Stasali su prije tri godine, a sada aplikacija Okitoki živi punim plućima. Osmislili su je roditelji vrtićke djece kako bi umrežili odgajatelje, edukatore i roditelje. Besplatna je za roditelje dok mjesečnu naknadu za korištenje plaćaju vrtići. Okitoki se sada, govore nam, raširio među više od 2000 korisnika u 10 država, a uskoro se sprema i nadogradnja
Osmislili su je roditelji, a sada aplikaciju Okitoki koristi već njih više od 2000 u 10 država, među kojima su Srbija, BiH, Njemačka, Austrija, Slovenija, Švicarska... Ideja koja će umrežiti odgajatelje, edukatore i roditelje sinula je Tatjani Novak i Davoru Sabljiću. Bilo je to prije tri godine, a Okitoki je punim plućima zaživio upravo u pandemiji koronavirusa.
'Kao majci vrtićke djece, uvid u to kako izgleda dan mog djeteta te kvalitetna, brza i jednostavna komunikacija s odgojiteljima visoko mi je na listi prioriteta, ali se ona, nažalost, svodi na prijenos kratkih praktičnih informacija. Zbog pandemije i epidemioloških mjera sada je još sužena i ograničena. Stoga smo posvetili posebnu pozornost komunikacijskim funkcionalnostima Okitokija, što omogućuje odgojiteljima da pokažu cijeli proces kroz koji djeca prolaze u vrtiću te tako steknu bolje razumijevanje roditelja', objašnjava Tatjana Novak.
Riječ je o aplikaciji, objašnjavaju, koja svojim korisnicima pomaže u tome da atmosfera u dječjim vrtićima bude još bolja, a odgajatelji i roditelji više komuniciraju. Odgajatelji u nekoliko klikova roditeljima u realnom vremenu pružaju uvid u aktivnosti njihove djece tijekom boravka u vrtiću dijeljenjem najrazličitijih sadržaja, od fotografija, preko dokumenata i servisnih informacija, do dječjih likovnih radova ili kratkih videa.
'To je inovativna digitalna platforma za kvalitetnu komunikaciju te lakše upravljanje vrtićima i izvanškolskim ustanovama, kao svojevrsna zatvorena društvena mreža, na kojoj možete objavljivati sve ono što želite da roditelji saznaju i vide. Od njih odmah možete dobiti povratnu informaciju, pitanje, pohvalu ili sugestiju. Roditelji će se iz prve ruke upoznati s aktivnostima koje se provode, a saznat će i kako se djeca ponašaju i osjećaju dok nisu s njima', opisuje tim što je to Okitoki.
'Aplikacija je razvijena u suradnji s odgajateljima i roditeljima i posve prilagođena hrvatskom obrazovnom sustavu', ističe suosnivačica Okitokija.
Svi sadržaji u aplikaciji trajno ostaju, navode, i moguće ih je koristiti u bilo kojem trenutku. Unutar nje moguće je kreirati i odvojene grupe i pojedinačni chat. Praktična značajka je mjesečni, tjedni ili dnevni kalendar s pregledom aktivnosti, kao i pregled i upis dodatnih aktivnosti samo jednim klikom.
'Osim toga, poznato je to da posao odgojitelja i ravnatelja podrazumijeva obavljanje mnogih administrativnih poslova. Primjerice, evidencije dolazaka, uplata i izostanaka još uvijek se često vode u papirnatom obliku. Tu su i različita izvješća i statistike koje se redovito pripremaju. Sve to uzima jako puno vremena koje bi djelatnici mogli znatno kvalitetnije iskoristiti', ističu u Okitokiju.
Uz pomoć ove aplikacije, moguća je automatska izrada računa i plaćanje mjesečne vrtićke naknade putem internetskog bankarstva, kreditnih ili debitnih kartica. Zaboravnim roditeljima stići će i podsjetnik na neplaćene račune. Dok je Okitoki za roditelje posve besplatan, naknadu za korištenje plaća vrtić putem mjesečne pretplate.
Okitokiju je iz Europe, kroz program Eureka, stiglo 1,3 milijuna kuna dok je ukupna vrijednost projekta koji će realizirati s partnerima iz Srbije i Hrvatske 3,1 milijun kuna. Uz pomoć europskog novca žele razviti dodatne mogućnosti aplikacije vezane za fizičku aktivnost djece s poboljšanim kognitivnim sposobnostima. Korisnicima će se moći sugerirati koje fizičke aktivnosti mogu poduzeti kako bi poboljšali rezultate, primjerice u učenju. Na taj će način prvi put dobiti personalizirane kognitivne vježbe usmjerene na djetetovu aktivnost.
.