Ako Volkswagen grupa i Mate Rimac finaliziraju dogovor o preuzimanju Bugattija, Hrvatska bi već do kraja ove godine mogla imati dva startupa jednoroga. U tom slučaju vlasnički udjel Mate Rimca u kompaniji koju je osnovao pasti će znatno ispod 50 posto
Nakon Infobipa, iduća hrvatska visoko-tehnološka kompanija vrijedna najmanje milijardu dolara, po svemu sudeći, bit će Rimac Automobili. Vijest o tome da Rimac Automobili preuzimaju Bugatti još nije službeno potvrđena. Prvi ju je objavio njemački Manager Magazin pozivajući se na izvore bliske upravi VW grupe. Potom je to prenio Reuters pa britanski portal Car Magazine.
Nitko od njih nije dobio potvrdu. Na upit Jutarnjeg lista iz Rimac Automobila su poručili da ne komentiraju špekulacije. Do objave ovog broja Rimac Automobili, Bugatti i VW grupa nisu se službeno oglasili o tom poslu. Najdalje je u potvrdi ove informacije dosad otišao voditelj komunikacija Bugattija Tim Bravo. Ni on nije želio komentirati tu transakciju, ali je dao vrlo zanimljivu opasku. Istaknuo je da je Bugatti protekle dvije godine poslovao pozitivno i da mu prodaja od početka ove godine ide jednako dobro kao i lani, i to unatoč pandemiji, piše Jutarnji list.
Slično je prošli tjedan učinio Mate Rimac, ali je bio još manje određen. Gostujući prije tjedan dana u Zagrebu na konferenciji Poduzetnički mindset 2020, izjavio je da priprema novo veliko iznenađenje. Nije htio otkriti detalje. Komentirao je tek da bi mnogima to zvučalo nevjerojatno. Tom je prilikom istaknuo da njegova tvrtka zapošljava 900 zaposlenika i da planira otvoriti ured za njih još 400. U svojoj se prezentaciji osnivač i direktor Rimac Automobila osvrnuo na to da dosta radi s Porscheom, ali pritom je nabrojio i brendove poput Bugattija i Lamborghinija.
Izvori bliski upravi VW grupe navode da ona želi Rimčevu tehnologiju, koja iako se razvija svuda po svijetu ipak ne daje posvuda jednake rezultate. Mate Rimac je u 11 godina poslovanja svoje tvrtke uspio razviti nekoliko električnih automobila, koji su se svojim performansama dokazali stručnjacima i javnosti. A električna su vozila, odnosno dijelovi za takva vozila, u samoj srži razvojne politike VW-a. Volkswagenov je plan stoga povećati vlasnički udio u Rimac Automobilima da bi stekao što više know-howa, a zauzvrat omogućiti Mati Rimcu da mu startup postane jednorog.
Uprava VW grupe navodno je još prošli tjedan dala zeleno svjetlo za tu transakciju. VW, tvrde izvori bliski njegovoj upravi, već dulje vrijeme pregovara s Matom Rimcem o tom poslu i ti su pregovori otišli vrlo daleko. Rimac je, tvrdi se, čak posjetio pogone Bugattija. Izvori ostavljaju dojam da je naklonjen transakciji. Sad se, izgleda, čeka samo da je potvrdi Nadzorni odbor VW grupe.
Ako dođe do realizacije ove transakcije vlasnički udjel Mate Rimca osjetno će se smanjiti. Nakon ulaska velikih igrača iz automobilske industrije, Rimac već sada nije većinski vlasnik Rimac Automobila. Prema neslužbenim informacijama trenutno raspolaže sa 47,7 posto, a najznačajniji suvlasnici su Porsche s 15,5 posto, kineski Camel group s 14 posto te korejski Hyundai s 11 posto udjela u vlasništvu.