Iz Rijeke 2020 podnijeli su izvještaj o kulturnim zbivanjima koja su obilježila ljetno razdoblje 2020., godine u kojoj je grad u veljači preuzeo titulu Europske prijestolnice kulture, da bi se samo mjesec i pol nakon otvorenja suočio s tzv. 'novim (ne)normalnim' - svjetskom pandemijom COVIDA 19. Ljeto u prijestolnici obilježilo je, kažu iz Rijeke 2020, 390 kulturno-umjetničkih programa koje je ukupno pohodilo nešto više od 53 tisuće posjetitelja. Nijedno od tih događanja 'nije ni u jednom trenutku bilo izvor zaraze koronavirusom', poručuju
'Nakon proljetnog sveprisutnog lockdowna, već u svibnju su kulturne ustanove u Rijeci provodile online programe i krenule s pop-up izvedbama na otvorenom, u pojedinim gradskim kvartovima. Paralelno, s obzirom na financijsku krizu koju je pandemija prouzročila, radilo se na preoblikovanju kulturno-umjetničkog programa projekta Europske prijestolnice kulture u Rijeci, a tijekom lipnja započela je provedba pojedinih događanja koja su sastavni dio ovog projekta', kažu iz Rijeke 2020 u svome rezimeu Ljeta u prijestolnici. Održavali su se, među ostalima, u gradskim kulturnim ustanovama (HNK Ivana pl. Zajca, Art kino, HKD na Sušaku, Gradsko kazalište lutaka, Gradska knjižnica, Muzej moderne i suvremene umjetnosti), tvrtki Rijeka 2020, Delta Labu, udruzi Drugo more.
Velik broj aktivnosti, podsjećaju, održavan je ispred i unutar zgrade Exporta, novouređenog prostora površine 5.400,0 m2, koji je krajem svibnja Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture dalo na upravljanje Gradu Rijeci, potpisivanjem Ugovora o petogodišnjoj koncesiji. Export je tako ugostio 'dvije najznačajnije izložbe EPK projekta, reprezentativne postave svjetske razine', 'Fiume Fantastika: fenomeni grada' i međunarodnu izložbu 'Usijano more', ali i niz popratnih izložbi - 'Terra effluviens', 'Oblomo narodu', 'Histerične mašine' i dr.
Ispred zgrade Exporta, na otvorenom, na pozornici koja je ondje postavljena u lipnju i nije skidana sve donedavno održan je niz kulturno-zabavnih programa i festivala, a zgrada je bila i domaćin brojnim književnim programima Festivala europske kratke priče, Hay festivala i Vriska.
U sklopu programskog pravca Lungomare Art na četiri su lokacije postavljene i otvorene trajne skulpture (Lovranska Draga, Brseč, Riječka ribarnica i plaža Grčevo), a programi otvorenja, zbog korone, okupljali su između 80 i 200 posjetitelja, ovisno o lokaciji. 'No ove skulpture ostaju trajno dobro na kulturno-turističkoj ruti Kvarnera pa ih u vremenu koje dolazi ima priliku posjetiti i bitno veći broj publike', kažu iz Rijeke 2020.
Na realizaciji ostalih programa Lungomare pravca intenzivno se radilo te će se ostale trajne skulpture postavljati jednim dijelom do kraja 2020. godine, a dijelom u 2021.
Programski pravac 27 susjedstava ponudio je četiri online te 21 događanje, od čega 11 Festivala susjedstava (na Unijama, u Delnicama, Kutima, Fužinama, Novom Vinodolskom, Gomirju, Kostreni, na Praputnjaku, Jelenju, u Crikvenici i na Cresu) koji su, osim lokalnih i domaćih umjetnika, trebali ugostiti i inozemne europske partnere. 'Zbog nemogućnosti putovanja i zbog provedbe posebnih mjera zaštite uslijed svjetske pandemije, europski su se partneri na ovim programima predstavljali online, video-vezama ili poslanim snimljenim materijalima', kažu iz Rijeke 2020.
Ističu i dječji festival Tobogan koji je okupio 80 pojedinačnih događanja i okupio preko 4000 posjetitelja. Osim njega, programska cjelina Dječja kuća ovo je ljeto donijela i uređenje dječjeg igrališta kod broda Uragan te otvorenje Balthazargradskog kupališta na Grčevu u suradnji s pravcem Lungomare Art.
