Veljko Ostojić

Bivši ministar turizma hvali Vladinu namjeru da sreže PDV ugostiteljima: 'Pred nama su godine borbe za svakog gosta'

26.07.2019 u 09:51

Bionic
Reading

Nakon vijesti da bi se PDV u turizmu trebao u sklopu nove runde poreznog rasterećenja smanjiti na 13 posto na uslugu hrane i pića, pitali smo što misli o toj najavljenoj mjeri direktora Hrvatske udruge turizma

'Pozdravljamo najnovije najave o smanjenju međustope PDV-a na dio ugostiteljskih usluga prehrane i s velikim iščekivanjem čekamo današnju prezentaciju detalja četvrtog paketa poreznih izmjena. Zadovoljni smo time što je Vlada uvažila naše argumente i prepoznala značenje turističkog sektora za ukupno gospodarstvo. Turizmu slijede godine borbe za svakog gosta i za uspjeh će biti ključno investiranje u kvalitetu, a jedino smanjenje poreznog opterećenja otvara prostor za investicije u kapacitete i u nužno povećanje plaća zaposlenika', rekao je za tportal Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma (HUT).

Ministar turizma Gari Cappelli izjavio je još u srijedu kako je vrijeme da i turizam osjeti blagodati poreznih izmjena te da je predložio stopu od 13 posto na uslugu hrane i pića u sklopu četvrtog kruga porezne reforme.

'Tražim ga od prvog dana', rekao je Cappelli odgovarajući uoči Vladine sjednice na pitanje je li od ministra financija Zdravka Marića tražio smanjenje PDV-a na ugostiteljstvo. Dodao je kako je u četvrtoj fazi poreznih izmjena došao red i na to.

  • +4
Ministar turizma Gari Cappelli Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek

S obzirom na to da se u prvim nacrtima porezne reforme koji su plasirani u javnost nije nalazilo porezno rasterećenje ugostitelja i hotelijera, to je izazvalo konsternaciju u ugostiteljskom i turističkom sektoru. Tako su iz Hrvatske obrtničke komore (HOK) u četvrtak, vezano uz nacrt četvrtog kruga porezne reforme koji je predstavljen koalicijskim partnerima i medijima, poručili ministru financija Zdravku Mariću, Vladi RH i javnosti da najavljene mjere neće polučiti željeni učinak za građane, kao ni za gospodarstvo.

Mjere koje se predlažu i dalje su kozmetičke, iako je HOK jasno definirao one koje bi doista pomogle poduzetnicima, a posljedično povećale i životni standard stanovnika Hrvatske, stoji u priopćenju koje je jučer poslao.

Najavljeno smanjenje poreza na dohodak za mlađe od 30 godina neće mnogo utjecati na kvalitetu života i poslovanja mladih, koji prosječno u dobi od 26 godina završavaju visoko obrazovanje, a također neće donijeti dostatan zamah onima koji započinju vlastiti posao, smatraju.

Nejasno je, navode dalje, kako će to pravo realizirati mladi koji, na primjer, otvore obrt u 20. godini. Ukoliko neće moći koristiti navedene olakšice, u HOK-u se pitaju uvode li se opet mjere koje će selektivno i diskriminatorno djelovati na poduzetništvo.

'Naše traženje i dalje ostaje smanjenje stope poreza na dohodak s 24 na 18 posto, koji bi značio veću neto plaću za oko 1,2 milijuna građana. To je način na koji će se poboljšati položaj zaposlenika', ističu iz HOK-a.

  • +4
I HOK je ustrajao na smanjenju PDV-a za ugostitelje Izvor: Pixsell / Autor: Tomislav Miletić

Iskazuju bojazan da se ukidanjem poreza na potrošnju lokalnoj samoupravi stvara prostor za povećanje prireza, kojim će se pokušati nadomjestiti manjak prihoda u proračunu, što će osjetiti i građani i gospodarstvenici.

Isto tako, ponovno su naglasili važnost smanjenja stope PDV-a na hranu u ugostiteljstvu sa sadašnjih 25 na 13 posto te inzistiraju na tome da ta mjera bude konačno uvrštena u ovaj krug porezne reforme.

'Umjesto snižavanjem opće stope PDV-a s 25 na 24 posto od 1. siječnja 2020. godine, predlažemo da se poradi na sinergijskom učinku pametnim kombiniranjem ciljanih mjera. Rezultat smanjivanja stope PDV-a za jedan postotni bod bit će značajan manjak sredstava u državnom proračunu, a novčanik prosječnog građanina neće osjetiti ovo minimalno rasterećenje', zaključili su u HOK-u.