Rastuće cijene motornih goriva kod kuće potaknule su ove jeseni dosad nezamislivi prekogranični "benzinski turizam" u Njemačkoj
Unatoč troškovima putovanja, sve veći broj Nijemaca prelazi granicu u potrazi za jeftinijim gorivom u susjednim zemljama, piše Russia Today.
Cijena benzina u Njemačkoj dosegnula je gotovo 2,0 eura (2,30 dolara) po litri, što znači da pun spremnik goriva košta oko 20 eura više nego u susjednoj Poljskoj, Austriji ili Češkoj.
"Vožnja preko granice samo radi dolijevanja goriva vrijedi truda ako je razlika u cijeni velika, a udaljenost vrlo kratka", kaže Jurgen Albrecht, stručnjak za gorivo u njemačkom Generalnom Auto-Moto Klubu.
Međutim, kako se razlika u cijeni povećava, a prognoze se pogoršavaju, sve je više Nijemaca spremno na duža putovanja u susjedstvo kako bi natočili gorivo.
“Svi su zabrinuti zbog rasta cijena. Čuo sam da bi se sljedeće godine mogli utrostručiti", rekao je jedan vozač za RT.
Drugi kaže da gorivo posvuda poskupljuje i da je zabrinut da će punjenje rezervoara postati preskupo, a to ovisi o njegovom automobilu.
“Ako živite daleko od javnog prijevoza, što vam drugo preostaje?”, dodao je.
Globalne cijene prirodnog plina, ugljena, nafte i električne energije trenutno su neuobičajeno visoke zbog rastuće globalne potražnje za energijom.
Osim toga, ulaganja u energetski sektor ograničena su zbog pandemije, dok su razine zaliha u skladištima prirodnog plina u Europi niže nego inače.
Utjecaj ovih čimbenika na cijene goriva osjeća se ne samo u Njemačkoj, već i diljem Europe. Prema ZTG-u, njemačkom trgovačkom udruženju benzinskih postaja, cijene goriva rapidno rastu, a njihovom naglom skoku doprinose i porezi i carine.