Premijer Andrej Plenković kazao je u srijedu za Hrvatski radio da cijela Vlada stoji iza projekta porezne reforme, da je cilj da ona stupi na snagu od početka iduće godine i da vjeruje kako će se održati koherentnost parlamentarne većine kada je riječ o tom paketu
Govoreći o poreznoj reformi, istaknuo je da je prije svega riječ o prijedlogu koji dolazi iz stručnih, profesionalnih krugova i da je usko povezan s HDZ-ovom izbornom kampanjom i obećanjima koje su jasno artikulirali proteklih mjeseci, a odnose se na tri ključna cilja – omogućiti građanima viši dohodak, rasteretiti poduzetnike i pritom osigurati stabilnost javnih financija.
Ovaj tjedan sva ministarstva daju očitovanje na zakonske prijedloge koje je podnijelo Ministarstvo financija. Oni će biti na Vladi u četvrtak, nakon toga ide rasprava u Hrvatski sabor i smatram da ćemo tom cjelinom paketa, kojeg zaista treba gledati sveobuhvatno, postići sva tri cilja koja smo namjeravali i naravno da ne samo ja, nego i cijela Vlada stoji iza tog projekta,' rekao je Plenković u intervjuu u emisiji Hrvatskog radija 'A sada Vlada'.
Osvrnuo se i na pitanje podizanja stope PDV-a na ugostiteljstvo, s trenutnih 13 posto na 25 posto, kazavši da treba voditi računa o kvalitetnim rezultatima ovogodišnje turističke sezone i da je Hrvatska turistička zemlja, ali i na druge aspekte osim tih.
'Prije svega, da će stopa na smještaj ostati na 13 posto, što je također bitno, osobito kada se gleda iz kuta hotelijera. Drugo je da će svi oni koji se bave ugostiteljstvom imati smanjeni porez na dobit, što nije nebitno. Također, smanjuje se i porez na dohodak u velikoj većini slučajeva, što je također važno za ukupno poslovanje. I treće, priznat će im se niz troškova reprezentacije u većoj mjeri nego je to bilo do sada', rekao je Plenković
Dodao je da se treba uzeti u obzir realna kalkulacija i vidjeti što sve ova reforma u svojoj puni donosi, a što odnosi.
Na upit podržava li Most reformu i može li biti siguran da će reforma stupiti na snagu početkom iduće godine, premijer Plenković je kazao da je siguran u to.
'To je naš cilj. Mi smo u jednoj široj aktivnosti senzibiliziranja naših partnera i objašnjavanja reformi koje radimo, prije svega išli putem da smo odmah pristupili saborskim klubovima, dakle klubu HDZ-a i stranaka koje su s nama u tom klubu, i klubu Mosta, i to u jednom proširenom sastavu, i klubu nacionalnih manjina, kojima je ministar Marić predstavio svoju reformu. Normalno je da da ima određenih pitanja i potreba za dodatnim informacijama, pa i sugestijama i eventualnim modifikacijama. U saborskoj proceduri vjerujem da će svaki od zastupnika, pa i klubova imati mogućnost nastojati eventualno promijeniti pojedini zakon koji bude u proceduri, ali čini mi se da ćemo u cjelini gledamo, održati koherentnost parlamentarne većine kada je riječ o paketu poreznih zakona', istaknuo je Plenković.
Ina strateška naftna kompanija
Plenković je ponovio i da je Ina hrvatska strateška naftna kompanija.
'Na sastanku s predsjednikom Uprave INE direktno sam čuo i trenutno financijsko stanje, glavne temeljene smjernice poslovnog djelovanja kompanije, šire ozračje kada je riječ o energetskoj politici, a isto tako smo razgovorali i o Rafineriji Sisak. Ono što je izuzetno važno, u ovom trenutku nikakva odluka nije donesena koja bi na bilo koji način upućivala na zaključak da bi došlo do prestanka rada sisačke rafinerije. Isto tako, sve buduće odluke donositi će se u koordinaciji i suglasnosti u skladu sa međudioničarskim ugovorom a to znači i u suglasnosti sa hrvastkom vladom'.
Premijer je nadalje istaknuo i kako će se odluka o tome hoće li se Ina jednog dana vratiti u državno okrilje donijeti tek nakon detaljne analize.
'Vi znate kakva je trenutno vlasnička struktura, kako smo došli u ovu fazu u kojoj jesmo. Bitno je da želim prikupiti sve relevantne informacije, okupiti sve relevantne stručnjake koji se bave Ininom energetskom politikom i imati jedan konzistentan i koherentan stav hrvatske Vlade, kako bismo ostvarili strateški interes hrvatske države, a to je održivost Ine', naglasio je Plenković, dodavši da po pitanju vlasničke strukture želi vidjeti detaljnu analizu stanja te kompanije, nakon čega bi se tek donijele odgovarajuće odluke.
'Prvo želim riješiti sve nedoumice koje trenutno postoje između Ine i hrvatske Vlade, neovisno o arbitražama koje idu svojim putem', kaže premijer.
Vezano uz nedavna uhićenja u Orašju kazao je kako je načelno znao da postoje brojne istrage na BiH strani, ali je po njemu tajming uhićenja bio nepovoljan.
'Uhićenja su bila planirana mnogo ranije nego što je došlo do promjene vlasti u Hrvatskoj. Hrvatska će uhićenima pomoći na sve moguće načine, i konzularno, i pravno i financijski', rekao je Plenković dok je na pitanje očekuje li nove optužnice iz BiH odgovorio: 'Sigurno da postoje brojne druge istrage koje nadležna tijela BiH vode. Kada će eventualno doći do novih optužnica, novih naloga, to je meni teško reći. Imam određene informacije da bi ovakvih situacija u budućnosti moglo biti još'.
Uz ostalo, premijer je istaknuo iznimno dobru suradnju s Mostom, međusobno povjerenje i stalnu komunikaciju između Mosta i HDZ-a. Kazao je i da će državni tajnici po ministarstvima biti postavljeni do sredine studenoga.