Cijene nafte porasle su u četvrtak na međunarodnim tržištima iznad 84 dolara nakon procjene Međunarodne agencije za energiju (IEA) da će poskupljenje plina ojačati potražnju za naftom
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 89 centi u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 84,07 dolara. U gotovo istom je iznosu barel poskupio i na američkom tržištu gdje se njime trgovalo po 81,31 dolar.
Tržište se danas usredotočilo na procjenu IEA-e da će prebacivanje proizvođača struje i teške industrije sa skupog plina na naftu povećati potražnju za pola milijuna barela dnevno.
Agencija je u redovnom mjesečnom izvješću podigla procjenu rasta svjetske potražnje za naftom u ovoj godini za 170 tisuća barela dnevno, na 5,5 milijuna barela dnevno. U idućoj godini trebala bi rasti za 3,3 milijuna barela dnevno, za 210 tisuća barela više no što su do sada očekivali.
Ukupna bi potražnja u 2022. godini trebala dosegnuti 99,6 milijuna barela dnevno i blago nadmašiti pretpandemijsku razinu, procjenjuje IEA.
Upozorili su ujedno da bi nedostatna opskrba energentima mogla potaknuti inflaciju i zakočiti oporavak svjetskog gospodarstva od pandemijske krize.
Vodeći su pak proizvođači nafte početkom prošlog tjedna objavili da će u studenome tek blago povećati opskrbu, za 400 tisuća barela, kao što su i najavili ovoga ljeta.
Saudijska Arabija otklonila je opetovane pozive da Organizacija zemalja-izvoznica nafte i njezini partneri na tržište izbacuju znatno više barela, ustvrdivši da je planirano povećanje dovoljno i da će zaštititi tržište nafte od velikih oscilacija cijena na tržištima plina i ugljena.
OPEC i njegovi saveznici predvođeni Rusijom "sjajno" su odradili posao takozvanog regulatora tržišta nafte, konstatirao je saudijski ministar energetike princ Abdulaziz bin Salman na današnjem skupu u Moskvi.
Potporu cijenama pružio je danas i neočekivano velik pad zaliha benzina i derivata u SAD-u u prošlom tjednu, za 4,6 milijuna odnosno 2,7 milijuna barela, tvrde izvori koji imali uvid u izvješće Američkog instituta za naftu (API).
Analitičari koje je anketirao Reuters procijenili su da su zalihe benzina pale za 100 tisuća a zalihe derivata za 900 tisuća barela.
Uzlazni trend cijena podupro je i strah od nedostatne opskrbe nakon što američko ministarstvo energetike u srijedu izvijestilo da bi se proizvodnja nafte u SAD-u ove godine trebala smanjiti snažnije no što se očekivalo. Za 2022. najavljuju njezin oporavak.
Odvojeno je OPEC danas objavio da je barel referentne košarice nafte njegovih članica u srijedu stajao 81,79 dolara, što znači da je pojeftinio 58 centi u odnosu na prethodni dan trgovanja.