. Euronews Business analizirao je razlike u plaćama između spolova diljem Europe povodom Međunarodnog dana žena
Brojni pokazatelji ukazuju na trajne ekonomske nejednakosti između žena i muškaraca, a podaci te razlike čine jasnima.
Prema podacima Eurostata, žene su u EU 2023. godine zarađivale 12 posto manje od muškaraca, što znači da su na svakih 100 eura koje su zaradili muškarci, žene dobile samo 88 eura.
Na svakih sto eura koje je zaradio muškarac u Hrvatskoj žene su zaradile 93
Razlika u plaćama između spolova u EU bila je 16 posto u 2013. godini, četiri postotna boda više nego 2023.
Izračun uključuje tvrtke s 10 ili više zaposlenika.
U 2023. godini, Latvija je imala najveću razliku u plaćama, gdje su žene zarađivale samo 81 euro na svakih 100 eura muškaraca. Austrija i Češka slijede s 82 eura. Podaci otkrivaju da su u Hrvatskoj žene zarađivale 93 eura na svakih 100 muškarca što je više nego u Njemačkoj (82), Francuskoj (88), Španjolskoj (91), ali i u Švedskoj (89) ili Danskoj (86).
Ove nejednakosti postaju još izraženije kada se promatraju kroz mjesečne plaće. Primjerice, ako pretpostavimo da je prosječna plaća u Austriji 2.000 eura, žene bi svakog mjeseca zarađivale 360 eura manje od muškaraca, navodi Euronews.
Luksemburg je jedina zemlja u kojoj su žene (101 euro) u prosjeku zarađivale više od muškaraca (100 eura).
Razlika u plaćama bila je manja od 5 eura u Belgiji, Italiji i Rumunjskoj, što ih čini zemljama s najmanjom rodnom razlikom u plaćama nakon Luksemburga.
Među pet najvećih europskih ekonomija, razlika u plaćama su značajne, osim u Italiji (98).
Jug Europe s manjim razlikama nego sjever
Gledajući glavne trendove, istočne i srednjoeuropske zemlje imaju veće razlike u plaćama, dok su južnoeuropske zemlje poput Italije, Španjolske i Portugala među državama s najmanjim razlikama.
Nordijske zemlje i dalje bilježe značajne rodne razlike u plaćama, s Finskom, Danskom i Norveškom, koje sve premašuju prosjek EU-a.
Među 32 europske zemlje (EU, EFTA i zemlje kandidatkinje za EU), muškarci su imali veću stopu zaposlenosti od žena u trećem kvartalu 2024. godine.
Prosječna zaposlenost u EU iznosila je 80,9 posto za muškarce i 70,9 posto za žene.
Turska se izdvaja kao najnepovoljnija zemlja za žene, s razlikom u zaposlenosti od 38 postotnih bodova.
Slično tome, razlika je premašila 18 postotnih bodova u Italiji, Grčkoj i Rumunjskoj. Hrvatska se smjestila na sedmo mjesto promatranih zemalja s razlikom pet postotnih bodova dok su na vrhu bile Finska u kojoj je zaposlenost bila podjednaka, te Litva, Estonija, Švedska, Norveška, Latvija s dva odnosno tri postotna boda.
Europska komisija navodi četiri glavna razloga za razliku u plaćama između spolova; ,rekomjerna zastupljenost žena u slabije plaćenim sektorima, nejednaka raspodjela plaćenog i neplaćenog rada, pozicija u hijerarhiji i diskriminacija u plaćama.