Otvorenje velike izložbe ove programske cjeline tek slijedi i to krajem listopada kada se produkcijskom suradnjom Rijeke 2020 i MMSU-a u MMSU-u 24. listopada otvara pravi pravcati Balthazargrad i to s poštanskim brojem 51000, najavljuju.
Cjelina Dopolavoro je, osim izložbi u Exportu, u prostoru Ivexa na Delti postavila izložbu Igora Eškinje 'Sanjaju li biljke sutrašnjicu', a u Filodrammatici 'Shemu stvari Jennifer Lyn Morone'. 'Sve postavljene izložbe ovog programa dosad je pogledalo oko 10.000 posjetitelja', kažu iz Rijeke 2020.
'Ljetna su zbivanja pred Exportom, okončana velikim Urbanovim koncertom koji je u publici okupio oko 700 ljudi, a koji su zajednički organizirali Rijeka 2020 i Grad Rijeka', dodaju.
Gradske kulturne ustanove HKD na Sušaku, Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca i Gradsko kazalište lutaka ponudili su u srpnju na Trgu Riječke rezolucije nudile kazališne i dječje predstave, koncerte klasične glazbe i drugo, a najveću pažnju privukao je stand-up nastup Aleksa Curaća Šarića 'Budimo realni'. Gradsko kazalište lutaka izvelo je ukupno 77 programa koje je posjetilo oko 4200 malih i velikih gledatelja, a HNK Ivana pl. Zajca ponudio je sedam premijera među 49 svojih ljetnih programa. Među njima su premijere baleta 'Čipka' koreografkinje Maše Kolar koja je inspiraciju za predstavu pronašla u nacionalnoj povijesnoj tradiciji i folkloru, baletno-plesna predstava 'Plamteća voda' glasovitog grčkog koreografa Andonisa Foniadakisa u srpnju te 'Vježbanje života - drugi put' s Nevom Rošćić i Mirom Furlan u režiji intendanta riječkog Zajca Marina Blaževića.
'Riječko je Kazalište i u ljetnoj sezoni provodilo upute Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, prilagodivši postav gledališta propisanoj fizičkoj distanci među posjetiteljima. Posljedično, sve programe kazališne ljetne sezone pogledalo je ukupno devet tisuća gledateljica i gledatelja. U okolnostima prije pandemije iste bi programe pogledao bitno veći broj publike. Kazalište je iskoristilo ljetne mjesece i za pripremu jesenskih produkcija, osvježavanje unutrašnjosti zgrade te rad na novom projektu, jedinstvenom u Hrvatskoj, kazališnom muzeju', kažu iz Rijeke 2020.
Tijekom ljeta u Art-kinu održane su ukupno 154 projekcije, a na programima je prisustvovalo nešto više od 4.600 posjetitelja. Prvi Riječki filmski forum - RIFF, u organizaciji Art-kina, održao se od 28. kolovoza do 2. rujna u prostorima Art-kina, pod okriljem programskog pravca Doba moći, Rijeke 2020 – Europske prijestolnice kulture. Šest dana bogatog filmskog programa Riječkog filmskog foruma otvorila regionalna premijera višestruko nagrađivanog dokumentarnog filma Za Samu sirijske aktivistice i novinarke Waad Al-Kateab i britanskog redatelja Edwarda Wattsa. Osim toga filmski program Riječkog filmskog foruma donio je još dvanaest igranih i dokumentarnih filmova iz cijelog svijeta koji su svoju hrvatsku premijeru većinskim dijelom imali upravo u Art-kinu, navode iz Rijeke 2020.
Jesen, najavljuju, donosi nova događanja uz praćenje i poštivanje svih budućih mjera nacionalnog Stožera Civilne zaštite. Osim izložbe '51.000 Balthazargrad', intenzivno traju radovi na dovršetku infrastrukture i opremanja zgrada kulture u Benčiću – Palače šećera i Dječje kuće – te se tijekom studenog očekuju i prva otvorenja ovih objekata, naravno ovisno o epidemiološkim mjerama.