AUToindustrija i superračunala

Škoda prije 55 godina instalirala prvo računalo: Češki proizvođač nas vodi kroz svoj podatkovni centar

24.07.2024 u 15:43

Bionic
Reading

Superračunala, moderni generatori rezervnih kopija, jedinstvene knjižnice za pohranu robotskih traka nemaju potrebu za operaterima. Dođite i istražite Škodino kraljevstvo podataka i njegovu fascinantnu tehnologiju

U sjeni gotovo svakodnevnih hakerskih napada na globalnoj razini na poslovne subjekte svakako je aktualna tema kako se štite proizvođači automobila u svijetu s tim prijetnjama. Stoga je zanimljivo vidjeti što o tome misli Škoda.

Naime, prošlo je 55 godina otkako je u Škodi instalirano prvo računalo i teško je zamisliti područje koje je doživjelo dinamičniji razvoj. Danas češki proizvođač automobila ima dva najsuvremenija podatkovna centra u Mladoj Boleslavi.

Podatkovni centri pokreću sve Škodine sustave: od svih e-mailova zaposlenika do kalkulacija u odjelima Tehničkog razvoja i Kontrole proizvodnje – sve ide kroz poslužiteljske sustave. I zato Škoda ima dva glavna podatkovna centra, kako bi se zadaci koji su bitni za poslovanje tvrtke duplicirali radi bolje sigurnosti i minimiziranja utjecaja eventualnih ispada.

Kao prvo, to se odnosi na strojeve na kojima radi baza podataka SAP Hana. Imaju 16 TB RAM-a, stoga cijela baza podataka radi u RAM-u za brzi odgovor. Prema riječima predstavnika IT odjela, u oba podatkovna centra radi 1331 aplikacija i sustav. Iako je ovaj broj bio važeći krajem svibnja – do sada je možda dodano više sustava i aplikacija.

Hlađen zrakom

Unutra je iznenađujuće tiho. 'Podatkovnim centrom upravljamo daljinski, tako da obično nema potrebe da ovdje budu zaposlenici. Naravno, zaposlenici se tu i tamo javljaju kada je potrebno obaviti radove na održavanju, otkloniti kvarove ili ugraditi nove tehnologije', kaže Luboš Patka, voditelj IT usluga u Škodi. A tehnologije su ovdje doista fascinantne, čak i za laike.

Podatkovni centar ima ukupno šest hala, a svaka od njih ima šest klimatizacijskih jedinica snage 350 kW. Zrak za hlađenje hladi se strujanjem zraka; nema potrebe za dodatnim hlađenjem. To se zove slobodno hlađenje. Dodatno hlađenje osiguravaju tri ogromna turbo kompresora, svaki snage 950 kW. Gdje je to bilo moguće, prešli su s hlađenja na 21°C na višu temperaturu od 23°C. 'Ovo pomaže smanjiti potrošnju energije i emisije. U budućnosti razmatramo daljnji blagi porast temperature, ali moramo pažljivo planirati koja tehnologija može podnijeti takve temperature,' kaže Petr Vomáčka, koordinator podatkovnog centra.

Osim dovoda zraka (koji prolazi kroz dvostruki pod) u podatkovnim halama postoje i kanali za medij za gašenje požara. Riječ je o posebnom plinu koji sadrži malu količinu kisika, što odgovara razini kisika na visini od 6000 metara. 'To znači da ljudi mogu udisati plin i sigurno se evakuirati u slučaju požara, ali je razina kisika nedovoljna da vatra nastavi gorjeti', objašnjava Vomáčka.

Zamašnjak kao rezerva

Dva pomoćna generatora impresivni su dijelovi opreme, i tehnički i vizualno. Pravim imenom to su dinamički neprekinuti izvori napajanja ili DUPS (eng. dynamic uninterrupted power supplies). Dizelski generatori samo su dio ovih fascinantnih strojeva koji se pokreću samo u slučaju nestanka struje ili velike fluktuacije u mreži. Osim motora, tu je i divovski alternator te 'kinetički modul', koji je zapravo golemi zamašnjak.

Alternator se stalno vrti ravnomjernom brzinom, filtrirajući sve nestabilnosti koje dolaze iz mreže. 'Ova nestabilnost je bila značajna posljednjih godina, tako da je ovakvo rješenje neophodno', kaže Patka o tome kako se tehnologije pokreću. Zamašnjak se uključuje u slučaju ispadanja: kada struja prestane teći iz mreže u alternator, zamašnjak ga može nastaviti vrtjeti nepromijenjenom brzinom oko 8 sekundi; unutar 1,5 sekunde dizel generator će se automatski uključiti i preuzeti kontrolu nad rotacijom alternatora, a time i napajanjem.

Vodeno hlađena superračunala i dobra stara traka

Svrha sve ove tehnologije je, naravno, osigurati da lokalni poslužitelji rade bez problema. Podatkovni centar (veličine 13.000 m²) posjeduje najnovija vodeno hlađena superračunala HPE Cray koja mogu podnijeti najzahtjevnije izračune, poput virtualnih aerodinamičkih testova i računalnih simulacija crash testova. Ta su superračunala smještena u posebnoj prostoriji koja omogućuje izravno vodeno hlađenje servera, koji imaju ukupnu potrošnju energije od 1,2 MW. U podatkovnim halama nalazi se ukupno oko 4300 fizičkih servera, ali kada se dodaju virtualni serveri ukupno ih je 8689. A imaju i 40 diskovnih polja kapaciteta 60 petabajta.

Ovdje se pohranjuju podaci u različitim oblicima: brzi SSD-ovi, naravno, za trenutnu pohranu i zadržavanje podataka kojima je potrebno brzo i kontinuirano pristupati. Tu su i rotirajući nizovi diskova kao i četiri velike stanice za sigurnosno kopiranje na trake. 'Traka je još uvijek vrlo učinkovita i pouzdana metoda sigurnosne kopije. Koristimo ga za starije podatke koji su više rijetko potrebni. Na primjer, rezultati virtualnih simulacija starijih modela automobila pohranjuju se na traku. Kada nekome trebaju ti podaci, na primjer da provjeri rezultate i usporedi ih s onima trenutnog automobila u razvoju, potrebno je malo strpljenja,' kaže Petr Vomáčka.

  • +5
Škoda podatkovni centar Izvor: Promo fotografije / Autor: Škoda

Škoda podatkovni centar

Moderan podatkovni centar nastavlja dugu IT tradiciju u Škodi. Tradicija je započela prije gotovo 55 godina kada je ovdje pušteno u rad prvo računalo. Danas ovdje rade svi sustavi koji kontroliraju proizvodnju, iako tvornica Kvasiny ima svoje sustave upravljanja za neke specifične proizvodne zadatke zbog kašnjenja komunikacije na većim udaljenostima. Podatkovni centri u Mladoj Boleslavi također upravljaju radom SAP centra za kompanije Volkswagen Grupe i pohranjuju priručnike za sva vozila Grupe, na primjer.

Kapacitete lokalnih superračunala također će koristiti cijela Grupa u skoroj budućnosti. Podatkovni centar u glavnoj tvornici češkog proizvođača automobila mlađi je od glavnog para: rad na njegovom dizajnu započeo je 2008., a izgradnja 2011. Zgrada ima vrlo čvrstu strukturu koja može izdržati pad male letjelice, ima posebnu zaštitu i zvučnu izolaciju za klima uređaj i odvojene dijelove za računalstvo, pripremu zraka za hlađenje i pomoćne generatore.