Turoperatori i aviokompanije u 2023. planiraju rast prometa s britanskog tržišta do hrvatskih odredišta, a više od 70 posto Britanaca iskazalo je želju za putovanjem u idućih šest mjeseci, poručili su iz Londona direktor HTZ-a Kristjan Staničić i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac
Izjavili su to u ponedjeljak na štandu Hrvatske turističke zajednice (HTZ) u sklopu sajma turizma World Travel Market (WTM), jednog od vodećih svjetskih turističkih sajmova na kojem će se od 7. do 9. studenoga predstaviti više od tri tisuće izlagača iz više od sto zemalja, među kojima je i Hrvatska.
Staničić je izjavio da se na ovogodišnjem WTM-u osjeća povratak dinamike turističkog prometa i porasta potražnje, što daje optimizam i po pitanju Hrvatske, pritom izrazivši zadovoljstvo dosad odrađenim sastancima s najvećim turoperatorima i avioprijevoznicima s britanskog tržišta.
"Oni planiraju rast turističkog prometa u sljedećoj godini s britanskog tržišta na hrvatska odredišta", izjavio je Staničić, dodajući da turoperatori i aviokompanije naglasak stavljaju na drugi dio godine, u smislu produženja sezone letenja, što je iznimno važno za hrvatske južne destinacije.
Staničić je rekao da je osim primorskih destinacija, sve veći fokus i na kontinentalnom dijelu Hrvatske, a primjerice tu se kao novi proizvod izdvajaju kružna putovanja na rijekama.
Hrvatska delegacija se već sastala s predstavnicima kompanija easyJet, Jet2.com & Jet2Holidays, SAGA, G2 i Expedia Group, predstavnicima Britanskog udruženja putničkih agencija (ABTA) i razgovarala o mogućnostima suradnje u promociji. Razgovaralo se i s predstavnicima vodećih turističkih platformi i medija, kao što su Travel Zoo, Euronews i National Geographic, a u kontekstu pripreme iduće turističke godine intenzivna komunikacija i sastanci s partnerima će se nastaviti i sutra.
Brnjac: Naglasak na održivom turizmu
Kada je riječ o britanskom tržištu, ministrica Brnjac istaknula je istraživanje Europske putničke komisije (ETC) po kojem više od 70 posto Britanaca želi putovati u idućih šest mjeseci, pri čemu ih više od 50 posto želi putovati u europske destinacije.
Stoga, poručila je Brnjac, potrebno je iskoristiti taj potencijal i ne prezentirati Hrvatsku samo kao zemlju sunca i mora već i kao zemlju s bogatom kulturnom i prirodnom baštinom te gastronomskom ponudom, kao i destinaciju aktivnog turizma, pri čemu je strateški cilj pozicionirati je kao cjelogodišnju i održivu turističku destinaciju.
Brnjac je rekla i da se većina drugih zemalja okreće konceptu održivosti, pa je i turoperatorima, putničkim agencijama i aviokompanijama predstavljen smjer održivog turizma, što uključuje i projekte financirane putem Nacionalnog programa oporavka i otpornosti (NPOO) i novog Višegodišnjeg financijskog okvira (VFO).
Prema podacima sustava eVisitor, u dosadašnjem dijelu 2022. godine s britanskog tržišta ostvareno oko 725 tisuća dolazaka i gotovo 3,7 milijuna noćenja, što je u odnosu na isto razdoblje lani rast veći od 200 posto, te ujedno 80 posto rezultata iz pretkrizne 2019. godine.
Pritom su Britanci najviše noćenja ostvarili u Dubrovačko-neretvanskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, a gledano po destinacijama najpopularniji su Dubrovnik, Split, Konavle, Župa dubrovačka, Rovinj i Hvar.
Žgomba: Očekuje se da će hrvatski turizam u idućoj godini u potpunosti vratiti na razini iz 2019.
Predsjednik Udruge putničkih agencija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Boris Žgomba ocijenio je za Hinu da je hrvatski turizam s britanskog tržišta u ovoj godini ostvario relativno dobre rezultate, no i napomenuo da je to tržište jako ovisno o količini i intenzitetu aviolinija, a s obzirom da je pandemija u travnju još bila značajnije prisutna realiziran je i nešto manji broj letova.
Tako, iako u ovoj godini broj i intenzitet aviolinija nije dosegao predpandemijsku razinu, "apsolutno se očekuje" da će se to dogoditi u 2023. godini, što znači da bi i dolasci s britanskog tržišta trebali doseći ranije brojke, izjavio je Žgomba,
Pojasnio je da je londonski sajam, uz onaj u Berlinu, najveći međunarodni turistički sajam te uvijek daje određene smjernice za iduću turističku godinu.
Nakon dvije pandemijske godine sajam se opet održava uživo, a kroz sve razgovore i kontakte cilj je uočiti trendove i definirati kako postaviti turizam u Hrvatskoj u odnosu na ostale zemlje.
Po pitanju ovogodišnje turističke sezone u Hrvatskoj, Žgomba je apostrofirao odlične brojke po pitanju dolazaka gostiju te izvrsne prihode.
Napomenuo je da je do rasta prihoda došlo uslijed inflacije, no ona utječe i na troškove, tako da će se uspješnost i profitabilnost turističke godine ocijeniti na kraju godine.
No, ukupno gledano, Žgomba je ocijenio da se u mnogim segmentima uspjelo, dok, kada je riječ o organiziranom prometu kroz putničke agencije, on "još malo kaska", pa Žgomba ne očekuje rezultate na razini 2019. godine, no siguran je da će oni u većini slučajeva biti profitabilni.
Istaknuo je i očekivanja da će se hrvatski turizam u 2023. godini u potpunosti, u svim segmentima, vratiti na razinu iz 2019. godine. Štoviše, nadanja su da će u nekim segmentima možda i nadmašiti tu godinu.
HTZ je glavni izlagač i organizator nastupa Hrvatske na sajmu u Londonu, a na njegovom štandu se predstavlja i 16 suizlagača među kojima su turističke zajednice Splitsko-dalmatinske županije i grada Splita, Dubrovačko-neretvanske i Šibensko-kninske županije, TZ grada Zagreba, TZ grada Dubrovnika, a tu su i NP Plitvička jezera, Croatia Airlines, Valamar, Maistra, HUP - Zagreb Hospitality, Aminess Hotels & Campsites, Liburnia Hotels&Villas, I.D. Riva Tours GmbH, Uniline DMC, Perfecta travel i Adriatic DMC.