MALVERZACIJA NEKRETNINAMA

Protiv Brumena podignuta optužnica

06.03.2013 u 11:37

Bionic
Reading

Zbog utaje poreza i zlouporaba ovlasti kojima su pribavili nepripadnu korist veću od pet milijuna kuna za poduzeća koja su vodili, nakon jednogodišnje istrage podignuta je optužnica protiv većinskog vlasnika i bivšeg direktora Stanoinga Eduarda Brumena te bivše direktorice tvrtke kćeri Stanoing nekretnine Ivanke Strmečki. Uz njih, varaždinsko Županijsko državno odvjetništvo optužnicom je obuhvatilo još troje direktora vlasnički povezene tvrtke Zakmardy

Brumena, bivšeg direktora najvećeg upravitelja zgrada u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, tereti se da je od 2005. do 2011. godine neovlašteno koristio novac zajedničke pričuve 83 stambene zgrade, pri čemu je bez dozvole i znanja predstavnika zgrada prebacio na žiro-račun Stanoinga više od 2,5 milijuna kuna. Istovremeno je u godišnjim izvještajima o poslovanju stanarima neistinito prikazivao stanje na žiro-računima njihovih zgrada, navodeći da se na njima nalaze značajnija sredstva, što nije bilo istina.

Brumena, kao i Strmečki, tereti se također da kao direktori Stanoinga nisu obračunali i platili porez za 2010. i 2011. u iznosu većem od 2,3 milijuna kuna, odnosno iznosu većem od 120 tisuća kuna za drugookrivljeno poduzeće. Isto tako tereti ih se da su od rujna 2010. do studenoga 2011. godine dopuštali bankama zasnivanje prava zaloga na stanovima i garažama kao sredstva osiguranja povrata kredita koji su bili odobreni Stanoingu, premda ih je poduzeće već ranije prodalo kupcima kojima su zatajili zasnivanje prava zaloga, a oni to sami nisu mogli vidjeti u gruntovnici jer promjena vlasnika nije provedena u zemljišnim knjigama. Upravo zbog toga kupci stanova ni danas ne mogu ostvariti svoja vlasnička prava slobodnog raspolaganja nekretninama, štoviše, neke vlasnike banka već iseljava iz stanova koje su uredno platili jer Stanoing ne vraća kredit.

Županijsko državno odvjetništvo tereti i troje bivših direktora Zakmardyja, poduzeća za izvođenje radova čiji su osnivači Brumen i Branko Dretar, i to zbog neprijavljivanja 95 tisuća kuna poreza te zato što su Brumenu pribavili nepripadnu korist veću od 83 tisuće kuna. Naime, oni su od početka 2006. do prosinca 2011. godine na Brumenovo traženje nalagali da se dio računa dobavljača za ugrađeni materijal i izvršene radove na više stambeno-poslovnih objekata u vlasništvu Brumena knjiži kao trošak poslovanja Zakmardyja ili kao trošak drugih gradilišta na kojima je Zakmardy izvodio radove, a ne kao trošak prvookrivljenika.

Uz to, trećeokrivljenog, koji je bio direktor Zakmardyja od početka 2008. do rujna 2009, tereti se da je na Brumenovo traženje naložio da se izda samo dio računa za utrošeni materijal i radove na objektu u vlasništvu tvrtke Stanoing nekretnine, a da se računi u iznosu većem od 208.000 kuna knjiže na teret poslovanja Zakmardya. Njegovog nasljednika na mjestu direktora te tvrtke tereti se da je od početka 2010. do lipnja 2010. godine pribavio nepripadnu korist veću od 33.400 za drugookrivljenu Strmečki. Naime, kako tvrdi Državno odvjetništvo, na njezino traženje naložio je da se svi računi za usluge i ugrađeni materijal za dodatne radove na uređenju stanova u njenom vlasništvu knjiže na teret drugih gradilišta Zakmardyja i na teret troškova poslovanja tog društva, a ne na njezin teret.