Utrka za novog američkog predsjednika se zahuktava, pa celebrityji iz svijeta filma i glazbe ističu svoje kandidate: Kevin Costner podupire Petea Buttigiega, Donalda Trumpa Jon Voight, Joa Bidena autor 'Igre prijestolja' George R. R. Martin, Bernieja Sandersa Jack Nicholson, Michaela Bloomberga Michael Douglas. Zvijezda upravo izašlog filma 'Zov divljine' Harrison Ford govori o nužnom angažiranju u politici, ali još nije istaknuo svoga kandidata, nego radije spominje svoj aktivizam u borbi protiv klimatskih promjena. Kako u tome može biti uvjerljiv čovjek čijih osam privatnih zrakoplova, šest automobila i četiri motorkotača piju hektolitre benzina i kerozina?
Promovirajući ovih dana najnoviji film 'Zov divljine', Harrison Ford je u intervjuima i izjavama progovorio o politici. 'Važan je srednji put, napredak donosi samo srednja politička opcija. Nalazimo se u ideološkim enklavama, a istina je negdje u sredini', ponavlja 78-godišnja holivudska zvijezda.
Američka predsjednička utrka ozbiljno je startala u New Hampshireu, a s njom su stigli celebrityji iz svijeta filma i glazbe, podupirući svoje favorite, te se oglasio i Han Solo iz 'Ratova zvijezda'.
Gostujući prije nekoliko dana u emisiji 'Jimmy Kimmel Live!', Ford je Donalda Trumpa nazvao 'k....nim sinom', ranije je kritizirao politiku Georgea W. Busha, svojedobno podupirao Ala Gorea i posjetio Baracka Obamu u Bijeloj kući, ali ovaj put nije istakao određenog kandidata, kao što su to već učinili drugi kolege. Sharon Stone i Kevin Costner podupiru bivšeg gej gradonačelnika South Benda u Indiani, mladog Petea Buttigiega, a njima se pridružuju Gwyneth Paltrow, Larry David, Michael J. Fox, Jennifer Garner i urednica Voguea Anna Wintour.
'Pete će nas odvesti u sigurniju i smisleniju budućnost', poručuje Sharon Stone.
Unatoč opozivu i kaosu oko Donalda Trumpa i njegove administracije, uz njega su i dalje poznata imena poput repera Kanyea Westa, komičarke Roseanne Bar, Mikea Tysona ili Jona Voighta, za kojeg je on 'najveći nakon Abrahama Lincolna'. Za Cher, Toma Hanksa i autora 'Rata prijestolja' Georgea R.R. Martina najbolji je izbor Joe Biden. Bernieja Sandersa gorljivo podupiru oskarovka Susane Sarandon, Ariana Grande, Miley Cyrus, Danny DeVito i Jack Nicholson. Za Michaela Bloomberga glasaju Barbra Streisand i Ted Danson, a Michael Douglas izjavljuje kako nakon Johna F. Kennedyja nikada nije bio toliko uzbuđen kao sada podupirući legendarnog gradonačelnika New Yorka.
Mnogi od njih ne ostaju samo na riječima, nego doniraju za kampanje svojih izabranika. Nakon izbora slijedi pak kritika: Meryl Streep svojedobno je napala Trumpov karakter, na što joj je predsjednik uzvratio da je ionako 'precijenjena glumica'. Od Aleca Baldwina, Georgea Clooneyja, Richarda Gerea i Lady Gage do Roberta De Nira, Stephena Kinga i Bena Stillera, 50 celebrityja 2017. udružilo se u oštroj kritici Trumpove politike, a čak je i Kim Kardashian imala reći nešto o tome.
Posljednja generacija celebrity aktivista posebno je politički aktivna, svjesna svojih posebnih moći: oni mogu lakše osvijetliti problem i uvjeriti publiku u ono što zagovaraju jer imaju lakši pristup medijima no bilo tko drugi, osim političara. S vremenom se mijenjaju područja aktivizma i teme te su prije 35 godina glavne agende bile glad i obrazovanje u Africi, nakon što su Bob Geldof i Bono 'Live Aidom' digli na noge cijeli svijet skupivši 30 milijuna funti za žrtve gladi u Etiopiji.
