Robert Sansone (17) je odlučio poboljšati postojeće modele sinkronog reluktantnog motora. U godinu dana izradio je prototip za novu vrstu motora koji ima veći okretni moment i učinkovitost od postojećih modela
Da na mladima svijet ostaje, odavno je poznata činjenica. Da je tomu tako najbolji je dokaz, kako prenosi HAK revija, mladi inovator Robert Sansone (17) iz Floride (SAD) koji je osvojio je prvu nagradu i 75.000 dolara na ovogodišnjem Međunarodnom sajmu znanosti i inženjerstva Regeneron (ISEF), najvećem svjetskom međunarodnom srednjoškolskom STEM natjecanju.
Prema Smithsonian Magazinu, njegov bi novi izum jednog dana mogao transformirati industriju električnih vozila (EV). To je sinkroni reluktantni motor s poboljšanim performansama u odnosu na prethodne modele. Sansone je izradio prototip motora od 3D tiskane plastike, bakrenih žica i čeličnog rotora.
Obično se ove vrste motora koriste za pumpe i ventilatore, ali oni nisu dovoljno snažni za električna vozila. Sansoneova inovaija poboljšava okretni moment ovih motora, koji ne zahtijevaju skupe i rijetke metale.
Prije otprilike dvije godine Sansone je naišao na video koji objašnjava prednosti i nedostatke električnih automobila. Videozapis opisuje kako EV motori obično koriste rijetke metale koji su skupi, a u procesu iskopavanja i filtriranja utjecaj na okoliš je negativan.
Srednjoškolac je odlučio poboljšati postojeće modele sinkronog reluktantnog motora. U godinu dana izradio je prototip za novu vrstu motora koji ima veći okretni moment i učinkovitost od postojećih modela. Prototip je napravljen od 3D tiskane plastike, bakrenih žica i čeličnog rotora. Rad na ovom prototipu, koji je testiran korištenjem laserskog tahometra za određivanje okretnog momenta, donio je Sansoneu glavnu nagradu na ISEF-u, nagradu za inovator George D. Yancopoulos.
Velike tvrtke, uključujući BMW i Mahle, razvijaju motore bez magneta iz istih razloga kao Sansone.