Dok je većini poreznih obveznika mini porezna reforma Zdravka Marića donijela rasterećenje, za stotinjak tisuća iznajmljivača stanova soba i apartmana, koji plaćaju paušalni porez, priprema se neugodno iznenađenje
Kako se kriteriji paušalnog oporezivanja iznajmljivača godinama nisu mijenjali, u Marićevom ministarstvu su zaključili da je došlo vrijeme za korekciju na više.
'Kod iznajmljivača način i obračun ukupnog iznosa poreza datira još iz 2004. godine, a rađen je na temelju zauzetosti jednog kreveta s 35 noćenja, uz prosječnu cijenu po noćenju od sto kuna. No, okolnosti su se bitno promijenile', obrazložio je ministar Marić potrebu za jačim poreznim škarama.
Prema postojećim pravilima poduzetnici koji iznajmljuju do 20 postelja i nisu u sustavu PDV-a, plaćaju paušalni porez od 150 do 300 kuna po krevetu godišnje, ovisno o kategoriji mjesta.
Tako, primjerice, vlasnik apartmana koji prijavi 10 kreveta u turističkom mjestu kategorije B, poput primjerice Vira, godišnje plaća samo 2.550 kuna poreza. Za usporedbu, toliko poreza mjesečno plati zaposlenik s neto plaćom od 10 tisuća kuna.
Stručnjaci iz radne skupine koja je pripremila zakonske izmjene izračunali su da je porezno opterećenje privatnog najma u turizmu tri puta niže od ostalih oblika oporezivanja dohotka od rada.
Vlada je u e-savjetovanje uputila obrazac prethodne procjene izmjena zakona o porezu na dohodak u kojem se predviđa povećanje paušala za iznajmljivače, ali još nisu utvrđeni konkretni iznosi.
Međutim, ako se uzme u obzir razlika u poreznoj opterećenosti iznajmljivača i drugih kategorija poreznih obveznika te realni rast prihoda iznajmljivača do kojeg je došlo u proteklih 15 godina uslijed bolje popunjenosti i viših cijena, prostora za povećanje poreznog paušala zasigurno ima poprilično.
Uz povećanje poreza, Marić je najavio i promjenu modela obračuna poreza. Trenutno su paušali utvrđeni u fiksnom iznosu i jednaki su za sve gradove i opčine, a po novom će se zakonom definirati najniže i najviše granice za paušalno oporezivanje dok će se određivanje konkretnog iznosa prepustiti lokalnim jedinicama.
Na taj način gradovi i općine moći će upravljati visinom poreznog opterećenja u skladu s fiskalnim potrebama i ciljevima gospodarskog razvoja. Tako će, primjerice, gradovi na kontinentu, u kojima turizam još nije uzeo zamaha, dobiti mogućnost da niže opterete turističke poduzetnike.
Iznajmljivače će dogodine pogoditi i više boravišne pristojbe i to za 15 posto. Prema vladinoj uredbi boravišni paušal za domaćinstva koja pružaju usluge u 2019. u A razredu mjesta porast će na 345 kuna po krevetu i kamp jedinici, u B razredu na 293,25 kuna, u C razredu na 241,50 kuna, a u D i ostalim nerazvrstanim mjestima na 172,50 kuna.