tvornica čokolade

Istražili smo zašto Zvečevo prodaje proizvodnju alkoholnih pića i koju bi ulogu u svemu tome mogli imati Konzum i Lidl

30.07.2021 u 18:53

Bionic
Reading

Hrvatski proizvođač alkoholnih pića i slatkiša Zvečevo priopćio je da će njegovi dioničari na Glavnoj skupštini razmotriti prijedlog za prodaju dijela imovine tvrtke koji se odnosi na proizvodnju žestokih pića. U obavijesti dostavljenoj Zagrebačkoj burzi nisu iznijeli više detalja o tome

Skupština dioničara održat će se 20. kolovoza, navela je tvrtka u obavijesti dostavljenoj Zagrebačkoj burzi, bez više detalja. Dioničari Zvečeva odlučili su pokriti gubitak tvrtke od 4,2 milijuna kuna (561.000 eura) ostvaren za 2020. godinu budućom dobiti, prema ranijim podacima s burze.

Požeška tvornica prošloga ožujka najavila je da gasi dio proizvodnje, reorganizira je te optimizira radni proces. Istovremeno je najavljeno da će jedna od mjera biti smanjenje broja zaposlenika u sektoru proizvodnje. Iz Zvečeva su tada objasnili da je smanjenje broja zaposlenih uvjetovano optimizacijom proizvodnih procesa, kao i dijelom zaposlenika iz neproizvodnih sektora te spajanjem radnih procesa.

'Ocijenili su vjerojatno da im se dugoročno, s obzirom na konkurente, strateški to ne isplati raditi', komentira situaciju u Zvečevu za tportal vrlo dobro upućen direktor Lonije iz Kutine Dragan Munjiza.

Nekadašnji prvi čovjek Konzuma, koji je pokrenuo tvrtku Jakov Viktor za savjetovanje u području menadžmenta i prodaje, dodaje da se u međuvremenu Badel 1862 konsolidirao i razvija se. Proizvođačima alkoholnih pića, napominje, na ruku nije išao ni lockdown, za vrijeme kojega se općenito smanjila njihova potrošnja. U tom segmentu, napominje, jedino je rasla prodaja džina.

'Badel 1862 je ojačao, a ne treba zanemariti ni to da je Zvečevo bilo u predstečaju. Idu u restrukturiranje s obzirom na ono što se događa. Lidl je strašno ojačao i čak u svojim letcima oglašava prodaju alkoholnih pića. Konzum slabi u tom segmentu, a oni su bili glavni kupci Zvečeva', objašnjava moguće razloge.

Zašto se od alkoholnih pića do kupaca u svijetu probija samo džin, nije proučavao, kaže.

Problemi u Zvečevu eskalirali su još 2017. godine, kada je Uprava zatražila otvaranje predstečajnog postupka. Na taj su se potez odlučili nakon što su kasnile isplate plaća radnicima, uz neprekidne blokade računa tvrtke na 40 dana. Tada se procjenjivalo da Zvečevo duguje državi oko 100 milijuna kuna, a između ostalih blokiralo ga je nekoliko javnih poduzeća, među kojima je HEP.

Nakon otvaranja predstečajnog postupka pokazalo se da je financijska crna rupa mnogo dublja pa je Trgovački sud u Osijeku utvrdio da su vjerovnici prehrambene industrije Zvečevo prijavili ukupno 230,58 milijuna kuna tražbina, pri čemu je osporeno njih 4,5 milijuna kuna.

  • +2
Zvečevo Izvor: Pixsell / Autor: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Među 324 vjerovnika Zvečeva bile su banke, pa tako potraživanje Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) iznosi 23,3 milijuna kuna, Erste banke 15,69 milijuna kuna, Hrvatske poštanske banke (HPB) 13,17 milijuna kuna, Croatia banke 11,7 milijuna kuna, austrijske BKS banke 3,1 milijun kuna i Privredne banke Sarajevo četiri milijuna kuna.

Dug Zvečeva prema Ministarstvu financija utvrđen je u visini od 15,7 milijuna kuna, a prema Ministarstvu gospodarstva za robne zalihe - 8,7 milijuna kuna.

Potraživanja prema Zvečevu imao je i Agrokor te njegova povezana društva. Tako su tražbine Agrokora nešto više od 30 milijuna kuna, Konzuma iznad 43 milijuna kuna, Velpro centra 6,6 milijuna kuna, Tiska oko 503 tisuće kuna, a Žitnjaka 354 tisuće kuna. Neki od većih dugova Zvečeva su i prema HEP-u Plin, u visini od 9,42 milijuna kuna, i prema Podravci - 4,9 milijuna kuna.

Zvečevo se ponovno našlo u fokusu javnosti u kolovozu prošle godine, nakon što je Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) izvijestio da je požeški konditor na popisu tvrtki koje su koristile subvencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, popularni 'minimalac' u iznosu od 4000 kuna neto, no unatoč tome su otpustili dio radnika, što je bilo protivno pravilima za dodjelu državne pomoći.

'Sve to dosta dugo traje. Možda imaju neki drugi plan. Nemam podatke i ne bih željela komentirati situaciju', kratko je za tportal o stanju u Zvečevu rekla Zvjezdana Blažić, konzultantica za prehrambeno-poljoprivrednu industriju.

Prema službenim podacima, Zvečevo je prošle godine uprihodilo 85,51 milijun kuna dok mu je dobit potonula za 4,22 milijuna kuna. Navodi se da su u zadnje dvije godine poslovali s gubitkom, a 2020. godine smanjen je broj radnika na njih 204.