Hrvatska udruga banaka (HUB) objavila je u četvrtak kako nije upoznata s navodnim Vladinim prijedlogom za rješavanje problema korisnika stambenih kredita vezanih uz švicarski franak, konverzijom takvih kredita u eurske, uz otpis dijela glavnice, ali ponavljaju kako rješenje tog problema može biti samo na dobrovoljnoj bazi, uz socijalnu diferenciranost i podjelu troška među bankama, državom i dužnicima
Prema medijskim napisima, naime, Vlada bi navodno uskoro trebala predstaviti model konverzije kredita u 'švicarcima' u kredite vezane uz euro, uz otpis 20-posto duga. Pritom bi veći dio procijenjenog troška konverzije, odnosno oko 3 od ukupno 4,5 milijarde kuna, trebala podmiriti država, kroz deset godina.
Iz HUB-a u četvrtak ističu kako nisu vidjeli posljednji Vladin prijedlog za rješavanje problema korisnika stambenih kredita u CHF te stoga ne mogu komentirati bilo kakve detalje.
No, ističu, 'svaki obrazložen i kvantificiran prijedlog, popraćen procjenom učinaka, zasigurno je dobrodošao, a rješenje se može zasnovati samo na naznačenim preporukama Europske komisije - dobrovoljnost, socijalna diferenciranost i podjela troška'.
Podsjećaju i da je i Hrvatska narodna banka (HNB) jasno istaknula 'da bi trebalo bez zakonskih intervencija u odnose osmisliti paket regulatorno-poreznih mjera kojima bi se, bez korištenja proračunskih sredstava, banke dopunski motiviralo na rješavanje odnosa s financijski slabim klijentima'.
Iz HUB-a su i ranije naglašavali kako bi oprost duga dijelu korisnika kredita bio neustavan u smislu jednakosti svih korisnika kredita u Hrvatskoj, ali i da trošak koji bi eventualno država preuzela na sebe u rješavanju ovog problema ulazi u javni dug, na što bi zasigurno reagirala i Europska komisija.