Američki magazin Mather Jones svojedobno je objavio ironičnu kartu afričkih država koje su slavne ličnosti 'rezervirale' za dobrotvorni rad: Richard Branson, Oprah i Will Smith imali su Južnoafričku Republiku, dok je Bocvana pripala Kim Kardashian. Angelina Jolie rađala je prvo dijete u Namibiji, a Oprah je osnovala školu za ženske lidere u Južnoafričkoj Republici. U vrijeme ratova George Clooney pokrenuo je zakladu 'Dosta' za borbu protiv ratnih zločina i korupcije u Africi, a Angelina Jolie snimila je film 'U zemlji krvi i meda' o ratnim stradanjima u Bosni. Za vrhunca izbjegličke krize 2017. zvijezde kao što su Susan Sarandon, J.K. Rowling, Cate Blanchett i Mandy Patinkin iskoristile su popularnost u obranu 22,5 milijuna izbjeglica, koliko ih se te godine našlo u svijetu. Bez aktivizma slavnih, ni #MeToo ne bi postao globalni pokret.
Žarište interesa trenutno su klimatske promjene, pa je mjesec dana prije dodjele Oscara ovogodišnji dobitnik nagrade za glavnu mušku ulogu Joaquin Phoenix s Jane Fonda uhićen ispred Kongresa u Washingtonu zbog prosvjeda protiv klimatskih promjena kojima je kumovala pretjerana proizvodnja mesa u svijetu.
Uz borbu za zaštitu životnija, Phoenix je aktivan u Amnesty Internationalu i Peace Aliensu, član je upravnog odbora neprofitne organizacije The Lunchbox Fund za financiranje prehrane studenata u južnoafričkom Sowetu te je producent Netflixova dokumentarca 'What the Health' o korupciji u vladi i tajnim spregama s korporacijama za proizvodnju hrane, čija je posljedica trošak od tri milijarde dolara godišnje za zdravstvo.
Osim načelne borbe za 'srednji put', Harrison Ford se ovih dana također izjasnio na temu ekologije, podsjećajući gledatelje u spomenutom razgovoru na to da 'prirodi ne trebaju ljudi, nego priroda treba ljudima'. Član je tako upravnog odbora Conservation Internationala, a koji je prošlog ljeta najavio 20 milijardi dolara pomoći za spas Amazone.
Ali kakvi su učinci i moguće posljedice aktivizma celebrityja koji angažiraju skupe PR stručnjake da 'prodaju' svoja uvjerenja? Hoće li takvim peglanjem svog imidža na kraju najviše profitirati oni sami? U knjizi 'Kad vanjska politika postane glamur' američki autor Daniel Drezner odaje priznanje Clooneyju, Jolie i Damonu, ali upozorava na to da opčinjenost slavnim osobama povećava rizik da će 'u akciji biti više površnosti, a manje suštine u političkom procesu'.
Kao dobar primjer za to on navodi dokumentarac 'Pobijedit ćemo mir' o akciji grupe poznatih imena, od Bena Afflecka do Nicole Richie, koja je od vlade tražila zabranu korištenja minerala iz kongoanskih rudnika, čime su se financirale pobunjeničke skupine. Zabrana je kao posljedicu imala to da su desetine tisuća rudara završile u ilegalnim rudnicima ili su se pridružili pobunjeničkim skupinama, što je na koncu pogoršalo nasilje koje se željelo smanjiti.
Na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu 2005. tanzanijski predsjednik Benjamin Mkape govorio je na panel diskusiji o afričkom siromaštvu i problemu epidemije malarije, na što je nazočna Sharon Stone reagirala akcijom skupljanja novca među prisutnima za mreže protiv komaraca, skupivši u ime UNICEF-a milijun dolara za pet minuta. Od obećanih milijun, na račun je stiglo 250.000 dolara te je UNICEF, da spasi obraz, morao dodati svojih 750.000, zakinuvši time druge projekte. Mreže su kupljene i poslane u Tanzaniju, ali se ne zna što se dogodilo s njima. Zna se samo da je dio završio na crnom tržištu te se prodavao kao materijal za vjenčanice.
A u šouu 'Jimmy Kimmel Live!' Harrison Ford se uz politiku i aktivizam raspričao o ljubavi prema letenju. 'Volim biti u zraku', priznao je, na što su se gledatelji odmah sjetili toga da je prošle jeseni doletio u New York privatnim zrakoplovom kako bi održao govor na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama. Bio je to jedan od njegovih osam zrakoplova, uključujući helikopter (da izbjegne lokalnu gužvu), tri Cessne za duge pruge i oldtajmer, ali također nema ništa protiv šest automobila u kategoriji Jaguara i četiri motorkotača na razini Harley Davidsona u svojim garažama.
Nakon tog razgovora društvene mreže usijale su se od komentara na račun njegova licemjerja, među kojima je i onaj Fordova susjeda: 'Zbog svog luksuza Ford troši više benzina i kerozina od stotinu stanovnika Santa Monice zagađujući nam okoliš, a istodobno od nas očekuje da spašavamo planet.'