Sedma poslovna konferencija Meeting G2 koja povezuje domovinsku i iseljenu Hrvatsku, virtualno je održana u subotu u Zagrebu, a okupila je više stotina gledatelja sa svih strana svijeta, dva panela s pet uspješnih hrvatskih izvoznika te pet video-poruka s pet kontinenata
"Ni ove godine nismo htjeli dopustiti da nas pandemija zaustavi jer smatramo da su povezivanje i umrežavanje na kojem radimo ključni za daljnji gospodarski razvoj cijele zemlje. Hrvatska naprosto mora više i bolje iskoristiti činjenicu da diljem svijeta živi možda i četiri milijuna Hrvata i ljudi hrvatskog podrijetla", istaknuo je organizator skupa i predsjednik istoimene Udruge MG2 Antun Krešimir Buterin.
Dodao je kako G2 u njihovom imenu označava 'drugu generaciju' iseljenih Hrvata, ali podrazumijeva i pripadnike treće, četvrte pa i pete generacije hrvatskih iseljenika koji žive na svim kontinentima i stranama svijeta.
Iako je skup ove godine bio organiziran kao virtualna konferencija, bez publike, program je uređen kao dvosmjerna komunikacija.
Tako se s jedne strane u Zagrebu uživo okupilo pet vrhunskih domaćih izvoznika koji su opisali svoje poslovanje prije i za vrijeme pandemije, a s druge je strane emitirano i pet video-poruka hrvatskih udruženja iz Sjeverne i Južne Amerike, Australije i Europe, dok se iz Kine javio hrvatski veleposlanik Dario Mihelin.
Bernarda Cecelja, vlasnica tvrtke Bernarda, poručila je da Hrvati moraju više cijeniti sebe i svoje, jer, ističe, jednako smo vrijedni kao i drugi narodi, ali nam nedostaje samopouzdanja i vjere u sebe i naše kvalitete.
Goran Basarac iz tvrtke Šestan-Busch istaknuo je da su njihove kacige najsigurnije na svijetu i da ih koriste brojne vojske i policije diljem svijeta, a kao predsjednik Klastera konkurentnosti obrambene industrije, dodao je da je obrambena industrija "krunski dragulj hrvatskoga gospodarstva".
Osnivač IT tvrtke Oradian Antonio Šeparović, čiji softver pomaže siromašnima u Africi u pristupu financijskim uslugama, poručio je da se globalna kompanija može voditi iz Hrvatske, koristeći sve benefite opuštenijeg načina života, što, naveo je, prepoznaju i mnogi stranci i dijaspora čiji broj u Hrvatskoj raste.
Neke tvrtke doživjeli eksplozivan rast usprkos pandemiji
Dok je epidemija covida-19 u većini gospodarskih grana uzrokovala usporavanje, čak i blokadu poslovanja, neki su doživjeli eksplozivan rast, što se dogodilo poduzetnici Mireli Švaić iz Agropošte te Domagoju Boljaru iz tvrtke Miret.
Švaić je opisala velik uspjeh obiteljske tvrtke Agropošta koja diljem Europe izvozi svoje prirodne ekološke voćne sokove, a kojoj su u vrijeme pandemije drastično porasli i proizvodnja i izvoz.
Boljar iz Mireta predstavio je svoju viziju najekološkijih tenisica na svijetu, a osvrnuo se i na novu crowdinvesting kampanju koja je u tijeku i kojom žele prikupiti pola milijuna eura. Također, naveo je kako su 2019. bili na Meetingu G2.5 što je za njih bio najbolji event na kojem su sudjelovali jer su dobili glavnu nagradu, upoznali buduće investitore, kupce, a i današnje zaposlenike.
Mario Ančić s Wall Streeta
Veliko zanimanje izazvao je i ključni govornik, bivši tenisač Mario Ančić koji danas radi kao investicijski bankar u američkom fondu čije je ulaganje pomoglo tehnološkom startupu Infobipu da postane - prvi hrvatski "jednorog".
Ančić se javio s Wall Streeta i poručio da Hrvatska spada u sam svjetski vrh po broju jednoroga s obzirom na BDP, ali i prognozirao da bismo u idućih godinu-dvije mogli dobiti i nove slične kompanije koje vrijede preko milijardu USD jer Hrvatska obiluje vrhunskim stručnjacima, fakultetima i školama.
"Takve kompanije šalju snažnu poruku svjetskim investicijskim kućama da je domicilna zemlja mjesto za plodna ulaganja, ali istodobno oko sebe stvaraju i čitav ekosustav manjih kompanija koje se razvijaju paralelno s jednorogom", dodao je Ančić.
Izvijestio je kako im je sada cilj pripremiti Infobip za izlazak na newyoršku burzu, što bi za hrvatsku kompaniju bio fantastičan uspjeh.
Virtualna konferencija Meeting G2.7 završila je glazbenom točkom, a Zaprešić Boysi održali su svjetsku pretpremijeru najnovije pjesme posvećene hrvatskoj dijaspori.
Snimka cijelog skupa bit će uskoro dostupna na YouTube kanalu Meetinga G2, priopćio je Tonči Buterin, predsjednik Udruge Meeting G2.