U borbi protiv koronavirusa Njemačka, koja presjeda Europskom unijom, razmišlja o uvođenju zabrane točenja alkohola u ugostiteljskim objektima u večernjim satima. Hrvatski ugostitelji boje se da bi tim primjerom mogao krenuti i naš nacionalni Stožer. Pitamo vas biste li vi podržali prohibiciju
Već su prije neki njemački gradovi, poput Berlina i Münchena, najavljivali zabranu točenja alkohola nakon 21 sat ako prosječan broj dnevno zaraženih u 14 dana prijeđe 35 na 100.000 stanovnika. Njemačka je sada na 31, a Hrvatska na - 65.
Kako će raditi kafići u Hrvatskoj i razmišlja li i domaći Stožer o uvođenju privremene prohibicije te, što je također na stolu, o zabrani pušenja u zatvorenim prostorima, znat će se sutra, za kada je zakazan sastanak predstavnika ugostitelja i turizma s predstavnicima nacionalnog Stožera, epidemiologa i resornih ministarstava.
Neslužbeno Jutarnji list doznaje da nacionalni Stožer civilne zaštite za sada nema namjeru uvoditi zabranu točenja alkohola.
Ipak, ugostitelji pušu i na hladno jer ih je već razljutila najava zabrane emitiranja glazbe glasnije od 65 decibela, što je nekakva srednja vrijednost glasnoće ljudskog razgovora.
'Takva ideja (op.a., prohibicija) nema nikakvog smisla. Ljudi će staviti ključ u bravu, navući zastore i raditi ilegalno. To je idealno za sivu ekonomiju jer, budimo razumni, nema toliko policije ni civilne zaštite koja bi kontrolirala ugostiteljske objekte', rekao je Marin Medak, predsjednik Udruge ugostitelja, i dodao kako se nada da Hrvatska neće ići u tom smjeru.