Sudac Radovan Dobronić se obrazlažući prvostupanjsku presudu osvrnuo i na tvrdnju banaka da one nisu mogle predvidjeti rast švicarskog franka
Dobronić je istaknuo kako je postojala analiza MMF-a iz 1997. koja je prognozirala da će uvođenjem eura doći do bijega kapitala iz eurozone i pritiska na franak.
'Neosporno je zaključeno da će biti pritiska na franak i računalo se na aprecijaciju švicarske valute. Ako su banke to predvidjele, znači da su ignorirale ekonomiju kao struku', naglasio je sudac.
'Banke nisu postupile u dobroj namjeri i tretirale su potrošače kao da će se oni ujutro priključiti na burze i pratiti što se događa', rekao je Dobronić.
Ocijenio je i da potrošači nisu bili svjesni toga kako se franak ponaša jer su ostali vezani uz njemačku marku.
'Franak je sam po sebi nestabilan, i to je trebalo jasno reći. Obaveza je banaka da taj rizik objasne klijentima', naglasio je sudac.
Smatra da su banke manipulirale činjenicama, po Zakonu o zaštiti potrošača, kad se sklapao ugovor.
'Na kraju je ispalo da su promjenjive i kamata i glavnica. U toj situaciji 1+1 nisu 2. Na dugi rok to je neprihvatljivo i u presudi sam naglasio da se bankarska praksa treba promijeniti u potpunosti. Rok ugovaranja treba se skratiti. U promjenjivom svijetu neprihvatljivo je preuzimati obaveze na 30 godina', rekao je Dobronić.
Odbacio je tvrdnju banaka da je do rasta švicarskog franka došlo zbog američke krize i da se to nije moglo predvidjeti. 'Oni koji to nisu htjeli vidjeti nisu ni vidjeli', poručio je Dobronić.