srednjoeuropska inicijativa

U pozadini političkih prepucavanja Mađarska osvaja hrvatsko tržište

03.12.2018 u 18:16

Bionic
Reading

Na dvodnevni sastanak Srednjoeuropske inicijative danas i sutra u Zagreb stiže sedam europskih premijera, europski povjerenik za proširenje Johannes Hahn te predsjednik Europske banke za obnovu i razvoj Suma Chakrabarti

Prema riječima ministrice vanjskih i europskih poslova Marije Pejčinović Burić, riječ je o vrhuncu diplomatskih napora Hrvatske u ovoj godini.

Tema ključnog i završnog događaja predsjedanja Republike Hrvatske SEI-jem u 2018. godini bit će 'Izgradnja sigurnosti, jačanje gospodarstva, omogućavanje napretka'. Paralelno uz sastanak na vrhu, u Zagrebu će se održati Poslovni forum SEI-ja pod naslovom 'Inovacijama do konkurentnosti' u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.

Srednjoeuropska inicijativa osnovana je 1989., a države osnivačice bile su joj Italija, Mađarska, Austrija i tadašnja Jugoslavija. Danas su joj, uz Italiju, Mađarsku, Austriju te sve države bivše Jugoslavije (Hrvatska, Slovenija, BiH, Srbija, Crna Gora i Makedonija), članice i Albanija, Bugarska, Češka, Moldavija, Poljska, Rumunjska, Slovačka i Ukrajina, a SEI je jedna od rijetkih inicijativa u kojoj je članica i Bjelorusija.

>>> Orban i Plenković otvorili bolnu temu, našalili se oko nogometa i okrenuli novu stranicu: Izvadimo taj trn ispod nokta!

Riječ je o međuvladinom forumu za političku, gospodarsku i kulturnu suradnju. Među zemljama koje sudjeluju u inicijativi svi su najvažniji hrvatski trgovinski partneri (Italija, Slovenija, BiH, Srbija, Austrija, Mađarska), uz izuzetak Njemačke.

U prvih osam mjeseci ove godine u zemlje SEI-ja Hrvatska je izvezla robe u vrijednosti od 40,6 milijardi kuna, uz godišnji rast od 5,3 posto. Istovremeno, uvoz iz navedenih 18 zemalja dosegnuo je 59 milijardi kuna, 8,1 posto više nego u istom razdoblju lani.

S većinom zemalja SEI-ja Hrvatska ostvaruje robni deficit, a najveći minus bilježi s Mađarskom, čiji će premijer Viktor Orban biti jedna od glavnih zvijezda samita u Zagrebu. Uz sudjelovanje na skupu, Orban će održati bilateralne sastanke s premijerom Andrejom Plenkovićem i predsjednicom Kolindom Grabar Kitarović, s kojima će razgovarati o odnosima MOL-a i Ine, hrvatskim planovima za LNG terminal, ali i o kompromisnom rješenju slučaja Zsolta Hernadyja.

Viktor Orban, Andrej Plenković
  • Viktor Orban, Andrej Plenković
  • Viktor Orban, Andrej Plenković
  • Viktor Orban, Andrej Plenković
  • Viktor Orban, Andrej Plenković
  • Viktor Orban, Andrej Plenković
    +7
Andrej Plenković primio mađarskog predsjednika vlade Viktora Orbana Izvor: Pixsell / Autor: Patrik Macek/PIXSELL

Unatoč napetim političkim odnosima, gospodarski odnosi dviju zemalja napreduju, pri čemu Mađarska dominira u vanjskotrgovinskoj razmjeni. U prvih osam mjeseci ove godine na hrvatsko tržište plasirala je robe u vrijednosti od 8,5 milijardi kuna dok je hrvatski izvoz dosegnuo svega 2,4 milijarde kuna.

Mađari na hrvatsko tržište najviše plasiraju hranu i poljoprivredne proizvode. Njihove tvrtke sve su aktivnije i u direktnim ulaganjima pa je Mađarska u prošloj godini izbila na prvo mjesto s najviše stranih ulaganja u Hrvatsku (599,6 milijuna eura), a ispred Austrije (456,6 milijuna eura) i Luksemburga (451,2 milijuna eura).

Kolinda Grabar Kitarović, Vasilica Viorica Dancila
  • Kolinda Grabar Kitarović, Vasilica Viorica Dancila
  • Kolinda Grabar Kitarović, Vasilica Viorica Dancila
  • Kolinda Grabar Kitarović, Vasilica Viorica Dancila
  • Kolinda Grabar Kitarović, Vasilica Viorica Dancila
  • Kolinda Grabar Kitarović
    +5
Kolinda Grabar Kitarović s predsjednicom rumunjske vlade Izvor: Pixsell / Autor: Goran Stanzl/PIXSELL