MODERNIZACIJA MOBILNE MREŽE

Hrvatski Telekom pokreće investicije od milijardu kuna, svima brzina interneta od najmanje 20Mbit/s do 1GBits/s

07.09.2018 u 12:15

Bionic
Reading

Uprava Hrvatskog Telekoma na konferenciji za medije održanoj u petak u Splitu predstavila je plan ulaganja u mrežnu infrastrukturu i razvoja novih, inovativnih telekomunikacijskih ICT usluga u idućem periodu poslovanja. Ekskluzivno je predstavljena studija Ekonomskog instituta u Zagrebu o analitičkim odrednicama naknade za prava puta za komunikacijsku infrastrukturu, s konkretnim preporukama za regulatorno usklađenje

Davor Tomašković, predsjednik Uprave Hrvatskog Telekoma, rekao je kako kompanija kontinuirano povećava svoja ulaganja, koja su samo u prvom polugodištu 2018. povećana 8,3 posto u odnosu na isto razdoblje lani te su iznosila 822 milijuna kuna.

'Hrvatski Telekom ulaže u najnoviju tehnologiju i modernizaciju infrastrukture 25 posto svojih prihoda svake godine, što je iznad prosjeka industrije na europskoj razini. Ulažemo u novu mobilnu mrežu budućnosti, razvijamo inovativne proizvode i podižemo kvalitetu usluge za privatne i poslovne korisnike, no uz to istražujemo nova područja rasta koja će obogatiti život korisnika u budućnosti. U idućih godinu dana osigurat ćemo svim korisnicima u Hrvatskoj mogućnost pristupa internetskim brzinama od minimalno 20Mbit/s do 1GBits/s', poručio je Tomašković.

Velik dio HT-ovih ulaganja namijenjen je poboljšanju mrežne infrastrukture, u sklopu čega je početkom godine započeo najveći projekt nove mobilne mreže u cijeloj regiji. U dvije godine obuhvatit će više od 2000 lokacija, a visina ulaganja prelazi milijardu kuna.

Boris Drilo, član Uprave HT-a i glavni direktor za tehniku i IT, rekao je kako se svake dvije godine količina podataka prenesenih preko mobilne mreže udvostruči, zbog čega je pokrenuta modernizacija mreže koja će trajati ovu i iduću godinu. Nataša Rapaić, članica Uprave HT-a zadužena za privatne korisnike, rekla je kako će nove tehnologije korisnicima donijeti bolju pokrivenost broadbandom i kako će imati bolju brzinu. Primjerice, svim korisnicima paketa Magenta 1 bit će zamijenjeni routeri kako bi mogli uživati u višim brzinama interneta.

Planirano je trostruko povećanje kapaciteta mreže i uspostavljanje preduvjeta za daljnju implementaciju 5G tehnologije i novih inteligentnih usluga poput interneta stvari. To se realizira najnaprednijim tehnološkim konceptima, povećanjem broja lokacija te proširenjem spektra. Najnoviji tehnološki koncepti uključuju pametne antene, agregacije raspoloživog radiofrekvencijskog spektra i spektralno djelotvornije modulacijske tehnike, zbog čega najnovije generacije pametnih telefona najbrže i najbolje rade upravo u mreži HT-a.

Na području Istre, u kojoj je nova mreža već završena prije početka turističke sezone, bilježi se vidljivo povećanje performansi mobilne mreže - korisnicima je povećana prosječna brzina pristupa mobilnom internetu od čak 2,5 puta, i to u uvjetima trostrukog porasta opterećenja mreže u odnosu na isti period prošle godine. Sve to napravljeno je usprkos činjenici da Hrvatska i dalje plaća najskuplji radiofrekvencijski spektar u Europi, što značajno usporava daljnja velika ulaganja.

  • +15
Prezentacija Hrvatskog Telekoma u Splitu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Mladen Lončar

Uz bolji regulatorni okvir, po uzoru na vodeće zemlje EU-a po pitanju digitaliziranosti, navedena ulaganja mogu biti višestruko veća. U Splitu su prvi put predstavljene preporuke Studije o analitičkim odrednicama naknade za pravo puta za elektroničku komunikacijsku infrastrukturu (EKI) Ekonomskog instituta u Zagrebu, u kojoj je napravljena analiza dosadašnjeg modela naknade za pravo puta te su ponuđene jasne preporuke kojima država može stvoriti povoljnije regulatorno rješenje za brži digitalni razvoj Hrvatske.

