gospodarska kriza

Kina snizila referentnu kamatnu stopu na kredite, tržište nekretnina na tankom ledu

22.08.2022 u 14:19

Bionic
Reading

Kineska središnja banka snizila je kamatne stope u nastojanju da podupre krizom pogođeno tržište nekretnina i potakne rast gospodarstva, koji se posljednjih mjeseci usporava zbog 'zatvaranja' u cilju suzbijanja koronavirusa

Kineska narodna banka (PBOC) u ponedjeljak je snizila petogodišnju osnovnu kamatnu stopu za 15 baznih bodova, na 4,30 posto, dok je kamatu na jednogodišnje kredite smanjila za 5 baznih bodova, na 3,65 posto. Drugo najveće svjetsko gospodarstvo suočeno je s krizom na tržištu nekretnina koja je zaustavila gradnju nekih projekata. 'Zatvaranja' zbog stroge politike 'nulte toleranciji' epidemije covida također su pritisnula kompanije i kupce.

U ponedjeljak je Narodna banka Kine smanjila petogodišnju kamatnu stopu, a to će sniziti troškove otplate kredita u cijeloj zemlji. Glavna ekonomistica za Kinu u banci ING Iris Pang rekla je da su potezi središnje banke dio širih napora kako bi se poduprlo tržište nekretnina.

"U isto vrijeme su neke lokalne samouprave počele ​​investitorima posuđivati sredstva kako bi nastavili izgradnju nedovršenih kuća", rekla je u ponedjeljak u svojoj bilješci. "Te dvije mjere zajedno bi trebale smanjiti zabrinutost postojećih zajmoprimaca", dodala je. Procjenjuje se da je kriza na kineskom tržištu nekretnina u prošloj godini izbrisala više od 1.000 milijardi dolara vrijednosti u tom sektoru.

Prema službenim podacima, prodaja nekretnina u Kini pada 11 mjeseci zaredom. To je najdulji pad otkako je Kina stvorila privatno tržište nekretnina u kasnim 1990-ima. Nekoliko kineskih kompanija prekinulo je graditeljske radove na kućama koje su već bile prodane, zabrinuti za vlastite financije. Na to su stotine kupaca nekretnina zaprijetile da će prestati plaćati kredite dok se radovi ne nastave.

  • +19
Kina je u srpnju obilježila 25. godišnjicu uspostave Hong Konga Izvor: EPA / Autor: JEROME FAVRE

U međuvremenu je kineska vlada naznačila da bi zemlja mogla propustiti svoj cilj godišnjeg gospodarskog rasta od 5,5 posto. Najviše tijelo vladajuće Komunističke partije za kreiranje politike Politbiro nije spominjao službeni ciljani rast nakon tromjesečnog gospodarskog sastanka u srpnju. Samo je priopćeno da će čelnici "nastojati postići najbolje moguće rezultate".

Prošloga je tjedna kineski premijer Li Keqiang rekao da će vlada povuči dodatne poteze kako bi se povećala potrošnja i ulaganja u zemlji, nakon pokazatelja da je rast potrošnje i proizvodnje u zemlji neočekivano usporen.