Porezna uprava objavila je podatke o broju i vrijednosti izdanih fiskaliziranih računa za vrijeme velikog bojkota trgovina. Za to vrijeme iz platforme 'Halo, inspektore' već najavljuju daljnje akcije
Porezna uprava objavila je podatke o potrošnji tijekom bojkota trgovina. Ukupno je u cijeloj zemlji izdano 5.074.278 računa u vrijednosti od gotovo 78 milijuna eura. Od tog broja u trgovinama je izdano 3.097.636 računa.
To je gotovo dva milijuna računa manje nego prethodnog petka. Osim toga, podaci pokazuju da je vrijednost tih računa nešto viša od 52 milijuna eura, što je čak 34 milijuna eura manje nego u četvrtak. U ugostiteljstvu su građani tijekom petka ostavili 10,5, a u ostalim djelatnostima 15,5 milijuna eura, javlja Danas.hr.
Iako su trgovački lanci mahom odbijali komentirati bojkot, nakon praznih trgovina neki su se ipak oglasili, ističući kako redovito nude popuste i akcije kupcima.
'Kontinuiranim akcijama nastojimo što više izaći ususret kupcima. Ovog tjedna primjerice nudimo više od 1800 artikala na akciji, uključujući i neke artikle koji su pod Vladinim mjerama, a koje mi trenutačno nudimo i po cijenama nižima od propisanih", poručili su iz Kauflanda.
'Riješenost potrošača'
Iz Studenca, pak, tvrde da razumiju zabrinutost potrošača zbog trenutačne ekonomske situacije, koja je složena i zahtjeva promišljanje iz više perspektiva. U platformi 'Halo, inspektore', koja je i pozvala građane na bojkot, ne skrivaju zadovoljstvo.
'To dokazuje riješenost i, ja bih rekao, zajedništvo svih potrošača Hrvatske bez obzira na vrijeme, mjesto, položaj. Svi su se ujedinili u slanju poruke koja kaže da nam je dosta cjenovnog divljaštva i inflacije. Tražimo da tijela javne vlasti, koja su za to i osposobljena, nominirana i čija je to osnovna zadaća, konačno počnu raditi ono što im je posao', rekao je za Novi list Josip Kelemen, savjetnik potrošačke platforme 'Halo, inspektore'.
Istaknuo je da institucije moraju pod hitno preuzeti nadzor nad tržištem te utvrdili je li bilo nepoštenih poslovnih praksi, ne samo prema kupcima, već i prema tržištu u cjelini.
'Ovo što je krenula raditi Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, da se vidi je li došlo do kartelizacije, jesu li marže zaista enormne, je li na tržištu došlo do nepoštovanja cijena koje su ograničene Vladinom odlukom o ograničenju cijena, je li bilo nekih drugih uzroka i poremećaja. I u konačnici treba donijeti odluku da se promijeni PDV na pojedine proizvode koji je, recimo kad su u pitanju hrana, piće i kućne potrepštine, u EU-u daleko manji nego u Hrvatskoj. Očito treba doći i do korekcije PDV-a', naglašava Kelemen.
Sljedeći koraci
Društvenim mrežama su se već počeli širiti pozivi na bojkot pojedinih trgovačkih lanaca na tjedan dana. Iz platforme 'Halo, inspektore' sami najavljuju sljedeće poteze u koje će uključiti i građane.
'Naš sljedeći korak je analiziranje svega što se događa. Nakon toga pozvat ćemo potrošače da predlože koji su sljedeći koraci. Procijenit ćemo zatim je li to bojkot trgovačkog lanca, bojkot trgovačkog centra, bojkot više proizvoda jer je to možda i najjači alat u kontroli cijena, ili je pak to nešto sasvim treće. U svakom slučaju, mora se razgovarati i o PDV-u', zaključuje Kelemen.