Hrvatska treba voditi realnu ekonomsku poltiku, monetarna politika mora biti okrenuta razvitku, treba formirati nacionalni savjet ili vijeće za gospodarski oporavak te sagledati realne mogućnosti i prepreke u svakom sektoru, neke su od glavnih poruka savjetovanja Hrvatskog društva ekonomista koje je danas završilo s trodnevnim radom u Opatiji
Iznoseći glavne poruke skupa o 'Ekonomskoj politici Hrvatske u 2013. godini' Ivan Teodorović iz Hrvatskog društva ekonomista kazao je da se pokazalo da kriza donosi nove izazove i prilike i više nema prostora za odgađanja ili dodatna zaduženja
Uz ostalo, ulaskom u EU treba 'parirati' odljevu mozgova, osmisliti funkcioniranje socijalne države u suvremenim uvjetima te razlučiti što danas, u uvjetima globalizacije, znači država blagostanja, kazao je.
Govoreći zadnjeg dana savjetovanja ministar turizma Veljko Ostojić istaknuo je kako ne može samo turizam izvući zemlju iz krize, ali može dati značajan doprinos ozdravljenju gospodarstva i društva u cjelini.
Istaknuo je kako je ovogodišnja sezona bila najbolja do sada. Od siječnja do listopada u Hrvatskoj je bilo 11,9 milijuna turista, što je 5 posto više nego u istom razdoblju lani, a ostvareno je 69,2 milijuna noćenja, što je porast od 6,4 posto. U pred i posezoni bilo je 1,7 milijuna noćenja više.
Navodeći da je udjel turizma u ukupnom BDP-u u 2011. bio 14,4 posto, Ostojić je ocijenio da bi bilo bolje da je taj udjel manji, jer taj podatak ukazuje na snagu turizma, ali i na slabosti ukupnog gospodarstva.
Ostojić je rekao da se često govori što turizam može učiniti za plasman domaćih proizvoda, ali da na to treba gledati drugačije - kako će domaća proizvodnja iskoristiti turizam za svoj plasman.
Istaknuo je ključne izazove za hrvatski turizam - produljenje sezone, nova ulaganja, promjenu smještajne strukture i privatizaciju turističkog portfelja.
Naglasio je da treba odrediti tržišne niše, selektivnim pristupom. Smatra da Hrvatska ne treba postati elitno odredište, ali da to mogu biti pojedina područja, da nam treba više hotelskih kapaciteta, veća kvaliteta privatnog smještaja. Planira se privatizacija svih turističkih tvrtaka, osim ACI-ja.
Povećanje konkurentnosti provodit će se izmjenama zakonske regulative, difereciranom stopom od 10 posto za turizam, nultom stopom poreza na reinvestiranu dobit. Uvest će se atraktivne kamatne stope za turističke projekte i nove kreditne linije za poduzetnike, rekao je Ostojić koji očekuje da bi ulaganja u hrvatski turizam u 2013. mogla biti između 2,5 i 3 milijarde kuna.
Nagasio je da se bivši vojni objekti moraju staviti u funkciju turizma te da je natječaj za bivši vojni objekt u Kuparima pripremljen i da bi sljedećih tjedana trebao ići na Vladu.