POSEBNA VEZA

Na britanskom dvoru pije se vino iz Iločkih podruma: Ispričali su nam kako je sve počelo

09.05.2023 u 18:49

Bionic
Reading

Plemići i velikaši obilježili su povijest Slavonije, opijeni ljepotama tog kraja, ali i vrhunskim vinom. No Slavoniju i njezine plodove kraljevske obitelji obožavaju i dandanas, o čemu svjedoči 'tajna veza' između najistočnijeg hrvatskog grada Iloka i britanskog dvora, na kojem se poslužuje 'kraljevski traminac'. Riječ je o vrhunskom vinu iz Iločkih podruma, jedinom hrvatskom vinu koje je služeno na krunidbi britanske kraljice Elizabete II. 1953. godine te na nedavnoj krunidbi kralja Charlesa III. Iločki traminac, najpoznatija sorta među arhivskim vinima iz Iločkih podruma, i danas se čuva u kraljičinoj zbirci vina u Londonu

Suradnja britanskog dvora i Iloka, točnije Iločkih podruma, seže još u razdoblje vladavine talijanskih knezova Odescalchi u 19. i prvoj polovici 20. stoljeća. Ta je veza utvrđena nakon Drugog svjetskog rata, točnije 1952. godine, kad je delegacija iz Velike Britanije s tadašnjim predsjednikom Jugoslavije Josipom Brozom Titom posjetila Ilok i Iločke podrume (Stari podrum).

Tom su prilikom kušali traminac, a nakon posjeta su, uoči krunidbe kraljice Elizabete II., naručili 11.000 butelja. Poslužili su ga i prilikom proslave krunidbe, a potom uvrstili na vinsku kartu engleskog dvora. Tradicija je nastavljena i danas pa su tako kraljevskom paru, povodom krunidbe kralja Charlesa III., iz Iločkih podruma poslali 18 butelja poluslatkog bijelog traminca iz izborne berbe 2019.

U priču nas je podrobnije uvela voditeljica odnosa s javnošću Iločkih podruma, Vesna Štajner. Prisjećajući se izazova tijekom 90-ih, kaže da je Domovinski rat zaustavio proizvodnju u vinariji. No naposljetku su se vratili na tržište i proizvodnji traminca željene kvalitete. To, dakako, nije prošlo ispod radara britanskog dvora te je ponovno uspostavio vezu s Iločkim podrumima.

'Tada naša vina više nisu naručivali komercijalno, nego su na našu inicijativu poslana kao poklon 2011. za vjenčanje Williama i Kate Middleton, zatim 2012. za obljetnicu krunidbe kraljice Elizabete, potom za vjenčanje Harryja i Meghan Markle 2018. te sada za krunidbu kralja Charlesa III.', navodi Štajner.

Godine 2016., dok je Charles još bio princ, a Camilla vojvotkinja od Cornwella, posjetili su Zagreb i Osijek te se kraljevska obitelj, među ostalim, provozala osječkim tramvajem, a kušali su vino, rakiju i med. Tom su im prilikom Iločki podrumi poklonili dvije butelje traminca iz 1947. godine, upravo onoga koji je služen i na krunidbi kraljice Elizabete II. 1953. godine.

'Danas je to najstarije arhivsko vino u našem podrumu. Imamo ga nešto manje od 100 boca i cijena mu je 7500 eura za butelju. Također, na večeri kod bivše predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, uz pet sljedova jela, sljubili smo pet vrsta vina Iločkih podruma koje su gosti konzumirali tijekom večere', otkriva nam Štajner.

  • +7
Iločki podrumi Izvor: Pixsell / Autor: Emica Elvedji/PIXSELL

Osam stilova traminca

Premda su Iločki podrumi nadaleko poznati i vrlo cijenjeni, zanimalo nas je koliko im je suradnja s britanskim dvorom pomogla u promociji i prodaji.

'Ne biste vjerovali koliko je, uz domaće, stranih turista čulo priču o tramincu i krunidbi. Ovu priču tek smo nakon Domovinskog rata, a unazad dvadesetak godina, marketinški odlično promovirali, što je zasigurno pomoglo Iločkim podrumima i Iloku u prvom razvoju turizma pomoću dva vrijedna povijesna zdanja – Starog podruma i Principovca.

