Radnici Jadrankamena obilaze stanove direktora tražeći da im vrate službene automobile. Nakon današnjeg dolaska prosvjedne povorke pred zgradu Uprave Jadrankamena, sindikalni čelnik Tonči Drpić je otišao na policiju prijaviti predsjednika Uprave tvrtke Vedrana Vilovića jer je onemogućio ulazak radnika u zgradu koja je vlasništvo Društva
Osim prijave zbog toga, Drpić je prijavio Vilovića zbog više kaznenih djela te najavio ostanak radnika ispred zgrade do ispunjenja zahtjeva u potpunosti.
'Ostajemo do ispunjenja ciljeva, tu ćemo jesti, spavati, a policiji sam najavio i da ćemo ići u serenade pod prozorima naših vrlih menadžera, pa neka se i njihovi roditelji malo uznemire kao naši. Predsjedniku Uprave poručujem da može svoju mamu poslati u stečaj, a ne Jadrankamen. Poručujem i Vladi da nijedan stečajni upravitelj neće ući u Jadrankamen. Ovo se sve može riješiti na sastanku u trajanju od sat vremena', rekao je ispred zgrade Uprave Tonči Drpić
On je dodao da mogu ostati sat-dva, a mogu i pet i više dana. Okupljeni radnici su iskazali punu podršku svom sindikalnom povjereniku i nema sumnje da možemo očekivati, osim u slučaju da se u međuvremenu nešto riješi na drugim mjestima, punu radikalizaciju sukoba.
Podsjetimo da su vjerovnici tvrtke Jadrankamen prije svega Erste banka, zatim neke manje banke ili leasing kuće. Vjerovnik je i država, ali i radnici koji potražuju četiri plaće. Pravosuđe je već dalo pravorijek da je štrajk legalan pa argument Uprave da radnici nisu zaradili plaće pravno nije održiv, svidjelo se to njima ili ne.
Situaciju je za tportal komentirao i Bruno Orešar. On je naglasio da je bio dioničar u dioničkom društvu s udjelom od 20 posto.
'Naravno da će sindikalci mene staviti u prvi plan jer sam ja igrao tenis s predsjednikom, ali ja vam tvrdim da je isključivi krivac za ovakvo stanje i stečaj Jadrankamena Tonči Drpić. On je napravio štetu dioničkom društvu, a tek ćete vidjeti da je napravio štetu i zaposlenicima. Otvoreno kažem, isključivi krivac je sindikat', izjavio je Orešar.
On je podsjetio na kronologiju slučaja te tvrdi da je prije godinu dana zbog krize u građevinarstvu odlučeno da konzultanti izrade plan i program restrukturiranja tvrtke koja se, prema tom planu, mogla održati sa 200 zaposlenih.
'Neke tvrtke, kao primjerice Cemex, u novim su se okolnostima restrukturirale i opstale. Sindikat u Jadrankamenu nije na to pristao i sada imamo ovakvu situaciju. Nama su i vjerovnici bili spremni reprogramirati dugovanja. No u studenom je počeo štrajk, tvrtka nije radila punih 50 dana u 2011. Sindikat je tako uništio dionički kapital', zaključuje Orešar.
Treba istaknuti da najvažniji element, koncesija na eksploataciju kamena, ne ulazi u stečajnu masu i nije prenosiva. To se rješava po posebnoj i izdvojenoj proceduri. Koncesija na eksploatacijsko polje je i najvažniji kapital i vrijednost tvrtke. Što će biti s njom, teško je prognozirati.