neuroelectrics terapija

'Liječit ćemo depresiju, epilepsiju i druge bolesti mozga neurotehnologijom, ima puno rupa u dijagnozama i liječenju, a mi ćemo ih popuniti'

26.06.2022 u 21:18

Bionic
Reading

‘Želimo pacijentima svojom neurotehnologijom omogućiti liječenje epilepsije, depresije i drugih bolesti mozga, poput Alzheimera. Možete li vjerovati u budućnost u kojoj će vam umjesto lijeka liječnici na recept prepisivati uređaj za kućnu stimulaciju’, pita Ana Maiques, suosnivačica španjolskog startupa Neuroelectrics čiji uređaji omogućuju precizne i personalizirane terapije za dijagnosticiranje te liječenje bolesti mozga. Svoje proizvode prodaju istraživačima u više od 45 zemalja svijeta, a njihove klijente mahom čine sveučilišta i bolnice specijalizirane za istraživanje mozga

Maiques kaže da je oduvijek voljela znanost, posebno matematiku, i znala je da želi pozitivno utjecati na društvo. Svoju prvu kompaniju osnovala je sa svojim suprugom Giuliom Ruffinijem, fizičarom i matematičarom, a u želji da ponude rješenja za izazove 21. stoljeća, orijentirali su se na neuroznanost i promatranje Zemlje.

‘Zaključili smo da su to dva područja u kojima će se čovječanstvo suočiti s najvećim izazovima; razumijevanje kako mozak radi i zaštita planeta. Nakon deset godina napornog rada u Starlabu, odvojili smo startup Neuroelectrics koji je stvorio najnevjerojatnije tehnologije za praćenje i stimulaciju mozga’, pojašnjava nam Maiques.

Neuroelectrics je osnovan u Barceloni 2012., a godinu kasnije otvorili su ured i u SAD-u u Bostonu s ciljem širenja i na američko tržište. Tvrtka se financirala prodajom proizvoda u vrijednosti od preko 15 milijuna dolara, a lani su za daljnji razvoj u seriji A prikupili 18 milijuna dolara od američkih investitora. Primili su 2015. nagradu od Wired UK magazina za najbolji startup u zdravstvu, a 2016. Neuroelectrics je prepoznat kao jedna od najboljih poduzetničkih tvrtki u Sjevernoj Americi.

Vodeći proizvod tvrtke je Starstim, koji može dijagnosticirati zdravstveno stanje glave tako da prati moždane valove, male elektro-pulseve između živčanih stanica u mozgu. Mozak stimulira nisko-frekventnom strujom.

Uz Anu i Giulija, 65 zaposlenika Neuroelectricsa proučava stvaranje električnih polja.

Tržište liječenja bolesti mozga vrijedi više od 165 milijardi dolara, no i dalje postoje 'rupe' u dijagnozi, prevenciji i liječenju, a taj ih španjolski startup želi 'popuniti'.

Maiques tvrdi da Neuroelectrics jedini ima platformu koja kombinira vlasnički hardver za precizno stimuliranje i mjerenje mozga, sustav baziran na cloudu za praćenje i personalizaciju liječenja, te platformu za strojno učenje temeljenu na vlasničkim fizikalnim modelima mozga.

Vjeruju da bi u budućnosti taj uređaj mogao zamijeniti lijekove koji liječnici prepisuju pacijentima, a na koje ponekad ili ne reagiraju ili imaju nuspojave i dugoročne posljedice.

Udobne kape za promatranje i tretman

Neuroelectricsovi proizvodi i platforma prate električnu aktivnost mozga pomoću EEG-a te stimuliraju regije ili mreže u mozgu pomoću blagih električnih struja, točnije stimulacijom transkranijalne istosmjerne struje. Ta se terapija provodi ili u liječničkoj ordinaciji ili u domu pacijenta.

Udobna kapa koja se nosi na glavi bežično se povezuje s laptopom ili tabletom, prikupljajući podatke koji se zatim koriste za stvaranje jedinstvenog, personaliziranog protokola stimulacije.

Temeljna tehnologija koja omogućava Neuroelectricsu da stvori te ciljane terapije je sofisticirana umjetna inteligencija i softver za modeliranje mozga koji analizira i stimulira precizne moždane mreže potrebne za liječenje pacijenta za njihove specifične indikacije.

Pomoć oboljelima od epilepsije i depresije

Tvrtka sponzorira različite kliničke programe, od kojih se najnapredniji provode u bolničkim centrima, primjerice Harvard Medical School. Fokusiraju se sve više na Parkinsonovu i Alzeheimerovu bolest, PTSP, druge oblike demencije te oporavak nakon srčanog udara, kroz provođenje kliničkih ispitivanja pacijenata.

Trenutno rade na terapijskom liječenju epilepsije otporne na lijekove.

‘Trećina od 60 milijuna pacijenata s epilepsijom ne reagira na lijekove. Pacijenti se trenutno upisuju u studiju faze 3 u bostonskoj dječjoj bolnici i Beth-Israel Deaconess Medical Centar u Bostonu. Cilj nam je postati prva tvrtka na svijetu koja će dobiti odobrenje za korištenje transkranijalne strujne stimulacije za bilo koju indikaciju.