U drugom je fokus bio na promoviranju Iloka kao sinonima za traminac te kvalitete onog koji izlazi iz vinarije Iločki podrumi, a predstavlja standard po kojem se kategorizira i ocjenjuje ta sorta na razini Hrvatske. I u konačnici, fokus je bio na sve boljoj prepoznatljivosti kvalitete traminca, ali i drugih vina na stranim tržištima, a time i na boljoj prodaji', ističe Štajner.

Danas Iločki podrumi proizvode osam stilova traminca, što je rijetkost u vinarskoj proizvodnji u svijetu, a dobivaju ih različitim periodima branja.

'Ponosimo se našim vinima, enolozima te jednim od najstarijih vinskih podruma'

'To su vina kojima se najviše ponosimo, ali i vrijednim i predanim enolozima koji, uz puno truda, predanosti i ljubavi, proizvedu ovakva vina. Dakako, ponosni smo i na različite stilove graševina, npr. na graševinu Velika berba iz 2011., ali i na aktualnu Vrhunsku graševinu 2021., koju konzumenti naših vina još uvijek mogu naći na tržištu. Ponosni smo i na odličan chardonnay, koji je unazad osam, 10 godina samo rastao u kvaliteti, pa tako još na tržištu imamo Chardonnay Principovac 2018. On je početkom 2022. godine na prestižnom ocjenjivanju Chardonnay du Monde bio među top 10, i to između 500 uzoraka iz 60 zemalja svijeta.

Proizvodimo i odličnu frankovku, a od ovog grožđa i rose te pjenušac Princeps, što hrvatsko tržište posebno voli. Nikako ne smijemo zaboraviti stari iločki vinjak, koji se po tajnoj recepturi proizvodi već desetljećima, a dozrijeva u drvenim bačvama u podrumskim uvjetima najmanje 24 mjeseca. Osim vinom, ponosimo se bogatom povijesnom baštinom, jednim od najstarijih vinskih podruma u ovom dijelu Europe, dugom tradicijom proizvodnje te brojnim najsjajnijim medaljama koje osvajamo na prestižnim domaćim i stranim ocjenjivanjima vina', ističe Štajner.

Proizvedu četiri milijuna litara vina godišnje

A u čemu je tajna vrhunskih vina kojima je britanski dvor već godinama vjeran? 'Tajna je u idealnim pedoklimatskim uvjetima koji vladaju na položajima Vukovo i Principovac, s kojih dolazi najbolje grožđe za najbolja vina, ali i, naravno, u znanju, stručnosti, predanosti i ljubavi naših enologa koji ga proizvedu u podrumu', ističe Štajner.

Imaju 250 stalno zaposlenih i godišnje proizvedu četiri milijuna litara vina, što ih čini najvećim pokretačem gospodarstva na krajnjem istoku Hrvatske. Također, imaju 350 hektara vlastitih površina, a otkup vrše s dodatnih 300 hektara kooperanata isključivo s tog područja.

Zasad, kaže nam Štajner, ne planiraju povećavati proizvodnju pa ne otkupljuju dodatne hektare i ne povećavaju nasade, osim što održavaju i podmlađuju postojeće. Prošlogodišnja berba im je, kažu, bila prosječna, bez puno klimatskih oscilacija, a isto očekuju i ove godine, iako još ne mogu puno prognozirati o prinosima i kvaliteti dok ne prođe period cvatnje.

Hrvatska vinska scena i trendovi

Osvrnuvši se na hrvatsku vinsku scenu, Štajner kaže da je ona unazad nekoliko godina značajno napredovala te da na tržištu ima sve više novih i zanimljivih vina.

'Hrvatski proizvođači prate trendove, a tako je i u Iločkim podrumima. Primjerice, počeli smo primjenjivati pojedine ekološke prakse i nadamo se da ćemo u narednom razdoblju i u određenom opsegu prijeći na punu ekološku proizvodnju. Planiramo nove proizvode, posebno u sektoru vinske proizvodnje.

Zvuči optimistično, a razlog za optimizam nalazi se prije svega u buteljama Iločkih podruma, jer ni u vrijeme pandemijske krize one nisu izgubile na kvaliteti, atraktivnosti i autentičnosti', zaključuje naša sugovornica.