  • +11
Preporuke Studije o odrednicama naknade za pravo puta za EKI Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Licencirane fotografije

Skoro polovica iznosa kapitalnih ulaganja telekomunikacijskog sektora, odnosno 1,03 milijarde kuna godišnje, odlazi na parafiskalne namete, od čega velik dio na naknadu za pravo puta. Budući da studija utvrđuje da hrvatski model naknade za pravo puta značajno odstupa od europskih praksi i budući da je visina naknade nesrazmjerna vrijednosti zemljišta preko kojeg prolazi elektronička komunikacijska infrastruktura (EKI), studija preporučuje značajno smanjenje naknade za pravo puta, besplatan prolaz (EKI) preko zemljišta u javnom vlasništvu, mogućnost plaćanja jednokratne naknade za pravo puta za EKI, jedinstven model za određivanje visine i načina naplate naknade, uspostavu registra primatelja naknade pri HAKOM-u te centralizirani sustav isplate naknada.

'Hrvatskoj je potrebno usklađivanje regulacije naknade za pravo puta s najboljom praksom najrazvijenijih članica EU-a koje su na vrhu DESI indeksa. Smanjenjem naknade za 75 posto i usmjeravanjem tih sredstava u elektroničku komunikacijsku infrastrukturu u 10 godina generiralo bi se dodatnih 15 tisuća radnih mjesta i ostvario rast BDP-a od jedan posto', zaključila je ravnateljica Ekonomskog instituta Zagreb Maruška Vizek te dodala kako bi se izgubljeni prihod zbog smanjenja naknade za pravo puta mogao vratiti lokalnim zajednicama kroz povećane poreze uslijed povećanja ulaganja u novu elektroničku komunikacijsku infrastrukturu.

'Ako se naknada za pravo puta smanji za 75 posto, u četiri godine planiramo uložiti milijardu i 400 milijuna kuna samo u optičke mreže, čime bi se pokrivenost svih kućanstava podigla na 50 posto. Ne tražimo smanjenje naknade tako da povećamo svoju profitabilnost, nego da možemo investirati, jer bez Hrvatskog Telekoma nema digitalizacije Hrvatske, a mi nažalost nismo u stanju održati ovu razinu investicija bez smanjenja parafiskalnih nameta', komentirao je Tomašković. Naknadu za pravo puta inače ne plaća nijedna kompanija u državnom vlasništvu, a riječ je o naknadi koja je 'rezervirana' za telekomunikacijske usluge.

Upravo nova infrastruktura fiksne i mobilne mreže omogućit će najkvalitetnije internetske usluge u svim dijelovima Hrvatske po pristupačnim cijenama za svako hrvatsko kućanstvo. Nova ponuda uključuje brzi internet i razgovore prema fiksnim i mobilnim mrežama već od 149 kuna u Magenti 1 na brzini od minimalno 20Mbit/s, s još većom dostupnosti koristeći 4G i optičku mrežu. U mobilnom segmentu Hrvatski Telekom svim svojim M1 korisnicima nudi bogatu mobilnu tarifu za 1 kunu prvih šest mjeseci, koja sadrži 20GB, neograničene minute i SMS-ove, MAXtv To Go te jednu aplikaciju s neograničenim prometom po izboru.

Kreirana je i nova ponuda Magenta 1 Business koja izlazi u rujnu, a funkcionirat će kao jedinstvena platforma sa svim potrebnim uslugama i opcijama za digitalizaciju malih i srednjih poduzeća. Jedina na tržištu nudi sve za opremanje digitalnog ureda po principu 'ključ u ruke' - jednostavnost, najbolje partnere i poseban mjesečni poticaj za upotrebu digitalnih alata poput pohrane podataka te backup, O365, mini CRM i informatičku opremu.

Uz nove ponude za poduzetnike, HT ima plan daljnjeg širenja NB-IOT mreže, čime se potiče hrvatske IT tvrtke u razvoju IoT rješenja. Procjenjuje se da će do 2020. preko 30 milijardi uređaja u svijetu biti povezano s internetom, što svrstava IoT u jedna od najbrže rastućih područja. Zahvaljujući prvoj komercijalnoj mreži u Hrvatskoj, HT se pozicionirao kao najrelevantniji akter na tržištu, koji zahvaljujući članstvu u DT grupi pomaže svojim partnerima u proboju na tržište EU-a.