tresu se amerika i EU

Scenarij iz noćne more: Rast kamatnih stopa pokosit će zombi kompanije što vodi u recesiju, a zatim dolazi - cunami

15.06.2022 u 18:40

Bionic
Reading

Macy's, Boeing, Delta i American Airlines - ove kompanije su simboli američkog kapitalizma. Ali rastuće kamatne stope bi uskoro mogle stvoriti velike probleme. Jer do sada su se mnoge kompanije održale na životu uz pomoć jeftinih kredita. Njihovo postojanje je jamčeno povoljnim kamatama. Povećanja kamatnih stopa u SAD koje je sada započelo moglo značiti da su mnogim kompanijama odbrojeni dani

'Svako povećanje kamatne stope će teško pogoditi ove kompanije', kaže je Juan M. Grana, profesor ekonomije na Sveučilištu u Buenos Airesu i savjetnik argentinske vlade.

Dugovi često sprječavaju ove, kako ih zovu, 'zombi kompanije' da investiraju i time potiču gospodarstvo. Pojedini analitičari se već raduju novoj atmosferi na tržištu, jer te kompanije vezuju resurse i kvalificirane radnike koji nedostaju drugdje. Drugi analitičari upozoravaju da bi val stečajeva među 'živućim mrtvacima' mogao izazvati recesiju, piše Deutsche Welle.

Kada jedna kompanija postaje zombi kompanija?

To nije precizno definirano. Pojam se prvenstveno odnosi na kompanije koje svoje jedva uspijevaju otplaćivati dugove kroz dodatne kredite i pritom akumuliraju dodatnu dužničku kamatu. Ove kompanije godinama jedva pokrivaju svoje operativne troškove, ali ne ostvaruju nikakav profit.

Također ih se može nazvati i 'kompanijama pred bankrotom'. Prema računici banke Morgan Stanley 16 posto američkih kompanija su takozvani zombiji. Novinska agencija Bloomberg izvještava da je oko petina (oko 600) od 3.000 najvećih kompanija u SAD po ovoj definiciji zombiji. Njihovi dugovi iznose ukupno 900 milijardi dolara (853 milijarde eura).

Ni u Europi nije bolje

No, i u Europi postoji veliki broj kompanija koje jedva da drže glavu iznad vode. Točne brojke je teško pronaći jer naravno niti jedna kompanija ne voli da je nazivaju zombijem.

Niska produktivnost i veliki teret duga često se nadoknađuju niskim plaćama i lošim uvjetima rada, kaže profesor ekonomije Grana. Mnoge iznenađuje da su među zombi kompanijama i mnoge poznate američke kompanije.

Ali neke zombi kompanije se uspiju izvući. Energetski gigant ExxonMobil, na primjer. S padom potražnje izazvanom pandemijom, kompanija se našla na rubu stečaja. Ali sada, pod potpuno drugačijim tržišnim okolnostima, kompanija ponovo dobro posluje - uglavnom zbog rasta cijena nafte, piše Deutsche Welle.

'Jeftin novac je glup novac'

Središnja banka SAD-a, FED, trenutno pokušava držati pod kontrolom rastuću inflaciju. Zbog toga podiže kamatne stope čime može pokopati mnoge zombi kompanije. Jer kada rastu kamate poskupljuju i krediti.

Ove srijede (15. lipnja), FED će vjerojatno povećati kamatne stope za dodatnih 0,5 postotaka. S obzirom na povijesno visoke potrošačke cijene, neki stručnjaci čak smatraju da je zamislivo i 0,75 posto. Nedavno je FED već povećao ključne kamatne stope za pola posto i također je smanjio svoj program kupovine obveznica.

'U udžbenicima piše - kada rastu kamate, rastu i kamate za slabije kompanije', kaže Karl Schmedders, profesor Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zürichu. Povećanje kamatne stope u SAD znači jasan kraj politike jeftinog novca koja je podržala mnoge zombi kompanije od financijske krize 2008. i dalje za vrijeme korona krize. 'Ova politika je bila ključna za gospodarski oporavak', kaže Schmedders u intervjuu za DW.

Pad dionica
  • Pad dionica
  • Pad dionica
  • Pad dionica
  • Pad dionica
  • Pad dionica
    +13
Njujorška burza, pad dionica Izvor: Profimedia / Autor: N.N.

Ali, on svojim studentima stalno govori i sljedeće: 'Jeftin novac je glup novac'. Lako davanje kredita je mnoge zombije umjetno održalo na životu.

Što je još gore, prema Schmeddersu, mnoge kompanije su koristile jeftine kredite za otkup svojih dionica kako bi povećale vlastitu cijenu umjesto da investiraju u kompaniju. On ističe da to naročito često rade zrakoplovne kompanije.

Američke avio-kompanije potrošile su više od 90 posto svoje slobodne 'gotovine' na otkupe dionica u desetljeću prije korone koja je bila šok za njih jer je naglo oborila potražnju. Ali sada kamate rastu, a tekući krediti postaju sve skuplji. Možda će čak biti teško uopće pronaći investitore na trenutno nesređenom tržištu.

Tko snosi teret vala bankrota?

Ali koliko štete nanosi 'smrt' zombija? Ili je takvo pročišćavanje dobro za gospodarstvo?

Prema riječima Josepha E. Gagnona, s Petersonovog instituta za međunarodnu ekonomiju u Washingtonu, to ovisi od makroekonomskih uvjeta u zemlji o kojoj je riječ.

'Možda je točno da zombi kompanije ne mogu platiti kamate na svoj dug. Ali one plaćaju svoje radnike, njihovi radnici proizvode nešto što ljudi kupuju, i nije dobro slati ih u nezaposlenost.'

Inflacija u SAD-u
  • Inflacija u SAD-u
  • Inflacija u SAD-u
  • Inflacija u SAD-u
  • Inflacija u SAD-u
  • Inflacija u SAD-u
    +2
Inflacija u SAD-u Izvor: Profimedia / Autor: Richard Levine / Alamy / Alamy / Profimedia

Prema Gagnonu, puštanje zombija u propast tijekom recesije je opasno - jer druge kompanije ne bi mogle da apsorbirati tako nastalu nezaposlenost.

Ipak, vrijeme vrlo visoke zaposlenosti i vrlo visoke inflacije je 'idealno vrijeme za kraj zombi kompanija', rekao je Gagnon.

'Ako neki zombiji sada umiru jer ne mogu platiti veće plaće koje su im potrebne ili visoke račune za energiju, onda to u ovom trenutku nije loše.' Gospodarstvo u procvatu bi teoretski moglo apsorbirati otpuštene radnike, čineći tako bankrot zombija manje bolnim, piše Deutsche Welle.

Profesor Grana vjeruje da je gospodarstvo SAD-a trenutno dovoljno jako kako bi izbjeglo recesiju tijekom rasta kamatne stope. Ipak, on je kritičan prema daljem povećanju kamatnih stopa: 'Problem je u tome što ova politika utječe na sve, a osjetit će je i radnici. Ako mnoge zombi kompanije bankrotiraju, ne možete se osloniti na to da će se tržište rada odmah prilagoditi. Koju god politiku odaberete, bit će dosta gubitnika', zaključuje.