Jedan slučaj od tri pacijenta s epilepsijom smatra se medicinski teško rješivim, tj. ne mogu se liječiti trenutnim medicinskim terapijama, a alternativa je operacija. Završili smo studiju s 20 pacijenata u okviru otvorenog FDA IDE koji pokazuje srednje smanjenje epileptičnih napadaja od 50 posto kod tih pacijenata i očekujemo da ćemo završiti našu ključnu studiju za odobrenje 2024. godine. Od FDA (Food and Drugs Administration) smo dobili zeleno svjetlo u svibnju 2021.

Zatim je tu i liječenje starijih odraslih osoba s depresivnim poremećajima. Pilot studija glavnog depresivnog poremećaja (MDD) započela je ove godine pod FDA IDE. Ispitivanje je namijenjeno pacijentima otpornima na lijekove – premda mnogi pate od ozbiljnih nuspojava lijekova – što bi moglo biti vrlo obećavajuće za pacijente’, kaže Maiques.

Neinvazivna stimulacija mozga

Terapija se temelji na tES-u, transkranijalnoj električnoj stimulaciji. Riječ je o sigurnoj tehnici neinvazivne stimulacije mozga. Propuštanjem slabih električnih struja kroz mozak pomoću dvije ili više elektroda na tjemenu, tES može promijeniti funkciju mozga. Interes za njegovu uporabu porastao je posljednjih desetljeća i sada se smatra obećavajućim terapijskim sredstvom u mnogim stanjima, od psihijatrijskih bolesti do kronične neuropatske boli.

Cilj temeljnih istraživanja s tES-om je dešifriranje načina na koji ljudski mozak radi. Promjenom radnih točaka neuronskih mreža mogu se prikupiti informacije o temeljnim neuronskim mehanizmima.

tES je sličan transkranijalnoj magnetskoj stimulaciji (TMS) – oba djeluju kroz stvaranje električnih polja u mozgu. Za razliku od TMS-a, koji stvara prilično jake i kratke impulse električnog polja koji zapravo iniciraju paljenje neurona, tES inducira slaba električna polja koja nježno modificiraju neuronske oscilacije tijekom relativno dugih vremenskih razdoblja primjene, 20 minuta ili više.

Pomoć pri depresiji, ovisnosti, ali i poboljšanju kognitivnih sposobnosti

‘tES se sastoji od niza različitih tehnika: transkranijalnu stimulaciju istosmjernom strujom (tDCS), stimulaciju izmjeničnom strujom (tACS) i stimulaciju slučajnim šumom (tRNS). Uobičajeni elementi su slabe struje, obično ispod 2 mA, sa snagom ispod ~100 Hz, tj. relativno niske frekvencije. Slabo električno polje može pomaknuti radnu točku neuronske membrane na način koji će učiniti stanicu više ili manje podražljivom, ili će se aktivirati s obzirom na neke sinaptičke inpute. To znači da električno polje može odmah promijeniti način na koji izloženi dio mozga obrađuje informacije.

Moždani sklopovi imaju memoriju: neposredne promjene izazvane električnim poljem ostavljaju trag na moždanoj mreži, mijenjajući način na koji se neki neuroni povezuju jedan s drugim. Ovo je dio prirodnog procesa koji se naziva plastičnost mozga. Kliničke primjene se najvećim dijelom oslanjaju na plastične učinke tehnike. Najzrelije primjene danas uključuju (nerefrakcijsku veliku) depresiju, fibromijalgiju i neuropatsku bol, ovisnosti/žudnje i – kako naše vlastite studije, tako i druge pokazuju – žarišnu epilepsiju. Ostala područja istraživanja uključuju poboljšanje kognitivnih sposobnosti (npr. donošenje odluka, konsolidacija pamćenja i kreativnost), poboljšanje sna i lucidno sanjanje', pojašnjava Maiques.

Ana Maiques predstavljala je Neuroelectrics na ovogodišnjem u organizaciji IE University, održanom od 8 do 10. lipnja u Španjolskoj u Madridu. Događanje je okupilo poduzetnike, investitore, korporacije i institucije s ciljem stvaranje stvarnih poslovnih prilika u globalnom poduzetničkom ekosustavu. Sudjelovalo je više od 680 govornika na osam pozornica, preko 15.000 posjetitelja, više od 6000 startupa i gotovo 1900 investitora.

‘U Španjolskoj ima fenomenalnih poduzetnika. Primjećuje sve više krugova financiranja i puno više međunarodnih tvrtki. Iskreno vjerujem da ekosustav počinje rano sazrijevati te da se broj startupa povećava', kaže Maiques koja je ranije prepoznata kao jedna od najutjecajnijih poduzetnica u Europi, a nedavno se pridružila i savjetodavnom odboru Europskog inovacijskog vijeća.

Naša je želja i cilj jedne strane odgovoriti na znanstveno pitanje kako mozak funkcionira, a s druge pokazati svijetu da postoji novi način rješavanja problema s mozgom pomoću neinvazivne moždane stimulacije. Tako možemo pomoći milijunima pacijenata’, zaključuje Ana Maiques.